Соболєв: справа Данилишина - політичне замовлення

Генеральна прокуратура України оголосила у розшук Богдана Данилишина, колишнього міністра економіки в уряді Юлії Тимошенко, та заочно висунула йому обвинувачення. Прокуратура відмовляється від коментарів у цій справі, однак відомо, що екс-міністрові закидають «зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки».

Як вважають, екс-міністрові економіки інкримінують зловживання у закупівельних процедурах Міністерства оборони. Йдеться про закупівлю автомобільного бензину та дизельного палива.

Це вже третій чиновник уряду Юлії Тимошенко, проти якого порушено кримінальну справу через зловживання службовим становищем. У БЮТ говорять про політичні репресії напередодні місцевих виборів.

Image caption Сергій Соболєв

Бі-Бі-Сі говорила з депутатом від БЮТ Сергієм Соболєвим, який зараз очолює опозиційний уряд.

Чи знає він, де зараз перебуває Богдан Данилишин? Сергій Соболєв: Мені невідомо це, і я думаю це запитання до прокуратури, саме прокуратура має давати відповіді на такі запитання. Вони починали цю справу, вони повинні її розслідувати. Я не є ані його адвокатом, ані прес-секретарем, тому я вважав би за краще зв'язатися з тими людьми, які можуть дати таку інформацію. З іншого боку, мене дивує, що відкрито кримінальну справу за фактом закупівлі в одного учасника, причому щодо об'єкту, який так чи інакше пов'язаний із ЄВРО-2012. А буквально кілька місяців тому уряд Азарова ухвалив рішення усі закупівлі по ЄВРО-2012 проводити в одного учасника без тендерної процедури. І тут прокуратура чомусь жодного криміналу не вбачає, коли 20 мільярдів гривень витрачатимуть без тендерної процедури. Тому я вважаю, що це чисто політичне замовлення, і в такий спосіб здійснюється тиск на опозицію.

Image caption Богдана Данилишина розшукує Генеральна прокуратура

Бі-Бі-Сі: Але можна згадати, що за час свого прем'єрства Юлія Тимошенко домоглася зняття з посади міністра оборони Юрія Єханурова саме через закупівлю продуктів харчування для війська без тендеру. Тобто тема тендеру є суперечливою, і її можна використовувати і в той, і в інший бік.

Сергій Соболєв: Без сумніву, і тому набагато краще, коли є закон, а не постанови уряду, які це регулюють. У період Тимошенко такого закону не існувало, бо президент Ющенко його ветував кілька разів, а теперішня влада, коли була опозицією, не давала можливості такий закон прийняти. Сьогодні ж такий закон є, і він чітко регулює усі процедури, але попри це уряд ухвалює рішення усі закупівлі по ЄВРО-2012 проводити без будь-яких тендерів. Чи це не є вищою межею цинізму?

Бі-Бі-Сі: Ви погодилися б, що переслідування колишніх міністрів уряду - це своєрідні попередні кроки до кримінального переслідування самої Юлії Тимошенко?

Сергій Соболєв: Ну, давайте перш за все розберемося, хто переслідується. Данилишин - ми вже розібралися - по справі, до якої був причетний пан Єхануров, міністр оборони, бо саме він проштовхував цю структуру. Якщо брати, наприклад, справу державного казначейства, яке не перерахувало гроші за три місяці після проведення конкурсу по Одеському припортовому заводу учасникам, тоді виникає питання, а чому цей уряд за 9 місяців і досі не перерахував ці кошти? Якщо брати пана Діденка, то він виконав пряму норму закону: за переуступку боргу РАО Газпрому за об'єм газу, який був непроплачений РосУкрЕнерго і був переуступлений Нафтогазу України, Нафтогаз розрахувався. Які питання можуть бути? Просто в Україні на місце фінансово-промислової прийшла політично-фінансово-промислова група на чолі з паном Фірташем, яка поставила своїх людей на ключові державні посади.

Бі-Бі-Сі: Але все ж таки, чи переслідування колишніх урядовців не є спробою підібратись до самої Юлії Тимошенко?

Сергій Соболєв: Ну, ви знаєте, вони пробували до цього підібратися справами 10-річної давності, і нічого з того не вийшло. Зараз нова справа, через яку пробують вийти. Я думаю, тут очевидно, що Янукович віддає прямі команди прокуратурі. А далі через суди можна провести все що завгодно. Тому тут нічого дивного немає, і я взагалі вже нічому не дивуюсь.

Бі-Бі-Сі: Але з іншого боку, рейтинг Юлії Тимошенко зажди зростав, коли її переслідували, ще від часів президента Кучми і коли вона перебувала в опозиції. То, можливо, таке переслідування може бути певним позитивом для неї?

Сергій Соболєв: Я не думаю, що рейтинг Юлії Тимошенко зростав тому, що її переслідували. Я думаю, що рейтинг Тимошенко зростав тому, що люди розуміли, що тільки цей політик і ця політична сила можуть їх захистити від тих оборудок, які проводять олігархи, і тієї безпрецедентної політики проти народу України, яку проводить нинішня влада. Тому якщо подивитися на останні опитування, можна побачити, що рейтинг Тимошенко знову почав зростати.

Бі-Бі-Сі: А де власне зараз сама Юлія Тимошенко, чому її не чути?

Сергій Соболєв: Наскільки мені відомо, саме зараз вона готується до свого виступу до Дня незалежності, а 22 серпня, вже за пару днів, у нас буде велика нарада, яка стосуватиметься місцевих виборів.

Новини на цю ж тему