ДТ про візит Януковича у ЄС: Яку ціну платитимемо?

Дзеркало тижня публікує статтю про візит Віктора Януковича до Брюсселя у понеділок і його можливі наслідки. Авторка Тетяна Силіна задається питанням, що ж насправді спонукало президента Єврокомісії Баррозу запросити українського лідера до Брюсселя, а Віктора Януковича — охоче прийняти запрошення?

Часопис нагадує, що на відміну від частих зустрічей з господарями Кремля, Віктор Янукович вперше і востаннє у президентській ролі побував у Брюсселі шість із половиною місяців тому.

З свого боку ЄС стурбований майбутніми місцевіими виборами в Україні, планованим скасуванням політреформи, яка обмежувала президентські повноваження, побільшення сигналів про порушення свободи слова, прав та свобод громадян, про застосування сили до журналістів і т.д.

У розпорядженні «ДТ», твердить автор, виявився текст листа, що його місяць тому, 12 серпня, було передано на ім’я очільника українського зовнішньополітичного відомства Костянтина Грищенка. Автори колективного послання - Радослав Сікорський, Карел Шварценберг і Карл Більдт — міністри закордонних справ Польщі, Чехії та Швеції фокусують увагу на двох темах — переговорах із підготовки угоди про поглиблену та всеосяжну вільну торгівлю (DCFTA) між Україною і ЄС, а також відданості України «фундаментальним цінностям усіх європейців» — демократії та поважанні прав людини.

ДТ передбачає, що офіційний Київ буде намагатися представити «лист трьох» як «прикре непорозуміння» або «малозначний епізод» у насиченому зовнішньополітичному житті України. Але проблема полягає в тому, що «українська і єесівська сторони зайшли в глухий кут на переговорах із підготовки документа про поглиблену і всеосяжну зону вільної торгівлі (ЗВТ). Тому, як припускають наші поінформовані співрозмовники, під час брюссельських зустрічей Віктора Януковича однією з головних тем буде пошук компромісу: експерти від обох сторін зробили все можливе, і для продовження роботи їм необхідні «імпульс та політична воля керівництва». Чи втримається під тиском брюссельських корифеїв український президент — велике запитання».

1 березня президент Янукович висловлював сподівання, що вже через рік Україна укладе з Євросоюзом угоду про асоціацію і доможеться безвізового режиму для своїх громадян.

А вже у квітні прем’єр Азаров заявляв про наміри його уряду підписати угоду і встановити з ЄС зону вільної торгівлі до кінця поточного року.

Часопис нагадує, що у травні на засіданні комітету з євроінтеграції Віктор Янукович доручив Міністерству закордонних справ та урядові завершити до листопадового саміту Україна—ЄС роботу з гармонізації українського законодавства з європейським і підготовку до підписання угод про асоціацію (невід’ємною частиною якої є створення зони вільної торгівлі) та запровадження безвізового режиму з країнами ЄС, назвавши ці документи «знаковими» для України.

Проте вже 31 липня прес-служба очільника держави повідомила, що Віктор Янукович доручив прем’єр-міністру М.Азарову, міністрам Цушку та Грищенку підготувати і передати на розгляд президентові України узгоджену, консолідовану позицію української сторони, спрямовану на розблокування переговорного процесу з ЄС про створення зони вільної торгівлі».

Часопис задається питанням, що для президента Януковича важливіше: якомога швидше урочисто відрапортувати про підписання з ЄС «знакової» для України угоди — чи до кінця відстоювати національні інтереси країни, навіть ціною погіршення відносин із Євросоюзом?

Image caption Янукович та Ромпой у Брюсселі

ДТ дає пораду президент також: «Віктору Януковичу необхідно усвідомити головне: навіть найгучніші фанфари, які супроводжуватимуть підписання угоди про асоціацію з ЄС (навіть якщо це станеться прямо завтра), не справлять бажаного владою враження на українських громадян, які зараз сприймають євроінтеграцію приблизно з таким самим душевним трепетом, як будівництво комунізму. А ось якщо в результаті бездумних і кон’юнктурних поступок із боку України наслідком створення зони вільної торгівлі з ЄС стануть закриття безлічі українських підприємств, скорочення десятків тисяч робочих місць, зростання цін на товари широкого вжитку та продукти харчування — це справді дуже вразить українських виборців».

Автор зауважує, що «ЄС закликає Україну «відкритися», але, попри обіцяні «чотири свободи», зовсім не збирається допускати нашу країну на ринок послуг, вимагає, наприклад, скасування експортного мита на насіння соняшнику, але зберігає свої високі ввізні мита на продукти харчування, пропонує принизливо низькі квоти на продукцію українського рослинництва, не пускає на свій ринок нашу м’ясо-молочку і хоче завалити нас своїм секонд-хендом, вимагаючи його безмитного ввезення».

ДТ доходить висновку, що навіть в разі узгодження усіх економічних питань з ЄС, перспектива членства в Євросоюзі для неї буде закрита з огляду на політичні:

«Доти, доки в нашій країні безкарно зникають журналісти, розганяються мітинги опозиції, а СБУ демонструє свої м’язи працівникам закордонних політичних фондів, вітчизняних NGO і директорам музеїв, доки телеканали позбавляють ліцензій, а талановиті журналісти змушені йти з політичної журналістики через неможливість говорити правду. Таку країну не покличуть у ЄС. Бо поняття «демократія», «свобода слова», «права людини» і «загальноєвропейські цінності» для Євросоюзу все ще не порожній звук».

Новини на цю ж тему