Уряд: малий бізнес платитиме так, як великий

У новому податковому кодексі уряд не передбачає податкових пільг для малого бізнесу.

Про це сказав в інтерв‘ю газеті Комерсант-Україна віце-прем‘єр Борис Колесников, пояснивши рішення уряду прагненням забезпечити всім однакові умови оподаткування.

В своїй передвиборчій програмі тодішній кандидат в президенти Віктор Янукович обіцяв малому бізнесу податкові канікули на 5 років. Коли цієї норми не виявилося в попередній редакції податкового кодексу від Миколи Азарова, деякі депутати від Партії Регіонів говорили, що вона буде в наступній редакції.

Опозиція, критикуючи податкові плани уряду Азарова щодо малого бізнесу, вважає їх свідченням того, що влада лобіює інтереси великого бізнесу. Оглядачі називають дві можливі причини того.

По-перше, мовляв, чинні високопосадовці самі є представниками крупного капіталу. А по-друге, владі може бути спокійніше ( передусім у політичному плані) мати справу не з мільйонами дрібних власників, а з великими бізнес-структурами – їх простіше контролювати.

Сама влада, проте, твердить, що прагне забезпечити рівні для всіх умови роботи.

Податки для всіх однакові

"Ми не передбачаємо податкових преференцій малому бізнесу, бо, якщо в одному полі існують два різних по оподаткуванню суб‘єкти, то один із них буде банкрутом", - сказав він.

На підтвердження того висновку віце-прем‘єр послався на досвід спілкування іншого чиновника - голови Державного комітету з підприємництва Михайла Бродського - із власниками мереж великих супермаркетів.

"Вони кажуть: ми платимо податок на прибуток, подоходний податок, до пенсійного фонду, а навколо нас – 100 кіосків, які нічого не платять. Як ми можемо конкурувати? Всі суб‘єкти підприємницької діяльності, починаючи з Ашан (мережа французьких супермаркетів) і закінчуючи бабцею на базарі, повинні платити однакові податки. У противному разі – це недобросовісна конкуренція", - вважає Борис Колесников.

У багатьох країнах світу для дрібних підприємців існує окремий режим сплати податків, часом гранично спрощений. Британія, зокрема, має сильний рух на підтримку дрібних магазинів та пабів проти великих мереж супермаркетів, які мають можливість тиснути на фермерів і добиватися нижчих цін на продукти.

Замість пільг - менше податківців

Іще порівняно недавно український уряд обіцяв найбільш ліберальний у Європі податковий кодекс у його другій редакції. Нині, коли Верховна Рада вже проголосувала за внесений урядом Азарова проект податкового кодексу в першому читанні, віце-прем‘єр Колесников на запитання, у чому ж полягає та ліберальність, сказав, що будуть знижені ставки податків і значно обмежені права податкової інспекції.

"В податковій нині працює 62 тисячі осіб, хоча за нинішнього рівня розвитку технологій там має працювати 8-10 тисяч. Головна мета кодексу – зробити так, аби бізнес думав про бізнес, а не про податкову інспекцію. Звісно ж, швидко виправити ситуацію не вдасться – ми 19 років жили у стані анархії в діях фіскальних органів. Завдання-максимум – за рік змусити податкову рахуватися з бізнесом".

Однак, зробити це буде непросто, як визнає сам віце-прем‘єр, нарікаючи на спротив, який чинять урядовим ініціативам підконтрольні уряду структури.

"Ми ведемо нерівний бій з Мінфіном та податковою за скорочення їх чисельності", - сказав Колесников газеті Комерсант-Україна.

Попередня редакція кодексу давала право податківцям вважати бізнесменів апріорі винними у приховуванні податків і вилучати їх силою. Цей пункт було широко розкритиковано і в Україні, і серед аналітиків за кордоном. У новій редакції його дещо пом'якшили.

Єдиний податок - неефективний

Віце-прем'єр Колесников скритикував також систему єдиного податку, яка нині діє в Україні і за якою оподатковується весь дрібний і частина середнього бізнесу. Колесников назвав ту систему неефективною, хоча визнав, що в інших країнах вона стала поштовхом до суттєвого нарощування експорту.

Image caption Колесников за однакові податки для супермаркетів і бабусь

"На єдиному податку підприємці в Україні працюють вже понад 10 років. Які галузі виросли в нас за цей час так, як у Туреччині? Я не проти того, щоб малий бізнес працював без податків, але ж тоді всі повинні працювати без податків. Продаж печива у супермаркеті і на базарі не відрізняється", - вважає один із ідеологів останньої редакції урядового проекту податкового кодексу, який, можливо, вже невдовзі парламент ухвалить остаточно.

Покращення життя вже сьогодні?

Сьогоднішні заяви чільного представника команди президента суперечать передвиборчим обіцянкам Януковича про 5-річні податкові канікули для малого та середнього бізнесу.

Втім, і сам Колесников в інтерв‘ю іншій газеті ще зовсім недавно говорив про зовсім інші плани уряду щодо оподаткування малого бізнесу.

"Наше завдання — не налякати бізнес, а створити максимально комфортні податкові умови для кожного сегмента. Щоб іти швидко, потрібно приймати сміливі рішення. У програмі президента вони закладені. Важливий пункт у програмі президента — це нульова ставка податку на прибуток для малого бізнесу. На п’ять років. Малий бізнес п’ять років матиме можливість вкладати гроші в розвиток свого виробництва, не сплачуючи податку", - пообіцяв Колесников, уточнивши лише, що до моменту ухвалення податкового кодексу уряд мусить зробити чіткий перелік того, що вважається малим бізнесом.

Однак деякі види підприємницької діяльності віце-прем‘єр назвав ще тоді.

"Це всі види ресторанного бізнесу, кафе, без поділу на дорогі й дешеві. Нуль податку на прибуток — розвивайтеся і будуйтеся! Безумовно, для всіх пралень, хімчисток, перукарень, інших підприємств побутового обслуговування, таксі — нуль податку на прибуток. Податок на прибуток для малого бізнесу — нуль. Решта — сплачуєте на загальних підставах. Отакий підхід закладено в основу робочого проекту Податкового кодексу", - заявив Колесников наприкінці серпня в інтерв‘ю Дзеркалу тижня.

Причини і наслідки

Нині ж підхід змінився. Оглядачі серед можливих наслідків скасування податкових преференцій для малого бізнесу називають його тінізацію і масове закриття дрібних підприємств, які поки що дають роботу кільком мільйонам людей.