Фірташ купив завод, що "їсть" багато газу

Дмитро Фірташ, якому належить компанія "РосУкрУнерго", став власником заводу "Стирол" - найбільшого в Україні виробника азотних добрив, полістиролів та лікарських препаратів. Завод розташований у місті Горлівка на Донеччині.

Image caption Новий власник хімічного гіганта "Стирол"

Інформація про зміну власника на "Стиролі" з’явилася у місті ще у серпні. І тоді голова правління концерну Сергій Павлючук повідомив на сесії Горлівської міської ради про те, що на підприємство заходить вітчизняний інвестор. І начебто цей інвестор поки що бажає залишитися неназваним. Керівник підприємства пообіцяв, що ім’я нового господаря стане відомо за місяць. І ось власне так і сталося. У вересні стало відомо, що новим власником виявилася компанія, яка належить бізнесмену Дмитру Фірташу.

Упродовж літа на підприємстві активно займалися ремонтом і оновленням. І, власне кажучи, це було схоже на те, що таким чином демонстрували покупцеві перспективність концерну. Почали навіть набирати кадри і поповнювати штат працівників, який був скорочений під час кризи. І голова правління пан Павлючук обіцяв, що восени відновляться два виробництва, зупинені торік через світову кризу.

Після подорожчання природного газу було очевидно, що підприємство шукатиме дешеве джерело цього природного палива, і керівник підприємства Микола Янковський, народний депутат від Партії регіонів, який керує "Стиролом" понад 20 років, намагався отримати преференції від українського уряду. Коли він їх не отримав, стало зрозуміло, що будуть іти пошуки покупця. У місті кажуть, що продано начебто лише виробництво добрив, але виробництво полістиролів і медпрепаратів залишилося під контролем депутата Янковського. Наскільки це правда, стане відомо після того, як буде оприлюднено подробиці цієї угоди.

Дмитро Фірташ перебрав контроль над заводом без конкурсу, оскільки "Стирол" є не державною, а приватною власністю, і власники можуть продати його кому завгодно. Вибір був невеликий. Підприємство, яке споживає багато газу, могла купити компанія, що має доступ до дешевих енергоносіїв. Експерти кажуть, що це могла б бути або якась російська компанія, або "РосУкрЕнерго" Дмитра Фірташа.

Економісти прогнозували, що криза 2008-2009 років спричинить перерозподіл власності в Донецькому регіоні і, власне, у 2010-му ми це спостерігаємо. Є приклад злиття активів Маріупольського металургійного комбінату Ілліча і холдингу "Метінвест»", є приклад накладення арешту на металургійні активи Індустріального союзу Донбасу, і ось тепер – продаж найбільшого підприємства регіону.

Економісти оцінюють продане у $500-600 млн. В експертних колах є й така думка, що ця ціна навіть вища за ринкову, що Дмитро Фірташ, можливо, заплатив суму в розрахунку на майбутні швидкі прибутки. За іншою версією – ціна нижча за ринкову.