Данилишин має право просити притулок у Чехії

Генеральна прокуратура України повідомляє, що надіслала документи до Чехії для екстрадиції колишнього міністра економіки Богдана Данилишина, затриманого там у вівторок на вимогу України.

У вересні на сайті Інтерполу з'явилося повідомлення про оголошення в міжнародний розшук Богдана Данилишина, який обіймав посаду міністра економіки в уряді Юлії Тимошенко з грудня 2007 р. по березень 2010 р.

Екстрадиція – це досить складна юридична процедура. Відтак, та справа може затягнутися на кілька місяців. В окремих випадках у Чехії той процес триває до 2-х років.

Право на політичний притулок

Пан Данилишин має право просити політичний притулок у Чехії. Таке право тут є у кожної людини, якій загрожує екстрадиція до країни, де її звинувачують у скоєнні якогось злочину. У випадку з екс-міністром Богданом Данилишиним можна очікувати, що він таким правом скористається.

Однак, поки спеціальний орган міністерства внутрішніх справ, а згодом ще й суд одного рівня не вирішить, чи людина має право, чи ні отримати політичний притулок, до цього моменту припиняється сам розгляд справи про видачу людини за кордон. Щоправда, такого рішення суду чи міністерства внутрішніх справ людина (у даному випадку пан Данилишин) змушений буде чекати за ґратами.

Image caption ГПУ та МВС України затримали, або розшукують низку соратників Юлії Тимошенко

Подробиць затримання небагато

Про сам процес затримання Данилишина чеські засоби масової інформації подають не дуже багато подробиць. Самі кадри цього затримання не з‘явилися на чеських телеканалах.

Є інформація, що до затримання українського екс-міністра мав відношення спеціальний підрозділ чеської поліції, якого самі поліцейські на своєму жаргоні називають "мисливцями за черепами". Це відділ, який часто ловить людей, що довго перебувають у розшуку, і яких шукають чи чеські суди, чи Інтерпол.

Данилишина затримали у понеділок пізно увечері о 22 годині в районі Прага-6. Схоже, що поліція добре знала, де екс-міністр мешкає, або перебуває на лікуванні. За деякою інформацією, він був тут достатньо довго, і, можливо, лікувався у Карлових Варах чи ще десь. Інших подробиць немає, але всі чеські ЗМІ наголошують на тому, що справа міністра уряду Юлії Тимошенко може мати політичний підтекст. А тому буде цікаво спостерігати за тим, як ця справа розглядатиметься в Чехії.

Екстрадиція чи притулок

І тут є ще одна специфічна деталь. Нинішній міністр внутрішніх справ Чехії у минулому був телевізійним журналістом, який спеціалізувався на журналістських розслідуваннях.

І, як пише преса, може статися так, що чеський міністр схоче заробити собі політичні бали на випадку з українським екс-міністром і схоче взяти під особистий нагляд ту справу, хоча за посадовими повноваженнями він і не має прямого відношення до того, отримає Данилшин притулок чи ні.

Що стосується ймовірності надання Чехією політичного притулку українському екс-міністрові, то є фактом те, що 95% пошукачів політичного притулку в Чехії його не отримують.

Новини на цю ж тему