Масові протести у Харкові за секонд-хенд

У колах підприємців Харків неформально називають українською столицею одягу "з других рук". Протести розпочалися після того, як представники українського уряду оголосили наміри заборонити імпорт вживаного одягу заради відродження та розвитку вітчизняної легкої промисловості.

Image caption Протести в Харкові проти заборони імпорту секонд-хенду

Формально – акція протесту проти урядових планів, фактично – демонстрація підтримки секонд-хенду. На центральний майдан Харкова вийшло стільки людей, що навіть організаторів здивувала така масовість. Під листом на захист уживаного одягу зібрали п’ятдесят тисяч підписів.

Ваша думка тут:

Із гаслами "мені холодно" або "ходитиму голим" на пікеті поряд стояли і літні люди, і підлітки.

Студентка Олена Табойщикова каже, що не хоче бути схожою на інших. І крамниці секонд-хенду для неї - кращий варіант не тільки тому, що там дешеві речі. Одяг, хоча й уживаний, але разюче відрізняється від того, що пропонують місцеві виробники.

"Тут набагато більший вибір для творчих людей. Можна підібрати будь-який розмір, під будь-яку фігуру. Щоби створити образ, мені вистачить гривень двісті. Можна купити кілька футболок, кофти, джинси, можливо, навіть взуття якесь".

Поряд зі споживачами на харківському майдані - власники крамниць, де продається "одяг з Європи", їхні наймані працівники, які побоюються втратити роботу. Підприємець Олена Калініна каже, що вона розвивала свій бізнес упродовж 9 років, а зараз через ініціативи влади ризикує втратити його.

Микола Скіданов – противник секонд-хенду. І як споживач, і "за посадою" (він очолює харківську асоціацію підприємств легкої промисловості "Співдружність") вважає, що вбиратися у вживаний одяг бридко. До того ж, ця "галузь", на його думку, шкодить місцевим виробникам.

"Україна розташована у центрі Європи, і носити чиїсь обноски – соромно для нації! І заохочувати поширення й надалі секунд-хенду, я вважаю, це злочин проти нації!".

Заборона секонд-хенду потрібна для захисту вітчизняного виробника, вважає Микола Скіданов. Це, на його думку, крок болючий, але необхідний:

"Промисловість працює, але промисловість не працює в тому обсязі і в тому ритмі й темпі, в якому могло б бути, якби ми одягали власний народ від власного виробника, а не носили обноски в Україні. Це в мене абсолютно чітка позиція! І я дуже радий, що кабінет міністрів ухвалив рішення ліквідувати з 1 січня 2011 року цей секонд-хенд!"

Аргументи асоціації легкої промисловості спростовує Хамед Рахімі, віце-президент асоціації дилерів одягу секонд-хенду в Україні. Він стверджує, що дешевий одяг, який завозять з Європи, не шкодить місцевим фабрикам. Їхній головний конкурент – Китай.

"Реальна загроза для легкої промисловості України – це не секонд-хенд. В них немає фурнітури, в них немає тканини в Україні, і всі правила та норми митні, податкові, які діють в Україні, – ось це не дозволяє їм конкурувати з легкою промисловістю Китаю, дешевим одягом з Китаю".

За даними асоціації дилерів секонд-хенду, тільки у місті Харків – понад тисяча торгових майданчиків, де продаються речі, що були у вжитку. Це зумовлено тим, що на Сході України зосереджені компанії-імпортери такого одягу. Постачальники та продавці стверджують, що від заборони "секонду" українська легка промисловість не виграє. А от постраждає багато людей: постачальники, продавці, споживачі. Український уряд теж посилається на економічну ситуацію і в свою чергу обіцяє захистити від секонд-хенду.