У Москві намагаються поділити Арктику

Арктика

Міжнародна конференція у Москві з питань кордонів у Арктиці має запобігти перетворенню регіону у наступну гарячу точку, де точиться боротьба за мінеральні ресурси.

Чверть світових ресурсів нафти та газу лежить на дні Північно-Льодовитого океану, вважають учені. Росія, Норвегія, Канада, США та Данія вже заявили про свої права на розмежування регіону.

300 делегатів з різних країн налагоджуватимуть співпрацю у цьому питанні, але також обстоюватимуть заявлені претензії своїх урядів. Доступ до Арктики різко полегшився останнім часом через глобальні кліматичні зміни і танення льодовиків.

Суперечка за кордони у Арктиці зосереджені на підводних гірських масивах, які відомі як хребет Ломоносова. Росія подала заявку у ООН, що території належать саме тій країні, оскільки хребет є продовженням гірських масивів, які тягнуться з російського боку. Заявку було відкинуто на підставі браку доказів.

Три роки тому російська підводна експедиція встановила на дні океану під Північним полюсом свій платиновий прапор. Це стало символічною заявкою Москви на територіальні претензії. Канада та Данія також планують подати в ООН своє обґрунтування розподілу арктичного простору між країнами.

Закони моря

Image caption Північний полюс тепер російський?

Уряд Росії оголосив, що надасть 64 мільйони доларів на дослідження в Арктиці, які будуть обґрунтуванням територіальних вимог Росії. Міністр закордонних справ Канади зустрівся минулого тижня з своїм російським колегою, щоб узгодити позиції сторін. Уряд Канади переконаний у легітимності своїх вимог.

За два дні до цієї зустрічі Москва вирішила сорокарічну суперечку з Норвегією з приводу морських кордонів у Баренцовому морі та Арктичному океані. Москва твердить, що у будь-якому разі нафти і газу вистачить по обидва боки узгодженого кордону.

Усі сторони суперечки за приналежність хребта Ломоносова мають шанс на успіх лише якщо доведуть, що хребет є продовженням їхнього континентального шельфу.

Конвенція ООН дозволяє країнам використовувати природні ресурси у морі за двісті миль від їхнього берега. ООН може ухвалювати окремі рішення, якщо континентальний шельф простягається на довшу відстань, але для цього необхідне додаткове обґрунтування.

Попри термінові заходи в Арктиці, Москва твердить, що не має планів на розробку арктичного шельфу найближчим часом і пропонує міжнародну співпрацю. Російський експерт Лев Воронов твердить, що досвід Холодної війни засвідчив необхідність працювати разом: «Жодна проблема у сучасній Арктиці не вирішується лише однією країною. На мою думку, ми просто приречені співпрацювати в Арктиці. Військова конфронтація у регіоні є особливо контрпродуктивною».

Новини на цю ж тему