Митниця каже, що не зупиняла експорт зерна

Українське зерно на полі

Митна служба запевняє, що заяви Української зернової асоціації (УЗА) про те, що саме митники обмежили експорт зерна, не мають під собою підстав і не відповідають дійсності.

У заяві для преси зокрема сказано, що "такі заяви дестабілізують ситуацію на внутрішньому ринку та є безвідповідальними".

Два дні тому Українська зернова асоціація (УЗА) звернулася з офіційним листом до прем'єр-міністра України Миколи Азарова, в якому заявила про категоричну незгоду із запровадженням будь-яких обмежень на експорт збіжжя.

Зернотрейдери стверджують, що в українських портах знову заблоковані судна з зерном, яке планувалося до вивозу на світові ринки. УЗА називає ті дії блокадою українського зернового експорту і каже, що доручення зупинити відвантаження зерна дала державна митна служба.

"Митна служба не випускає з портів навіть ті судна, які вже встигли завантажати і які вже мають всі необхідні документи", - йдеться у заяві УЗА, яка бачить у блокуванні кораблів протизаконні, на її думку дії, спрямовані на дестабіліазцію зернового ринку. Заборона на відвантаження зерна за міжнародними контрактами здійснюється без ухвалення та опублікування Кабінетом міністрів відповідної урядової постанови".

Зернова асоціація запевняє, що вирощеного цьогорічного врожаю цілком досить і для продовольчої безпеки України, і для виконання міжнародних контрактів. В УЗА вважають, що 15 млн. тонн зерна можна відправляти на експорт, а на сьогодні навіть третину цього обсягу не вивезено.

Митна служба повідомляє, що вона не обмежує, а навпаки, підтримує експорт зернових культур, і запевняє, що жодних затримок їх митного оформлення немає.

"Інформуємо, що Митна служба України неухильно дотримується вимог усіх нормативно-правових актів, що регулюють митну справу, зокрема в частині контролю за експортом зернових культур",- сказано в офіційній заяві відомства.

Закон обмежує, але не забороняє

Влітку саме через невпевненість у тому, як спека вплине на обсяги врожаю, багато говорилося про доцільність запровадження заборони на експорт українського збіжжя. Налаштування на мораторій посилилися у серпні після скасування Росією зернового експорту.

Однак міжнародна реакція та критика з боку зернотрейдерів зупинила уряд Азарова від повної заборони експорту.

Натомість на початку жовтня Кабінет міністрів вирішив обмежити продаж українського збіжжя на світові ринки, запровадивши квоти (попередньо до кінця 2010 року) і пояснивши той захід намаганням стримати зростання цін на хліб в Україні.

Уряд вирішив обмежити продаж кукурудзи 2 мільйонами тонн, продовольчого зерна та ячменю - 500 тис.тонн. Тоді перший віце-прем'єр Андрій Клюєв сказав, що ці квоти будуть діяти попередньо до кінця року. Однак не виключив, що уряд може зняти їх, коли закінчиться закупівля зернових до Держрезерву і Аграрного фонду.

Надійність України під питанням

Запровадження квот на експорт зерна одразу скритикували США.

"Це рішення ставить під питання надійність України як постачальника зерна, а також може вступити в суперечності із зобов'язаннями України як члена СОТ. Уряд повідомив про розробку проекту постанови, що стосується питання експорту зерна. Нам пообіцяли, що вивчать наші зауваження, щоб цей документ відповідав зобов'язанням України як члена СОТ", - сказала заступник торгівельного представника США в Україні Маріам Сапіро.

Українські аграрії оцінюють свої збитки від цьогорічних перешкод експорту в 6 млрд. гривень.

Фактична блокада зернового експорту, про яку нині заявляє УЗА, вже не перша у цьому році.

Подібна ситуація була і влітку, коли ще не було законних підстав ні для заборони, ні для обмеження експорту. Тоді протести українських зернотрейдерів підтримали міжнародні організації, що опікуються продовольчими питаннями, а також уряди низки країн світу.

На початку жовтня, коли уряд вирішив обмежити зерновий експорт квотами, фракція комуністів у Верховній Раді намагалась взагалі заборонити законом вивезення українського збіжжя на світові ринки до кінця 2010 року. Однак парламент не підтримав ту ініціативу.

Новини на цю ж тему