Дача за державний кошт на все життя

Президентські дачі і резиденції знову стають предметом обговорення у пресі. Цього разу - мова про екс-президента Віктора Ющенка. За повідомленнями українських мас-медіа, він продовжує жити у президентській дачі у Кончі-Заспі під Києвом.

Тобто, це та дача, у якій би мав оселитися президент Віктор Янукович. Однак він тепер - у резиденції "Межигір'я". Державні дачі використовують і колишні президенти Леонід Кучма і Леонід Кравчук.

Image caption Державна дача Віктора Ющенка

Попри те, що вони мають свої оселі, як в столиці, так і за її межами. Прес-секретар Віктора Ющенка Ірина Ванникова каже, що екс-президент проживає в Кончі-Заспі тимчасово, поки його власна дача в Нових Безрадичах на ремонті.

Політичний оглядач Сергій Руденко, автор книжок про перших осіб держави та їхнє оточення розповів Бі-Бі-Сі, що проживання колишніх президентів, голів парламенту, уряду у резиденціях, які призначені для нинішніх посадовців, є характерним для політичної еліти в Україні.

Із Сергієм Руденком розмовляв Олесь Коношевич.

Image caption Політичний оглядач Сергій Руденко

Сергій Руденко: В усіх у них є охорона, усі вони забепечені транспортом, в усіх у них гарне грошове забезпечення. Вони відпочивають у президентських апартаментах насправді це життя президентське є під завісою якихось державних циркулярів, циркулярів уряду і державного управління справами, так званої ДУСі, до якої широкій громадськості поки немає доступу.

Бі-Бі-Сі: Ющенко заявляв, що він погодиться з будь-яким рішенням Януковича щодо місця своєї дачі. Як Ви вважаєте, чи є якась домовленість чинного глави держави і екс-президента?

Сергій Руденко: Я думаю, що ці домовленності були і тоді, коли нинішній президент Віктор Янукович заїжджав у резиденцію Межигір'я, як Віктор Ющенко був президентом, а відповідно він домовлявся з Віктором Януковичем про перебування останнього у цій резиденції.

Так само були і домовленості Віктора Ющенка щодо власного житлового забезпечення чи перебування. Влада в Україні перейшла з одних рук до інших за певних домовленостей і певних умов.

Image caption Державна дача екс-президента Леоніда Кучми

Бі-Бі-Сі: А хто ще з колишніх очільників живе на президентських дачах у Конча-Заспі?

Сергій Руденко: Живе на президентській дачі Леонід Кучма, Леонід Кравчук. Я думаю те саме буде і з Віктором Януковичем, який залишить за собою Межигір'я, коли відійде від влади.

Є велика система, яка забепечує колишніх не лише президентів, але й голів Верховної Ради, і колишніх прем'єр-міністрів, і міністрів. Всі ж вони не живуть у двокімнатних квартирах площею 51 квадратний метр.

Всі вони мають державне забезпечення, й відповідно якісь пільги, і відповідно покращені житлові умови. І це є життя нинішньої державної еліти України.

Бі-Бі-Сі: За повідомленнями засобів масової інформації на утримання державних резиденцій у Конча-Заспі щорічно витрачається більше двох мільйонів доларів, чи можна це порівняти з міжнародною практикою такого утримання?

Сергій Руденко: Я думаю, що такої міжнародної практики немає тому, що людина, яка йде з влади має передати все своєму наступнику. У нас законодавство побудовано таким чином, що колишній президент, урядовець, депутат залишає за собою право зберегти ті умови, які в нього на той час були.