Останнє поновлення: П'ятниця, 17 вересень, 2010 p., 13:35 GMT 16:35 за Києвом

''Побєди'' Януковича і Медвєдєва

Віктор Янукович та Дмітрій Медвєдєв взяли участь в одному з етапів автопробігу Санкт-Петербург-Київ. На чолі колони вони дісталися українського міста Глухів Сумської області, де провели нараду з прикордонного співробітництва.

Віктор Янукович та Дмітрій Медвєдєв під час авторалі

Віктор Янукович та Дмітрій Медвєдєв під час авторалі

Виступаючи у Глухові після автопробігу, Президенти сказали про зміцнення двосторонніх відносин.

"Це справжнє прагнення наших народів розвиватися разом, жити разом і допомагати один одному. І усе, що ми сьогодні робимо, спрямоване саме на це," - наголосив Дмітрій Медвєдєв.

Президент Янукович запропонував Дмітрію Медвєдєву розробити 4-річний план будівництва транспортних переходів між Україною та Росією в межах підготовки до ЄВРО-2012 та Олімпіади в Сочі у 2014 році.

Від початку етапу, приблизно за 26 км від російсько-українського кордону, вони проїхали понад 60 км. До кордону з Україною автопробіг, на який разом з президентами виїхали ще кілька ретро-автомобілів та сучасних авто, очолив Медведєв.

Російський президент був за кермом свого ГАЗ-М20В, більше відомого під назвою "Побєда". Планувалося, що український президент їхатиме на автомобілі ЛуАз969М, який в народі часто називають "Волинянка". Це невеликий позашляховик, який раніше випускався на Луцькому автомобільному заводі. Чому автомобіль для Віктора Януковича замінили теж на "Побєду", представники його адміністрації не повідомляли.

Президенти згодом на вертольоті вилетіли в Росію, де продовжують переговори.

"Побєда" проти "Волинянки"

Зустріччю на російсько-українському кордоні 17 вересня президенти відзначають сторіччя з першого автопробігу Санкт-Петербург-Одеса, який організував ще імператор Росії Микола Другий. Звісно, за цей час змінилися авта, хоча не надто змінилися автошляхи, особливо провінційні дороги.

Якщо згадати кінокласику, то у фільмі "Золоте теля" автопробіг закінчився тим, що машина "Антилопа гну" зламалася.

Дмітрій Медвєдєв і Віктор Янукович обрали ретро-автомобілі радянського виробництва.

Російський президент вже раніше показував свою білу відреставровану "Побєду" і навіть покатав на ній Віктора Януковича минулого Великодня.

Російське керівництво вважає, що є певна пауза у відносинах між двома країнами, і що українське керівництво не демонструє достатньої ініціативності і активності у подальшому зближенні із Росією. За цими жестами і автопробігами, спортивно-культурною символікою можна сховатися від російських домагань. Краще автопробіг, ніж знову починати дуже важкі реальні переговори.

Вадим Карасьов - політолог.

В одному з інтерв’ю український президент казав, що залишився у душі автогонщиком. В Україні повідомляють, що колись він займався цим видом спорту. За деякими джерелами він, буцімто, навіть брав участь у раллі у Монте-Карло, але підтверджень цього факту немає.

Ще за радянських часів, зауважує політолог Вадим Карасьов, "Януковича випускали за кордон на спортивні перегони, незважаючи на неоднозначне минуле".

Хто це вигадав?

Ідея організувати спільний автопробіг, до якого на одному з етапів долучаться президенти двох країн, належить Дмітрію Медвєдєву.

За класифікацією Російської автомобільної федерації, це буде ралі третьої категорії, мета якого точність проходження маршруту.

Швидкість у цьому випадку грає другорядну роль.

За шість днів автомобілі, які братимуть участь у пробігу від самого початку і до фінішу, проїдуть через Твєрь, Калугу, Брянськ, де їх зустрічатимуть з концертами.

Український гурт "Воплі Відоплясова" долучився до музикантів, які вітатимуть учасників автопробігу. Лідер гурту Олег Скрипка розповів Бі-Бі-Сі, що сам цікавиться ретро-автомобілями і вважає ідею автопробігу абсолютно позитивною.

"Побєда" Медвєдєва

Президент Медвєдєв час від часу з'являється на різних заходах на своєму ретро-автомобілі.

"Тут нам випала така можливість проїхатися російською "глубінкою", і от ми граємо у трьох містах, в яких ми ніколи не грали, - Твєрь, Калуга і Брянськ. Тут багато наших фанатів... Дуже багато людей збирається. Цікаво й те, що об’єднана українсько-російська команда. Я вважаю, що це класно, коли людей згуртовують позаполітичні речі, такі, як спорт і музика".

Першим був Путін

Останнім часом російські лідери уподобали ідею автопробігів. Нещодавно прем’єр-міністр Владімір Путін влаштував автопробіг на Далекому Сході, промотуючи авто "Лада-Каліна".

Тоді журналісти зауважили, що всі машини, які супроводжували Путіна, були дорогими автомобілями іноземного виробництва. А зрозуміти, на якій саме "Ладі" їхав російський прем’єр, було важко – журналісти нарахували у колонні три жовті "Лади-Каліни".

Кажуть, що ця пересторога була не зайвою: авто, на якому їхав Путін, зламалося.

Чи будуть запасні авта у російського чи українського лідерів у спільному їхньому автопробігу, наразі невідомо.

Метою зустрічі Януковича з Медвєдєвим називають вже не промотування автомобілів, а святкування ювілею з дня першого автопробігу, переможець якого отримав приз від імператора Миколи Другого.

Авторалі як виборчий інструмент

Із питанням, навіщо українському президентові вшановувати ювілей події, яка 100 років тому відбувалася за безпосередньої участі російського імператора, Бі-Бі-Сі звернулася до політолога Олександра Литвиненка, який знається на україно-російських відносинах.

Путін заправляє Ладу-Каліну

Спочатку була "Лада-Каліна" Путіна

"Зараз в Росії наближається президентська виборча кампанія, і я би розцінював кроки керівників Росії саме з цієї точки зору. І відповідно, ми бачимо, що не лише Росія є чинником в українських виборчих кампаніях і взагалі у політичному житті, але й Україна і український президент можуть виступати як чинник в російській виборчій кампанії".

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов бачить у таких заходах інтереси й української влади.

Політолог вважає, що ці ралі й шоу – це більшою мірою жести, символіка і піар, які допомагають українській владі "втопити" намагання Росії отримати від України якісь реальні поступки.

"Російське керівництво вважає, що є певна пауза у відносинах між двома країнами, і що українське керівництво не демонструє достатньої ініціативності і активності у подальшому зближенні із Росією. За цими жестами і автопробігами, спортивно-культурною символікою можна сховатися від російських домагань. Краще автопробіг, ніж знову починати дуже важкі реальні переговори", - каже український експерт.

Корисні посилання в інтернеті

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS