Архітектор: "Незалежність" таки іржавіє

Нещодавно призначений головний архітектор Києва Сергій Целовальник сказав, що йому не подобається нинішній вигляд Майдану Незалежності і він за те, щоб його переробити.

Інші представники міської влади серед підстав для чергової реконструкції називають зокрема те, що монумент Незалежності іржавіє і стає небезпечним для людей.

Image caption Архітектор Георгій Духовичний: навіть єгипетські піраміди потребують обслуговування

Бі-Бі-Сі запитала члена Національного союзу архітекторів України, віце-президента київської організації ЮНЕСКО Георгія Духовичного, що на його думку, стоїть за тими заявами.

Г. Духовичний: Відбувається традиційна для Києва суматоха періоду зміни керівництва. По-перше, це дуже зручна ситуація для того, щоб відволікти увагу і киян, і українців від справжніх проблем міста. Треба постійно задавати одне питання: на часі чи не на часі ця програма? Майдан, безумовно, не є архітектурним шедевром. Він потребує зваженої реконструкції. Але це колись, коли країна і місто будуть у змозі зробити це, будуть мати гроші, і все інше в місті буде добре. Однак зараз, коли ми маємо море розливане проблем з об’єктами культурної спадщини – якщо не падають, то розвалюються, якщо не розвалюються, то перебудовуються, - треба повертати Києву в першу чергу його традиційне історичне середовище.

Бі-Бі-Сі: Давайте повернемося до самого монументу Незалежності. Його критики передусім нарікають на те, що монумент може завалитися. Там є іржа, і зрештою його треба реконструювати. Але на моє непрофесійне око, око не архітектора, він не виглядає об’єктом, який потребує ремонту. Поясніть, будь ласка!

Г. Духовичний: Я хочу вас розчарувати. По-перше, як показала практика, навіть єгипетські піраміди потребують обслуговування.

Бі-Бі-Сі: А ви хочете сказати, що монумент не обслуговується?

Image caption Монументові вже 9 років

Г. Духовичний: Так, я хочу сказати, що він не обслуговується. Постійного нагляду потребує кожний архітектурний об’єкт, який збудовано навіть у нормальному режимі, а не в тому режимі поспіху, в якому був зроблений Майдан... Це був такий цирковий фокус. Ми встановили черговий сумнівний рекорд для Книги рекордів Гіннеса. Той каркас, на якому зібрано цю колону, - не металевий з титану чи неіржавіючої сталі, а він має деталі з чорного металу, які потребують захисту від корозії. І це потрібно робити постійно. Пройшли вже роки. Коли ми порахуємо, скільки років пройшло…

Бі-Бі-Сі: 9 років!

Г. Духовичний: 9 років – це немалий строк. Зважаючи на те, що під монументом ходить метро, біля монументу їздить транспорт у великій кількості, це – постійна вібрація, яка дуже негативно впливає на металеві конструкції. Вони руйнуються в такому режимі. Тому, треба постійно обслуговувати ці конструкції, як обслуговується Ейфелева вежа, як обслуговується наша Родіна-Мать. І хоча цей монумент зроблений з неіржавіючої сталі та титану, навіть він потребує обслуговування.