Грищенко про Газпром: об'єднання 50/50

Міністр закордонних справ України Грищенко назвав економічно недоцільним, непотрібним і нелогічним трубопровід Південний Потік, який Газпром планує побудувати через Туреччину до Балкан дном Чорного моря в обхід України.

Image caption Грищенко і Лавров під час зустрічі у Москві 16 вересня

Видання WSJ (Волл Стріт Джорнал) пише, що "незвично різка критика підкреслює напруженість, яка зберігається між двома колишніми радянськими сусідами з приводу суперечки щодо енергетики, попри значне загальне покращення стосунків після обрання дружнього до Росії уряду в Україні".

WSJ повідомляє, що пан Грищенко у Москві, промовляючи до західних журналістів, також підтвердив опозицію України до злиття Нафтогазу з Газпромом, яке пропонує Москва.

Газета пише, що Україна натомість пропонує створення спільного підприємства, в якому Нафтогаз і Газпром матимуть рівні частки. Українські посадовці кажуть, що таке СП може розвивати російські родовища, аби постачати газ до України, та розвивати українську систему трубопроводів, аби транспортувати газ до Європи.

За словами пана Грищенка, "незначні інвестиції" можуть розширити пропускну спроможність українських трубопроводів на 50%, в результаті чого Україна зможе постачати до Європи 180 млрд. кубометрів газу щороку.

Тому, на думку українського міністра, план Росії витратити 20 млрд. доларів на побудову Південного Потоку у Чорному морі у "складних екологічних та технологічних умовах" не має сенсу.

"Ми чітко заявляємо нашим російських друзям, але також європейцям, що ми пропонуємо альтернативу. Ми не бачимо жодних ускладнень, в яких можуть опинитися Росія й Європа, використовуючи Україну як найкращий маршрут для транспортування газу до європейських споживачів", - сказав пан Грищенко.

Український міністр також наголосив, що "газові війни" з приводу ціни на газ – справа минулого.

Але він визнав, що українські посадовці були здивовані й незадоволені пропозицією прем’єра Путіна об’єднати Нафтогаз з Газпромом.

Фінансове агентство Блумберґ пише, що пан Грищенко оцінив можливість об’єднання двох енергетичних компаній як "50/50" і назвав російські плани щодо Південного Потоку та деякі питання щодо ціни на газ головними перешкодами на шляху до такого об’єднання.

"Угода може заторкнути баланс національних питань для обох країн", - цитує пана Грищенка Блумберґ.

Блумберґ пише, що Газпром минулого року оцінив побудову Південного Потоку в понад 11 млрд. доларів.

Костянтин Грищенко зустрічався з російським міністром закордонних справу у Москві, де обговорювалися низка питань.

У п’ятницю президент Янукович зустрінеться з президентом Медвєдєвим на кордоні двох країн. Це буде їхня восьма зустріч після того? як пан Янукович став президентом у лютому 2010 року.