Росія скоротить імпорт молока і м'яса з України

Молочні консерви
Image caption Перевірки виявили невідповідність заявленого і реального вмісту молока в частині продукції

В середині жовтня Росія обмежить ввезення молока і м'яса з низки українських підприємств.

Причиною того Россільгоспнагляд називає порушення російських ветеринарно-санітарних вимог і норм. Ті порушення, як повідомляє прес-служба контролюючого відомства, "були виявлені під час спільної україно-російської інспекції у вересні 2010 року".

Зокрема, запроваджуються обмеження на молочної продукції Балтського молококонсервного комбінату дитячих продуктів та яловичини Шепетівського, Тростянецького та Ватутінського м'ясокомбінатів.

Це вже не перше призупинення або скорочення обсягів імпорту української м'ясо-молочної продукції.

Санітарія чи політика?

Заборона на ввезення на територію РФ українського м'яса і молочних продуктів почалася 20 січня 2006 року. Попри те, що офіційною причиною ембарго Россільгоспнагляд називав недотримання українською стороною ветеринарно-санітарних норм, оглядачі в Україні вважали ті заходи принаймні частково політично вмотивованими. Заборона припала на час президентства Віктора Ющенка, в якого за всі 5 років його каденції так і не склалося приязних стосунків з Москвою.

Після низки спільних перевірок ветеринарними інспекторами дотримання санітарно-гігієнічних норм, які тривали близько року, у 2007-му дозвіл на експорт своєї продукції поновили підприємства "Кременчукм’ясо", "Вінницям‘ясо", Івано-Франківський та Кам'янець-Подільський м'ясокомбінати, "Бахмач-М'ясо", "М'ясний двір Поділля" та Шосткинський міський молочний комбінат.

Image caption Дитячі молочні продукти також перевірять.

Обсяги втрат

До запровадження на початку 2006 року першої заборони свою продукцію продавали до Росії майже 70 українських молокопереробних і 70 м'ясопереробних підприємств.

За інформацією Спілки молочних підприємств, збитки української молочної галузі від заборони постачань їх продукції до Росії лише за 2006 рік склали близько $300 млн. У 2005 році Україна експортувала до Росії молочних продуктів на $650 млн. У 2006 році – лише на $388 млн.

Що стосується м'яса, то у 2002-2004 роках Україна продавала за кордон від 82 до 184 тисяч тонн, що становило від 5 до 11% від його виробництва в країні.

У 2006 році внаслідок російської заборони на ввезення української продукції тваринництва її експорт скоротився до 29 тис. тонн.

Росія - головний імпортер

Коли у 2007 році Росія поновила імпорт продукції з 13 українських м’ясокомбінатів, це дозволило наростити обсяги продажу, але не суттєво – лише до 40 тис. тонн. І хоча російська заборона, за словами виробників, призвела до обвалу українського м'ясного експорту, проте основною причиною відсутності великих його обсягів продажів на світових ринках експерти називають суттєве скорочення виробництва, а також високі ціни на українське м’ясо порівняно з цінами на м’ясо основних країн-експортерів. Саме тому, за оцінками фахівців, Росія залишається єдиним ринком збуту українського м’яса.