Сербського патріарха інтронізували в Косово

Інтронізація Патріарха Іринея
Image caption Інтронізація Патріарха Іринея

У Косово, в Печській патріархії, в неділю відбулася церемонія духовної інтронізації провідника Сербської Православної Церкви, Патріарха Іринея, якого було обрано на початку року і який став 45-им патріархом Сербської Православної Церкви.

Інтронізація відбулася у напруженій політичній обстановці, під посиленими заходами безпеки.

Церемонією введення на трон сербського Патріарха у церкві Святих Апостолів у Печській патріархії міста Печ у Косово, де знаходиться історична столиця Сербської Православної Церкви, відбулася духовна інтронізація нового сербського Патріарха Іринея.

Після інтронізації, Патріарх Іриней звернувся до міжнародної спільноти "щоб не огрішила душу, коли мова іде про статус Косово" і громадян Косово сербського та албанського походження "щоб берегли мир та спокій".

"З цього святого місця звертаємося до сильних у світі, у чиїх руках доля Косово, щоб не огрішили душу, коли мова іде про статус Косово. Таким рішенням, сербський народ залишається без права на свою історичну територію, на своє майно, цвінтрари та своїх славних святих," - сказав Патріарх Іриней.

У місто Печ, що у західному центрі Косово, на церемонію інтронізації та Святу архєрейську літургію прибули тисячі вірних з Косово та Сербії.

Сили безпеки зазначили лише поодинокі випадки нападів камінням на колону автобусів, які повертали вірних з церемонії.

Уряд Косова, іще перед церемонією інтронізації сербського Патріарха, заявив, що спростить процедуру доступу у цю провінцію офіційним представникам сербів, оскільки мова іде про церемонію духовного характеру. Попередньо власті Косово недноразово відмовлялися пустити у провінцію сербських посадовців, які не пройшли відповідну процедуру для офіційних візитів.

Офіційний Белград на церемонії інтронізації Патріарха Іринея представляв президент Борис Тадіч, а з Сербії участь брали духовни лідери православних, католиків та мусульман. Тим часом лідерів сербської опозиції - Томіслава Ніколіча та Велиміра Іліча - прикордонники не пустили на територію Косово.

Ось що сказав заступник прем'єр міністра Косово Гараядин Кучін:

"Ми будемо пильнувати за безпекою звичайних громадян, які приїдуть на інтронізацію Патріарха. Вони повинні пройти відповідні процедури на кордоні і ми їм у Косово забезпечимо свободу руху та проведення релігійного обряду".

Представники уряду Косово висловили бажання взяти участь у церемноії інтронізації сербськогo Патріарха, але їм було відмовлено Сербською православною церквою.

Владика Сербської Православної Церкви Порфіріє сказав, що Печська патріархія залишається духовним та адміністративним центром сербського православ'я незалежно від того, що офіційний Белград у Косово не має політичного впливу:

"Церква не слідує за політичними рішеннями, тому що політика є мінливою: сьогодні існують такі рішення, завтра інакші. Печська патріархія століттями є столицею Сербської Православної Церкви. До нині мені невiдомо, що будь хто міркував над зміною місця знаходження столиці сербського православ'я".

І дійсно, у Печській патріархії в Косово традиційно уже століттями інтронізують сербських Патріархів. Першого сербського Патріарха Йоанікія Другого тут було висвячено 1346 року, коли було проголошено Печську патріархію. Патріарх Йоанікій того ж року коронував першого середньовічного сербського царя Стефана Душана, який царював над Сербією, Болгарією та Грецією.

Після османського завоювання Сербії та воєн середньовіччя, Печську патріархію було відновлено аж 1920 року за часів королівства Сербів, Хорватів та Словенців і першої Югославії. Патріарх Іриней цього року замінив відомого Патріарха Павла, який на цій посаді перебував 19 років.

Патріарха Іринея, який був єпископом міста Ніш, вважають поміркованою та толерантною людиною.

З вибором Іринея як Патріарха, аналітики очікують покращення ставлення Сербської Православної Церкви до екуменізму, та можливого повернення Сербської церкви у напрямку Європи, що може позитивно сприяти процесу інтеграції Сербії до Євросоюзу.

Хоча попередника Іринея – патріарха Павла широко поважали за його пацифізм і скромність, Сербську православну церкву й досі частково пов’язують з ультранаціоналістичною риторикою та організаціями, які виниклі під час воєн на Балканах 90-х років. На просторах Західних Балканів існує сильний зв'язок між релігією та національною приналежністю, а Сербська Православна Церква мала певний вплив на етнічні чистки у Хорватії та Боснії-Герцеговині.

Все ж таки, Сербська Православна Церква сприяла демократизації Сербії. Від середини 1990-тих років минулого століття, попередній Патріарх Павле відкрито став підтримувати опозицію, зокрема молодь та студентів з відомого прозахідного руху Отпор, проти номінально соціалістичного, а фактично націоналістичного режиму Слободана Мілошевича.

Сербський Патріарх від 1996 року очолював мирні масові і дуже впливові протести, які пізніше призвели до мирної "виборчої революції" 2000-го року.

Нового Патріарха Іринея у Сербії вважають традиціоналістом, який прагне замирити різні духовні течії в Сербській православній церкві, а також духовним лідером, який сприятиме набуттю деяких сучасних традицій, які до того церква відкидала.

Після його обрання Патріархом Іриней заявив, що він готовий підтримати візит Папи Римського до Сербії 2013 року на відзначення річниці Міланського едикту, яким римський імператор Костянтин, який, до речі, також був народжений у місті Ніш, 313 року визнав християнство.

Попри те, що духовний та адміністративний центр Сербської Православної Церкви знаходиться у Косово, яке проголосило незалежність, для нового Патріарха Сербської церкви залишаються і проблеми православ’я у регіоні.

Навіть очолювана попереднім Патріархом Павлом, який був відомий своєю смиренністю, Сербська Православна Церква мала важкі стосунки із церквами-сестрами - македонською та чорногорською православними церквами, які після розпаду колишньої Югославії не отримали власні автокефальні церкви, однак активно цього домагаються.

Сербська преса пише, що найближчим часом очікується прорив стосовно вирішення статусу невизнаної Македонської Православної Церкви, на який Патрарх Іриней може мати великий вплив. У місті Ніш, де Патріарх Іриней був єпископом, було складено Ніську декларацію, якою частково було вирішене питання македонського православ'я.

За словами сербських мас-медіа, для нового сербського Патріарха Іринея ця посада буде великим викликом і багато хто сподівається, що новий патріарх спрямує стародавню установу поміркованим курсом. Все ж таки у Сербії залишається чимало проблем, пов’язаних з духовенством та політикою. Перш за все це питання про налагодження тривалого миру та стабільності між Сербією та Косово, яке 2008 року проголосило незалежність і яке вважається „колискою сербської історії та християнської традиції”.

Переважна більшість середньовічних православних монастирів СПЦ знаходяться власне у Косово.

Хоча новий сербський Патріарх Іриней та його духовне оточення наполягає на тому, що церква і політика у Сербії є розмежованими, вже одразу після його обрання у січні цього року Патріарх Іриней сказав, що серед його пріоритетів буде „допомога державі Сербії зберегти свою територіальну цілісність".

На духовній інтронізації у жовтні, Патріарх Іриней, який тривалий час служив у Косово, звернув увагу на потребі ще раз розглянути рішення про визнання незалежності Косово, саме позиції які відстоював і офіційний Белград.

Лідери держав Євросоюзу вважають, що незалежне Косово є геополітичною реальністю, яку повинна враховувати Сербія, зокрема якщо планує бути членом ЄС.