Опозиція і влада Полтави: вибори будуть чесними

Полтавський меморандум
Image caption Меморандум про чесні та прозорі вибори

Представники 7 обласних партійних організацій Полтави уклали Меморандум про чесні та прозорі вибори.

Кількість учасників Меморандуму невелика, якщо порівняти її із кількістю списків, зареєстрованих для участі у виборах депутатів обласної ради – 32.

Втім, ініціатор заходу, Партія регіонів, сподівається , що кількість підписантів зросте.

"Підписую з усією пролетарською ненавистю", - з такими словами до Меморандуму, ініційованого Партією регіонів, долучився представник КПУ у Полтаві Олександр Масенко. Він так само, як і представники обласних організацій партії "Батьківщини" та СПУ, критикує те, яким чином Партія регіонів готується до місцевих виборів. Так, представник соціалістів Степан Бульба говорить про тиск ПР на кандидатів: "Партія регіонів змушує наших людей не балотуватися, або переходити до їхніх лав".

Попри критику, підпис представника "Батьківщини" з’явився під Меморандумом серед перших. Лідер фракції БЮТ у полтавській облраді Дмитро Христов, хоча і визнає, що тиск існує, каже, що у роботі чинної обласної ради таки вдалося досягнути консенсусу представникам різних політичних сил.

Оглядачі, зокрема, вказують на те, як навесні завдяки голосам Партії регіонів головою облради обрали представника БЮТ Володимира Марченка. Він змінив на цій посаді лідера фракції ПР Олександра Удовиченка, якого призначили головою облдержадміністрації.

Мери Полтавщини: БЮТ проти ПР

Image caption БЮТ та ПР домовилися про чесні вибори в Полтаві

Нинішнього міського голову Полтави Андрія Матковського вже традиційно підтримує Блок Юлії Тимошенко, до якої приєдналася і Комуністична партія України, хоча сам пан Маяковський не ідентифікує себе з цими політичними силами і балотується від маловідомої Всеукраїнської партії трудящих.

КПУ підтримує чинного мера Полтави, зокрема, і за його спротив будівництву пам’ятника Івану Мазепі.

Партія регіонів підтримує іншого кандидата – аграрного бізнесмена Олександра Мамая, який представляє партію "Совість України". Саме він, на думку політичних оглядачів, має найбільші серед 12 претендентів шанси на перемогу.

У промисловій столиці Полтавщини, Кременчуці, також змагатимуться кандидати, яких підтримують Партія регіонів та БЮТ.

Нинішній міський голова Микола Глухов , ще кілька місяців тому член партії "Єдиний центр", нині – у Партії регіонів. В БЮТ проти нього висувають депутата Верховної Ради Олега Бабаєва.

І у Полтаві, і у Кременчуці виборча кампанія переповнена взаємними звинуваченнями, а ось у селах все спокійніше.

Психолог: проголосують за знайомих

Політичний психолог Тетяна Устименко каже, що на місцевих виборах не варто сподіватися, що спрацюють "загальнонаціональні бренди", натомість люди довірятимуть так званим "місцевих лідерам думок".

"Довірятимуть вчителям, агрономом. У сільській місцевості багато залежатиме від думки голови, якого вже не раз обирали", - пояснює пані Устименко.

І опозиція, і влада кажуть, що ексцесів не буде

На Полтавщині лунають занепокоєння з приводу формування виборчих комісій, зокрема, про те, що у їхньому складі переважають представники провладних сил. Окрім того, експерти критикують зміни кордонів виборчих округів.

Екс-голова облдержадміністрації, а нині претендент на крісло полтавського міського голови, Валерій Асадчев каже, що зміни у законі про вибори сприятливі для зловживань, але згадує і 2004 рік, коли підрахунок голосів на президентських виборах обласного штабу Віктора Ющенка, збігся із офіційними підрахунками. Тоді головою облдержадміністрації також був член Партії регіонів - Володимир Удовиченко.

"Хоча тоді часи були гірші ніж зараз, я вірю, що ми не втратили бази демократичної. Ексцесів на Полтавщині не буде", - каже пан Асадчев.

Те, що нинішня виборча кампанія на Полтавщині триває у рамках закону – заявляють представники місцевої влади, тобто представники Партії регіонів на Полтавщині. Зокрема, їхній лідер, голова облдержадміністрації Володимир Удовиченко каже: "Ми будемо робити все чесно, толерантно, щоб не було використання адмінресурсу".

Щодо ж до прогнозів результатів виборів, то місцеві соціологи утримуються від конкретних цифр і, здебільшого, апелюють до підсумків голосування області у першому турі президентських виборів цього року. Тоді Юлія Тимошенко набрала 32% , Віктор Янукович - 25%, Сергій Тігіпко - 12%, Арсеній Яценюк – 9%, а замикав п’ятірку Петро Симоненко із майже 5%.