Влада взялася за іноземних інвесторів

Генеральна прокуратура хоче повернути у державну власність Запорізький алюмінієвий комбінат, який є найбільшим виробником українського алюмінію. Як пише газета Дело, рішення про націоналізацію може бути ухвалене вже у жовтні.

Image caption Російський бізнесмен Дерипаска - поки що власник ЗАлКа

Український ЗАлК належить російському алюмінієвому гіганту - РусАлу, що входить до трійки найбільших виробників алюмінію у світі. За інформацією газети Дело, Генпрокуратура вимагає визнати недійсними договори про продаж 68% акцій підприємства компаніям, підконтрольним російським підприємствам на чолі з Олегом Дерипаскою.

Оскаржується продаж акцій як російському "АвтоВАЗ-Інвесту" Віктора Вексельберга в 2001 році, так і подальший їх перепродаж у 2006-му році кіпрській Velbay Holdings Ltd, підконтрольній Дерипасці.

Покупців звинувачують у невиконанні інвестиційних зобов'язань.

Хто і за що бореться

Боротьба Генпрокуратури за Запорізький алюмінієвий комбінат почалася на початку літа 2010 року.

Приводом для прокурорської ініціативи стало невиконання російськими власниками підприємства інвестиційних зобов‘язань, взятих ними під час приватизації.

Зокрема АвтоВаз-Інвест повинен був рефінансувати довгостроковий кредит на $76 млн., який ЗалК взяв в Укрексімбанку ще в 1997 році, коли його власником була держава. Та кредитна угода була підписана для розрахунків з однією з італійських компаній за постачання обладнання для виробництва харчової алюмінієвої фольги.

Проте підконтрольний російському бізнесмену Вексельбергу АвтоВаз-Інвест не повернув позичені у банку гроші. Натомість перепродав акції ЗАлКа Олегові Дерипасці. А той відмовився виконувати кредитне зобов‘язання попереднього власника перед державою Україна.

У 2006 році Дерипаска звернувся до суду з вимогою розірвати кредитну угоду з Укрексімбанком. І трохи згодом він виграв судовий спір. Головним аргументом на користь Дерипаски стало те, що після приватизації на комбінаті так і не з‘явилося італійське обладнання, для якого власне і брався кредит. Саме після цього у прокурорів і виникло бажання повернути ЗАлК у власність держави. Прокуратура вважає, що рішення суду 2006 року є підставою для розірвання загального договору про купівлю-продаж запорізького комбінату, оскільки комбінат відмовився платити за кредитом Укрексімбанку.

Перший крок до націоналізації?

8 червня Київський апеляційний господарський суд заарештував 68% акцій того підприємства. Таке рішення було ухвалене на забезпечення позову Генпрокуратури, яка вимагала повернути вказаний пакет акцій у державну власність. Суд, зокрема, заборонив власнику цього контрольного пакета (кіпрській компанії Velbay Holdings LTD) продавати (чи відчужувати у будь-який інший спосіб) акції комбінату, а також змінювати місце їхнього перебування.

За інформацією газети Дело, рішення про націоналізацію підприємства може бути прийняте вже в жовтні після того, як Господарський суд Києва в наступному місяці розгляне позов Генеральної прокуратури про повернення ЗАлКа Фонду держмайна.

Image caption Націоналізувати ЗаЛК хоче генеральна прокуратура

Однак оглядачі зауважують, що навіть у разі ухвалення рішення не на користь "РусАла", у Дерипаски залишаються шанси зберегти контроль над підприємством. Оскільки генпрокуратура опротестовує право володіння лише 68% із 98% підконтрольних Дерипасці акцій запорізького підприємства, то решта 30% дають можливість російському бізнесменові блокувати прийняття невигідних для нього рішень на зборах акціонерів комбінату.

Претензії до АрселорМіттал Кривий Ріг

Поряд з історією про ймовірні втрати російських бізнесменів, якщо державі вдасться відсудити і повернути у свою власність найбільшого виробника алюмінію, в Україні стало відомо про претензії влади до ще одного іноземного інвестора. Зокрема Держмитниця звинуватила металургійний комбінат "АрселорМіттал Кривий Ріг" в контрабанді майже 70 тисяч тонн коксівного вугілля. Заступник голови Держмитниці Сергій Сьомка, на якого посилається газета Комерсант-Україна, сказав, що при імпорті 67,6 тисяч тонн коксівного вугілля "АрселорМіттал Кривий Ріг" занизив його митну вартість. У документах, поданих до оформлення, вказана вартість 107,5 млн. гривень. Але експертиза показала, що товар відрізняється від заявленого, а його митна вартість становить майже 203 млн. гривень", - уточнили інформацію у прес- службі комітету.

За результатами експертизи, порушено кримінальну справу за статтями "спроба контрабанди" і "контрабанда". Вони передбачають позбавлення волі від трьох до семи років з конфіскацією товару.

На підприємстві "АрселорМіттал Кривий Ріг" це питання поки що не коментують.

А тим часом оглядачі не виключають, що саме встановлені митницею порушення сформована Партією регіонів владна команда може принаймні спробувати використати ще для однієї зміни власника найбільшого металургійного комбінату в Україні.

Перед тим, як за президентства Ющенка "Криворіжсталь" продали Лакшмі Мітталу, власниками того підприємства були зять тодішнього президента Віктор Пінчук та найзаможніший представник донецької політичної команди Ринат Ахметов. Однак за прем‘єрства Юлії Тимошенко урядові вдалося скасувати результати приватизаційного конкурсу та повернути комбінат у власність держави. Головною підставою для скасування договору купівлі-продажу тодішні урядовці називали непрозорість конкурсу та родинні зв‘язки одного з покупців Криворіжсталі з президентом Кучмою.

Націоналізація та інвестицйний клімат

Криворіжсталь була лише одним із трьох тисяч підприємств, які Тимошенко погрожувала повернути державі. Однак після негативної реакції на ті наміри іноземних інвесторів Тимошенко намагалася уникати слів "реприватизація та націоналізація".

В історії владної команди Віктора Януковича історія з ЗАлКом буде першим націоналізованим підприємством, якщо генпрокуратурі вдасться відібрати 68% акцій у російського підприємця Дерипаски.

На думку оглядачів, це може викликати негативну реакцію іноземних інвесторів, які вже вклали чи лише планують вкласти свої капітали в українську економіку. Натомість сам факт реприватизації потішив би українських комуністів, які перебувають в одній парламентсько-урядовій коаліції з представниками великого українського капіталу, але в боротьбі за свого виборця мусять залишатися принаймні на словах відданими лівим ідеям. Націоналізація серед них - на чільному місці.