Акцизи "потягнуть" не тільки ціни на пальне

Зареєстрований у парламенті проект Податкового кодексу передбачає нове підвищення акцизів на бензин.

Уряд пропонує парламенту підвищити акцизи на пальне на 37.9%, починаючи з 2011 року.

У травні цього року Верховна Рада вже ухвалила рішення, згідно із яким акциз на бензин для легкових авто було підвищено на 20% із 110 до 132 євро за тону.

Експерт паливного ринку Сергій Куюн вважає, що нове підвищення акцизів призведе до підвищення цін на бензин пропорційно до підвищення податку на нього:

"Оскільки акцизний збір є податком на споживача, про що наші урядовці доволі часто забувають, то, звичайно, що ціни зростуть пропорційно підвищенню цього податку. Якщо мова йдеться сьогодні про підвищення на 50 євро за тонну, тобто, з діючих 132 євро за тонну до 182, то, за нашими розрахунками, ми бачимо, що це зростання складе десь 50 копійок на літрі. У нас люблять говорити про дорогий бензин, навіть якщо ціна зростає на 5 або 10 копійок. А тут ми маємо підвищення на 50, та не будемо забувати про те, що у червні відбулося ще одне підвищення у рамках бюджетного процесу на поточний рік. Тоді акцизи зросли з 110 до 132 євро за тонну. Тому, сумарне підвищення склало вже у кінцевих цінах десь 70 копійок за літр. Тобто, це просто зростання податкового навантаження на споживача."

З іншого боку, якщо порівнювати українські акцизи на бензин із європейськими, каже експерт, то вони нижче в декілька разів, а відтак, простір для нових підвищень залишається.

Image caption Українські парадокси: дорогі авта, дешевий бензин, розбиті дороги

Багато іноземців, що відвідають Україну, одразу звертають увагу на кількість дорогих автомобілів на українських дорогах при загальному низькому рівні життя в країні.

Коментуючи попереднє підвищення бензинового акцизу міністр економіки Василь Цушко заявляв, що отримані від цього додаткові доходи бюджету підуть на ремонт доріг, які "розбивають" власники авто.

Проте власники авто кажуть, що вже платять за дороги у "дорожньому зборі," проте якість українських доріг від цього не покращується.

Водночас експерт Центру Разумкова Василь Юрчишин вважає, що в Україні підвищення цін на бензин зазвичай призводить до зростання цін і на інші товари, напряму не пов’язані із пальним. Наприклад, пояснюючи подорожчання хлібу, його виробники кажуть, що це відбувається через те, що зросли їх транспортні витрати:

"Є товари, ціни на які суттєво пов’язані з іншими цінами. Якщо подорожчає бензин, "підтягнуться" і дизельне пальне, через зростання попиту на нього, і навіть несподівані товари," - вважає експерт.