Ситуація з браком вакцин ''критична''

Лікарі твердять, що цього року держава не забезпечила поліклініки навіть половиною всіх необхідних препаратів, а імунізація від деяких хвороб взагалі не розпочалася.

Через брак вакцин у поліклініках календар цьогорічних планових щеплень, за словами лікарів, опинився під загрозою.

Головний дитячий імунолог Києва Алла Волоха каже, що у столичних медичних закладах уже відчули брак вакцин для планового щеплення дітей до 18-ти років:

“В Києві ми недостатньо отримали вакцин у цьому році за державним бюджетом. Є відставання від плану.”

Порівняно з Києвом, у регіонах України ситуація з вакцинами ще критичніша. Подекуди бракує практично всього переліку необхідних препаратів для щеплення.

Кореспондент Бі-Бі-Сі у Львові Ярина Капітан розповіла, що багатьом батькам дворічних та однорічних дітей, які звертаються до поліклінік за обов’язковою вакцинацією, відмовляють.

Деякі з необхідних препаратів, якими держава має забезпечити безкоштовно, неможливо купити навіть у аптеках.

Найгірша ж ситуація у Львові з вакцинами від дифтерії та правця - розповів Бі-Бі-Сі головний спеціаліст з педіатрії управління охорони здоров’я Львова Богдан Остальський:

“Кашлюк, дифтерія, правець - тут і вакцинація, і ревакцинація на низьких цифрах. 16% - вакцинація, 13% - ревакцинація. Дітям 18-ти років, яким робиться вакцинація від дифтерії і правця, вакцина взагалі відсутня. ЇЇ немає. і за півроку нікому не зробили. Тобто відчуваємо брак і препаратів, і є проблеми з виконанням плану вакцинації дітей.”

У міністерстві охорони здоров’я Бі-Бі-Сі підтвердили, що проблема браку вакцин справді є. За словами представників МОЗ, на сьогодні регіони України забезпечені препаратами для щеплення приблизно на 40%.

За інформацією ж епідеміологів, вакцина відсутня не стільки через брак коштів, скільки внаслідок того, що деякі препарати іноземного виробництва й досі не пройшли сертифікацію, каже Богдан Остальський:

“Справа не в грошах. Напевно, проблема є у сертифікації цих препаратів в Києві. Ми також цим питанням цікавилися, зверталися до епідвідділу обласної СЕС, і нам пояснили, що імунобіологічні препарати на даний час проходять сертифікацію в Києві.”

Якщо проблему з нестачею вакцин владнають найближчим часом, то відставання від календаря щеплень на один-два місяці не становитиме великої загрози, кажуть лікарі. Однак, якщо більшості вакцин і надалі бракуватиме, це може призвести до спалаху інфекційних захворювань, розповідає головний імунолог Києва Алла Волоха:

“Якщо ця тенденція буде зберігатися, і буде накопичуватися кількість дітей невакцинованих або неревакцинованих - які не отримали повторного щеплення -просто буде збільшуватись прошарок неімунного населення. Це загрожує виникненням спалахів інфекцій.”

Говорячи про нестачу вакцин, лікарі згадують про ще одну проблему - добровільну відмову батьків щепити дітей. За інформацією імунологів, щороку кількість невакцинованих збільшується на 10%. Лікарі попереджають, якщо в загальній популяцій 5 % дітей будуть нещеплені, Україна постане перед небезпекою виникнення епідемій.