В Ашгабаді зняли "золотого" Туркменбаші

В столиці Туркменістану Ашгабаді з велетенського постаменту знято позолочену статую покійного туркменського лідера Сапармурата Ніязова.

Image caption Такою статую Туркменбаші сфотографував журналіст Бі-Бі-Сі Енді Кершо

Нинішній президент Гурбангули Бердимухамедов, який прийшов до влади 2006 року після смерті Ніязова, розпорядився зняти статую Туркменбаші ще в січні.

Статую, яка оберталася вслід за рухом сонця, кілька тижнів тому зупинили, а в середу позолоченого Туркменбаші зняли з постаменту. Зараз робітники розбирають велетенський монумент, відомий як Арка нейтралітету.

Багато хто вважав позолочену статую заввишки приблизно 15 метрів і вкритий мармуром монумент проявами крайнощів правління Ніязова, який проголосив себе батьком усіх туркменів (Туркменбаші) і, фактично, запровадив у Туркменістані культ власної особи.

Image caption Арку Нейтралітету демонтують до зими

Його іменем чи іменами його родичів називали вулиці, міста і навіть місяці календаря. Від часу смерті Ніязова його наступник на посаді президента поступово усуває найпомітніші нагадування про культ особи Туркменбаші.

Гурбангули Бердимухамедов пообіцяв запровадити в країні реформи, які мають замінити два десятиліття авторитарного правління і цілковитої ізоляції від решти світу за часів Ніязова.

Однак критики нового президента кажуть, що більшість його реформ - суто косметичні, а ЗМІ досі підконтрольні державі, у якій діє всього одна політична партія.