Комунальні субсидії перевіряють інспектори

Після того, як уряд улітку підвищив на 50% ціну на газ та комунальні послуги, зросла кількість людей, які намагаються отримати субсидії. Але по тому, як уряд розповів про спрощену процедуру отримання субсидій, тих, хто їх отримав, перевіряють.

Image caption 78-річна лучанка пані Маргарита чекає на візит соціального інспектора, який має підтвердити її право на отримання комунальної субсидії

Спеціальна служба приходить додому і дивиться, як живуть люди, особливо до тих, хто звертається вперше, записує особливості побуту у спеціальний документ.

Одна із таких - 78-річна мешканця Луцька пані Маргарита. Вона отримує пенсію близько 900 гривень, і саме зараз, після смерті чоловіка, вона зрозуміла, що 2-кімнатне помешкання сама оплатити не зможе.

Image caption Набір ліків на 500 гривень із 900-гривневої пенсії пані Маргарити

Бо ж, окрім харчування, витрачає ще й близько 500 гривень на ліки. Загалом за квартиру й телефон із 50% пільгою пані Маргарита платить 170 грн.

Соціальний інспектор Галина спочатку занотовує до акту обстеження дані, почуті з уст жінки і засвідчені документами, серед них – будинкова книга, виписка з лікарні і вже з ініціативи пані Маргарити – ціла торбина пігулок.

Згодом просить дозволу зазирнути у кімнати: "Тепер мені треба кілька слів написати про умови проживання, дозвольте?"

Image caption Меблі радянського зразка мають довести, що претендентка на державну субсидію ані євроремонту, ані дорогих покупок не може собі дозволити

Соціальний інспектор також питає, коли мешканка квартири востаннє робила ремонт, і чи не робила впродовж року великих покупок.

Одна з умов для призначення субсидій – щоб людина не купувала впродовж року до моменту призначення субсидій нічого дорожчого за 10 прожиткових мінімумів.

Цю перевірку пані Маргарита сприймає з привітністю, запевняє, що розуміє для чого вона потрібна і готова йти в усьому назустріч:

"Я йшла на це абсолютно свідомо, тому що була інформація. Я знала, що прийде комісія, чекала. Двері відчинені. Я розумію, що кожен працює на своїй дільниці і має виконати свою роботу. Я вдячна, що це було за моєї згоди."

Тим часом, працівники департаменту соціальної політики Луцької ради зауважують, що не всі люди сприймають візит до оселі, як нормальну річ.

Дехто називає це приниженням, а буває й таке, що заяву на субсидію забирають. Ще інші твердять, що соціальний інспектор приходить, аби знайти зачіпку, і не дати допомоги.

Заступниці директора департаменту соціальної політики Лариса Боярин і Галина Бабіляс, кажуть, що інспектори не перевіряють дрібниці:

"У шафи ніхто не заглядає. Скажемо, якщо здійснювали євроремонт. Ви ж знаєте, що є зарплата в конвертах. Приходиш в хату майновий стан обстежувати – і не відповідає дійсності. Діти за кордоном, а батьки звертаються за субсидією на загальну площу житла. Але дане житло буде належать дітям, то чому не вони повинні турбуватись про своїх батьків, а держава?"

Загалом у соцдепартаменті вважають: більшість з тих, хто отримав документи про можливість мати субсидію, а це усі пенсіонери, - вирішила, що сам факт появи інформації у їх поштових скриньках автоматично означає призначення допомоги.

Чи отримає субсидію пані Маргарита, соцінспектор Галина прогнозувати не береться. Вона каже: "Це вирішить спеціальна комісія".

До підвищення цін субсидії отримували приблизно 3% населення.

Новини на цю ж тему