Рішення КС - ''свідчення рейдерського захоплення влади''

Конституційний Суд України
Image caption Конституційний суд скасував політреформу

Політолог Михайло Басараб сказав в інтерв‘ю Бі-Бі-Сі, що рішення Конституційного Суду про скасування політреформи 2004 року не стало для нього несподіваним, оскільки воно "вписується в логіку дій чинної влади":

"Це є черговим свідченням рейдерського захоплення влади в Україні. Інакше це охарактеризувати не можна, оскільки навіть яскраві противники попередньої (помаранчевої) влади, такі, як Леонід Кучма, засуджують подібні кроки владної команди під проводом Януковича і зокрема те, що влада нині намагається зробити з Конституцією".

Бі-Бі-Сі: Якими, за вашими прогнозами, будуть подальші кроки влади після рішення Конституційного Суду?

Михайло Басараб: Оскільки в Україні політика – це не мистецтво можливого, а мистецтво інтерпретацій, то ми можемо лише здогадуватися, як розпорядяться своїми можливостями ті, у кого нині в руках влада. Нам достеменно невідомо, який план задумали на Банковій. Як вони будуть реалізовувати свої наміри, побачимо далі, але ж зрозуміло, що рішення КС не є спонтанним, отож я думаю, що вони розробили плани на кілька, можливо, на десятки кроків наперед. І рішення КС – це лише одна ланка у довгому ланцюгу реалізації їхніх намірів.

Очевидно, буде зроблено кілька кроків для подальшої легітимізації рішення КС. Відтак, впровадження редакції Конституції 1996 року з тими чи іншими поправками провадитиметься, можливо, прийняттям нових законодавчих актів, можливо, у якийсь інший спосіб, але зараз ми можемо лише здогадуватися, спостерігаючи за тим, як вони по-рейдерськи захоплюють владу в Україні.

Бі-Бі-Сі: Але як розпорядиться посиленими повноваженнями сам президент: так, як колись Кучма, скористається ними наповну чи лише частково, враховуючи повідомлення у деяких ЗМІ про демократичність Януковича, який би міг, мовляв, бути й жорсткішим, але не хоче.

Михайло Басараб: Мені здається, що ті повідомлення у пресі – то лише для підтримання правил хорошого тону. Але ж ми загалом бачимо стилістику їхнього управління. Коли Янукович тільки приходив до влади, я думав, що його команда діятиме мудріше і хитріше. Я не думав, що вони будуть іти напролом, я не думав, що вони діятимуть настільки примітивно і твердолобо. Але вони самі вибрали таку тактику реалізації своїх намірів.

Мені здається, за це вони рано чи пізно поплатяться. Вони настільки стрімко ідуть до своєї мети, що мені здається, вони набагато швидше пройдуть той шлях, який їм був відміряний історією.

Бі-Бі-Сі: Напередодні чільний представник Партії регіонів Михайло Чечетов, відповідаючи на запитання, чи після скасування політреформи будуть ухвалені зміни до Конституції, відповів, що в парламенті вже є необхідні 300 голосів для реалізації цих кроків. Як ви думаєте, чи й насправді є?

Михайло Басараб: Враховуючи ті темпи, з якими "тушки" перебігали в сьогоднішню більшість, я не виключаю, що близько 300 голосів у них вже зараз є. Для них не є проблемою навіть у сьогоднішньому парламенті зібрати цих 300 мандатів і реалізувати ті наміри, які вони собі запланували.

Окрім того, можливий варіант затвердження нової-старої редакції Конституції на референдумі. Про це також говорять. І місцеві вибори, які відбуватимуться незабаром, вже багато хто називає генеральною репетицією влади перед всеукраїнським референдумом щодо Конституції.

Новини на цю ж тему