Зернотрейдери просять поки не квотувати експорт

Питання про запровадження квот на експорт зерна з України не розглядалося на засіданні уряду у середу, як цього очікували ще у вівторок. Урядовці кажуть, що можуть повернутися до цього питання за тиждень.

Лише напередодні міністр аграрної політики Микола Присяжнюк не тільки говорив про запровадження квот, але й навіть називав їх приблизні обсяги, твердячи, що конкретні цифри стануть відомі вже у середу, після засідання уряду. Проте питання запровадження квот на експорт зерна навіть не розглядалося на цьому засіданні.

Як повідомив заступник міністра аграрної політики Сергій Мельник, триває узгодження обсягів квот із Міністерством економіки та зернотрейдерами:

"Ми не бачимо поки що ніякого дискусійного питання, бо і механізм розподілу квот давно відомий, і ми не забороняємо експорт, а тільки обмежуємо, тому що результати досліджень на світовому зерновому ринку говорять про те, що такі гравці, як Росія, мають проблеми із зерном. І тому, аби не допустити, щоб держава залишилася без продовольчого хліба, оскільки ми вже це переживали, буде ухвалюватися відповідне урядове рішення. Коли воно буде прийнято, воно буде оприлюднене".

Урядовець також твердить, що Кабмін розглядає два варіанти запровадження квот: одразу після ухвалення рішення або ж із відтермінуванням до певної дати. Раніше міністр аграрної політики казав, що обмеження можуть бути запроваджені з 1 вересня і діятимуть до кінця цього року, коли експортувати з України можна буде лише 2.5 млн тонн зернових.

Лист до прем'єра

Водночас Українська зернова асоціація звернулася із відкритим листом до прем'єр-міністра Миколи Азарова, у якому закликає відтермінувати запровадження експортних квот до 15 вересня хоча б для того, аби Україна могла скористатися із підвищення цін на зерно на світових ринках, яке прискорилося після рішення Росії про тимчасову заборону на експорт зерна. Зернотрейдери вважають, що квота у 2.5 мільйони тонн призведе до перенасичення внутрішнього ринку збіжжя та падіння цін на нього, що є поганою новиною для сільгоспвиробників.

За оцінками асоціації, навіть зменшений через посуху врожай буде на рівні 40 мільйонів тонн, а внутрішня потреба України складає 26-27 мільйони тонн зернових, тобто, експорт може бути значно більшим, ніж вже вивезені 1.2 мільйони тонн зерна плюс 2.5 мільйони тонн, запропоновані урядом. До того ж, загальна місткість українських елеваторів розрахована на зберігання максимум 29.5 мільйонів тонн зерна, а відтак, при обмеженні експорту, зібране зерно просто ніде буде зберігати.

Голова Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко каже, що навіть через дії митної і податкової служб, які вже призвели до фактичного обмеження експорту, ціни на зерно на внутрішньому ринку почали падати:

"Селяни вважають, що це є дуже мала квота, і що це обмежить їхні доходи через те, що ціни на внутрішньому ринку, після того, як митниця заблокувала 24 кораблі і близько 700 вагонів із зерном, впали приблизно на 500 гривень".

Чи будуть штрафні санкції?

Зерновики також твердять, що запровадження Україною обмежень на експорт зерна суперечить її зобов'язанням перед СОТ, і можуть викликати штрафні санкції. Раніше заступник міністра економіки Валерій П'ятницький казав, що санкцій не буде, бо обмеження викликані турботою про продовольчу безпеку країни. Але коли після неврожаю 2007 року український уряд на чолі із Віктором Януковичем запровадив квоти на експорт зерна, це викликало вкрай негативну реакцію з боку міжнародних оглядачів та фінансових організацій, хоча на той час Україна ще не була членом СОТ.

Поки що представники цієї організації ніяк не коментували наміри України обмежити експорт, проте негативні відгуки вже лунали від Світового банку та поважних експертів. Вони застерігають, що після того, як Росія вирішила тимчасово вийти із зернового ринку, аналогічне рішення України може підірвати ціни на зерно у світі.

Виглядає, що це частково збігається і з поглядами президента Віктора Януковича, який заявив, що навіть у разі, як цьогорічний врожай не перевищить 40 мільйонів тонн зерна, то 17 мільйонів тонн із цих обсягів припадатиме на продовольчу пшеницю, при внутрішній потребі у 6 мільйонів тонн. А відтак, як каже президент, Україна не матиме дефіциту хліба:

"У цьому році ми зберемо зернових приблизно на рівні 40 мільйонів тон. Казати про те, що Україна буде без хліба, ніяких підстав немає. Хліб у нас буде. Дійсно, у світі ситуація є складною, і продовольчої пшениці не вистачатиме. Тому ми ставимо завдання просте: по-перше, забезпечити свою країну хлібом, і, по-друге, продати вигідно врожай цього року. Ми нікому заважати не будемо. Крім того, я вважаю, що, незважаючи на те, що врожай буде трохи менший, ніж минулого року, прибуток від нього буде більший, ніж минулого року".

Тим часом по тому, як ціни на зерно на світових ринках підскочили навіть лише на повідомленнях про плани України запровадити експортні квоти, вони згодом знизилися на інформації про зволікання із цими квотами, а також через інші новини – про дощі у Росії, які дозволять посіяти озимі у хороших погодніх умовах. За підсумками минулого маркетингового року Україна та Росія поділили третє місце серед світових експортерів зерна, - обидві країни продали по 21.5 мільйонів тонн збіжжя, а тому будь-які новини з цього регіону досить серйозно впливають на світову кон'юнктуру цін на зерно.