Голоси на захист політреформи в Україні

Колишній голова Верховної Ради долучив голос до тих в Україні, хто застерігає проти намірів скасувати політичну реформу, схвалену 2004 року.

Image caption Розгляд оскарження політичної реформи 2004 року Конституційний суд почав з прямою телетрансляцією.

В той час, як Конституційний суд України розглядає подання депутатів Партії регіонів з вимогою визнати політичну реформу незаконною, опозиційні політики та деякі фахівці попереджають про негативні правові наслідки скасування реформи.

Представники президента Януковича також дали зрозуміти, що вони хотіли би повернення положень Конституції 1996 року, які надавали президентові набагато ширші владні повноваження.

Оскаржувачі стверджують, що ті зміни конституції були запроваджені з порушеннями процедури.

Олександр Мороз оприлюднив відкритого листа до президента Януковича, в якому відкидає твердження про незаконність конституційних змін 2004 року. Він критикує стиль президентства Леоніда Кучми, називаючи його авторитарним, і діяльність президента Ющенка, стверджуючи, що політичний хаос часто спричиняється самими політиками, а не положеннями Конституції.

Пан Мороз пропонує не скасовувати конституційні зміни 2004 року, а провадити політичну реформу далі, збільшуючи повноваження, відповідальність та владні ресурси і статус органів місцевого самоврядування.

Image caption О. Мороз був співголовою конституційної комісії і 1996 і 2004 року.

Наслідки скасування

Низка політичних оглядачів в Україні заявляють, що можливе скасування політичної реформи 2004 року може призвети до "конституційного хаосу" і змусить проводити дострокові вибори президента й Верховної Ради.

Політолог Ігор Жданов, якого цитує Інтернет-видання Політична думка, сказав, що чинний парламент і президент обиралися за Конституцією, яка була змінена 2004 року, а тому скасування тодішньої політичної реформи ставить під сумнів легітимність дій парламенту і президента.

Опозиційні політики заявляють, що президент Янукович хоче через скасування конституційних змін 2004 року повернути собі повноваження часів президента Кучми, які критики називають часами загрози наростання авторитаризму.

Один із прихильників влади, генеральний директор "Української юридичної компанії" Олег Мусієнко висловив переконання, що Конституційний суд таки назве неконституційною політреформу 2004 року, а порядок її скасування буде приймати Верховна Рада. "Це буде нести лише позитивні зміни в суспільно- полфітичному житті країни", - сказав він.

Новини на цю ж тему