Укртелеком стартує з 10,5 мільярдів гривень

Телефон

Представники влади переконують, що приватизація "Укртелекому" пройде прозоро, тоді як представники опозиції наполягають – покупець державної компанії заздалегідь відомий, а оприлюднені умови конкурсу завадять взяти в ньому участь багатьом потенційним інвесторам.

Опозиція: покупець вже відомий

Екс-голова Фонду держмайна та депутат фракції НУНС Олександр Бондар, виступаючи на прес-конференції, не виключив, що покупець "Укртелекому" вже відомий, а конкуренція буде лише позірною.

Пан Бондар також сказав, що можлива монополізація ринку, якщо виявиться, що "Укртелеком" купить компанія, яка вже має частину ринку в Україні. Натомість, дата проведення конкурсу, а це 28 грудня, унеможливить, за його словами, участь у конкурсі іноземних, зокрема, європейських компаній. Адже на цей період у католицькому світі припадають різдвяні канікули.

Раніше експерти називали серед можливих покупців низку європейських компаній. Так, директор інвестиційно-банківського департаменту інвесткомпанії "Dragon Capital" Максим Нефьодов в інтерв’ю Бі-Бі-Сі припускав, що "Укртелеком" міг би зацікавити компанії з Німеччини, Південної Кореї та Росії.

Влада: Укртелеком привабить іноземного інвестора

Ще один колишній голова "Укртелекому", а нині депутат фракції Партії регіонів Михайло Чечетов, навпаки, вважає, що нинішня ситуація в Україні сприятиме "ефективному продажу" компанії, а також участі іноземних інвесторів у конкурсі. Він уточнив, що йдеться, зокрема, про гарантії недоторканності приватної власності, озвучені президентом Януковичем та прем’єр-міністром Азаровим.

Голова адміністрації президента Сергій Льовочкін висловив певність, що український уряд забезпечить прозору приватизацію "Укртелекому".

Фонд Державного майна України оголосив конкурс на продаж 92,79% акцій "Укртелекому". Стартова ціна пакета становить 10,5 мільярда гривень.

Експерти припускають, що потенційно компанія може коштувати дорожче, особливо якщо її купить стратегічний інвестор.

Аналітики українських інвестиційних компаній називають суми від 12 до 15 мільярдів гривень.

Приватизація "з умовами"

Кабінет міністрів висунув низку умов приватизації "Укртелекому". Зокрема, заборонена участь компаніям, в яких іноземна держава чи держпідприємство володіє більш ніж 25% статутного капіталу, а також компаніям, співвласниками яких є структури, понад 25% яких перебувають у державній власності.

Окрім того, уряд заборонив брати участь у приватизації компаніям, у яких розмір доходу від реалізації послуг зв’язку на території України за останній фінансовий рік перевищує 25% загальної суми доходів у країні.

Такі умови, ймовірно, не дозволять взяти участь у конкурсі компанії "Київстар" на відміну від її конкурента - "МТС".

Спроби приватизувати "Укртелеком" в останні роки здійснювали чимало урядів.

Наприклад, за прем'єрства Віктора Януковича уряд планував продати близько 40% акцій, залишивши державі 50% плюс одну акцію.

За прем'єрства Юлії Тимошенко у 2008-ому державі планували залишити вже менше - 25% та одну акцію. Кілька разів Фонд держмайна без успіху намагався продати по одному відсотку акцій.

Критики такого подрібнення пакетів акцій стверджували, що це завадить приходу на підприємство стратегічного інвестора.

"Укртелеком" є монополістом у сфері фіксованого телефонного зв’язку в Україні, хоча кількість його абонентів поступово зменшується.

За оцінками експертів, компанія може привабити інвестора можливостями у сегменті широкосмугового Інтернету та ліцензією на зв’язок третього покоління. Хоча, як наголошують аналітики, потрібно буде вкласти значні кошти у розвиток та модернізацію "Укртелекому".