Податковому кодексу розчищають шлях?

Після того, як уряд подав новий проект Податкового кодексу на розгляд депутатів, керівництво профільного комітету було змінено.

Image caption Протести підприємців у Києві

Замість депутата від опозиційного БЮТ Сергія Терьохіна парламентський комітет з питань податкової та митної політики очолив депутат від Партії регіонів Віталій Хомутинник.

Автори відповідної постанови, за яку проголосували 253 депутатів, пояснили потребу у заміні голови комітету тим, що Сергій Терьохін "саботував" роботу комітету, а його члени-депутати від БЮТ регулярно не з’являлися на засідання, блокуючи роботу комітету.

Водночас сам Сергій Сергій Терьохін пов’язує своє звільнення із тим, що найближчим часом парламент має ухвалити запропонований урядом проект Податкового кодексу, і своїм критичним ставленням до цього документу:

"Потрібно, щоб через комітет він (проект Податкового кодексу) отримав повний "одобрямс." Зі мною такого не буде. Тому треба поставити "ручного звєрька."

Image caption Сергій Терьохін каже, що з ним не було би "одобрямса"

Пан Терьохін також вважає, що із його усуненням від керівництва комітету, чинна коаліція відкрила "скриньку Пандори," оскільки у такий самий спосіб можуть бути усунені всі керівники комітетів - представники опозиції.

Тим часом в уряді розраховують, що депутати розглянуть новий проект Податкового кодексу до кінця жовтня, а бюджет наступного року формувався на нових податках.

Про це прем’єр-міністр Микола Азаров заявив в інтерв’ю Першому національному телеканалу, коментуючи документ, який міністри внесли на розгляд парламентарів.

"Ми маємо максимум до кінця жовтня ухвалити Податковий кодекс, аби у листопаді ми могли розробити бюджет на новій податковій базі," - заявив прем’єр.

Разом із тим, згідно із Бюджетним кодексом, розгляд проекту бюджету на кожен наступний рік має розпочинатися у парламенті з 15 вересня, коли уряд мусить подавати проект бюджету.

Микола Азаров також наголосив, що ідеологія проекту Податкового кодексу грунтується на президентській програмі реформ і полягає у створенні ліберальної системи оподаткування, зниження податкового тиску та спрощення адміністрування.

Раніше прем’єр давав подібну оцінку і попередньому проекту Податкового кодексу, поданого урядом на розгляд парламенту у червні цього року. Проте згодом, попри те, що депутати вже проголосували за цей законопроект у першому читанні, його жорстко скртикували і безнесмени, і експерти, а пізніше і президент.

Напередодні британська Financial Times написала, що новий проект Податкового кодексу, розроблений українським урядом, дає підстави для "обережного оптимізму."

Водночас перші відгуки представників української бізнесової та юридичної спільноти про щойно оприлюднений новий проект Податкового кодексу говорять про те, що і цей проект залишає великий простір для критики. Зокрема, замість обіцяних урядом податкових канікул для малого та середнього бізнесу на 5 років, широко прорекламованих під час офіційної презентації нового проекту, звільнення від податку на прибуток отримають лише новостворені підприємства малого та середнього бізнесу.

Керівник Центру стратегічних досліджень Павло Жовніренко твердить, що це свідчить про те, що черговий варіант розробленого урядом проекту Податкового кодексу враховує інтереси великого бізнесу, нехтуючи розвитком малого та середнього бізнесу. "Він (проект) фактично залишає поза рамками опопдаткування супервеликий та великий бізнес, і робить спробу перекласти весь тягар наповнення бюджету на малий та середній бізнес," - вважає експерт.

Новий проект Податкового кодексу, який, зокрема, передбачає запровадження оподаткування доходів від банківських депозитів (у попередньому варіанті передбачалося оподаткування доходів від депозитів, що перевищують 200 тисяч) скритикували і представники банківських кіл. Асоціація українських банків заявила, що втрати держави від запровадження нового податку можуть перевищити реальні надходження до бюджету від цього податку, оскільки обмежить можливості банків із залучення вкладів населення, які на сьогодні є чи не єдиним джерелом внутрішніх інвестицій в Україні. Крім того, на думку банкірів, оподаткування доходів від депозитів дещо суперечить принципу банківської таємниці, оскільки вкладник чи банк будуть змушені інформувати податкову інспекцію про обсяги всіх банківських вкладів.

Image caption протести підприємців

Тим часом близько 400 підприємців узяли участь в акції протесту біля Верховної Ради, вимагаючи від депутатів не ухвалювати проект Податкового кодексу. Серед гасел, що тримають учасники акції, "Новий Податковий кодекс - це зашморг на шиї малого та середнього бізнесу!" та "Ні - податковому рабству!"

Вже багато років поспіль Україна посідає останні місця у різноманітних рейтингах легкості ведення бізнесу у країнах світу. Зокрема, в останньому рейтингу Світового банку Україна посіла 124 місце серед 155 країн, поступившись не тільки розвиненим країнам, але й більшості держав СНД.

За даними Світового банку, умови ведення бізнесу, що існують в Україні, такі ж складні, як і в африканських країнах. А основними проблемами для розвитку бізнесу, на думку експертів банку, залишаються високий податковий тиск і незахищеність прав інвесторів.

Експерти підрахували, що українські підприємці сплачують чи не найбільшу кількість податкових платежів у світі – 147. Для порівняння, у Росії підприємці сплачують 11 податків, у Польщі – 40, США – 10, Білорусі – 107, Франції та Китаї – лише 7 податків.

Новини на цю ж тему