Уряд планує на "карпатську олімпіаду" $500 млн

Буковель
Image caption Урядовці в Києві сподіваються, що зимова олімпіада допоможе зробити Карпати новим центром гірськолижного туризму.

Хоча рішення про проведення зимової олімпіади 2022 року в українських Карпатах іще не ухвалене, уряд уже планує вписати в бюджет наступного року приблизно 500 млн. доларів (4 млрд. гривень) на розбудову олімпійської інфраструктури.

Заяви міністра у справах сім’ї молоді та спорту Равіля Сафіуліна про можливе фінансування олімпіади викликали великий інтерес у фахівців не тільки в галузі спорту, але й у економістів.

Експерти піддають сумнівам реальність цього проекту, кажучи, що інфраструктура Карпат у теперішньому стані зовсім не відповідає олімпійським стандартам. Крім того, питання викликає і економічна доцільність олімпійського проекту.

Олімпійська ідея президента

Наприкінці літа президент України Віктор Янукович доручив уряду і зокрема віце-прем'єру з питань підготовки до євро 2012 Борису Колеснікову готуватися до подання заявки на проведення в Україні Олімпіади 2022 року.

"Треба розглянути проект "Олімпійська надія 2022". Ми її повинні тримати і взятись за це питання дуже серйозно, двома руками! Борис Вікторович - готуйтесь!" - відзначив президент.

Президент українського Олімпійського комітету Сергій Бубка тоді погоджувався, що умов для зимової олімпіади у Карпатах немає. Проте, казав він, є бажання.

А Колесніков переконував, що за умови, якщо Україна витрачатиме на підготовку до олімпіади мільярд доларів річно, за 12 років її проведення не викличе жодних проблем. "Мільярд доларів на рік - цілком реально до 2022-го року для того, аби Карпатська олімпіада була найкращою. Але для цього потрібно переконати у тому сам МОК", - переконує Колесніков.

Отже, за кілька місяців у Міністерстві сім'ї, молоді та спорту повідомили, що у проект бюджету на наступний рік планують закласти півмільярда доларів на підготовку для проведення зимової олімпіади. Для будівництва спортивних об'єктів та іншої інфраструктури.

Урядовці кажуть, що такі витрати у подальшому принесуть Україні велику користь, адже буде створено десятки тисяч робочих місць, покращиться стан транспорту, доріг та розвиватиметься готельний бізнес.

Сумніви і вагання

Втім, деякі експерти сумніваються, що олімпійський проект можу бути справді вигідним для України.

Голова ради директорів видавництва "Економіка" Станіслав Шум вважає, що побудовані об'єкти не приноситимуть Україні прибуток, доки нею не зацікавляться у світі.

"У нас олімпіаду дуже часто сприймають як якийсь батіг, що спонукатиме будувати інфраструктуру, об'єкти, - вважає Шум. - І нібито завдяки цьому відродиться економіка. Мені здається, це трошки неправильно. Приводом для розвитку економіки стають закони, які працюють, податкова база. Дивіться, навіть Євро 2012 для нас - це якась халепа зараз. Класно, що це відбудеться в нас. Побудуємо сучасні аеропорти, буде чемпіонат. Але після цього, що буде? Країною не цікавляться настільки, щоб це будівництво мало сенс. Хто буде літати у Харків після Євро"?

Тим часом, фінансовий аналітик Олександр Жолудь каже, що 500 мільйонів доларів, які наступного року хочуть витратити на олімпіаду, - сума сама по собі не критична, втім для українського спорту вона досить значна.

"500 млн. доларів для українського бюджету в цілому - це не дуже значна сума, бо український бюджет обраховується в сотнях мільярдах гривень. Водночас, якщо взяти витрати на спорт, наприклад, то це досить значна сума", - зазначає Жолудь.

Урядовці, коли говорять про значні витрати з бюджету, додають: сподіваються, що більшість коштів на олімпіаду, зокрема для будівництва готелів, витрачатиме приватний бізнес.

Офіційну заявку на участь у конкурсі на здобутя права проведення зимових Олімпійських ігор Україна планує подати у 2014 році.

Новини на цю ж тему