"Захід залишив Україну Росії" - преса

"Захід залишив Україну Росії" - Daily Telegraph виносить цитату Юлії Тимошенко у заголовок ексклюзивного інтерв’ю з колишнім прем’єр-міністром.

Юлія Тимошенко звинуватила Захід у здачі України під російське домінування і застерегла, що Кремль прагне взяти під контроль газотранспортну мережу, яка життєво важлива для енергетичної безпеки Європи.

Юлія Тимошенко також твердить, що Захід не спромігся помітити різкий перехід до авторитаризму в Україні цього року:

"Україну проковтнули. Нові керівники України розглядають усе як предмет торгу і продажу: природні ресурси, державні промислові монополії, урядові готівкові доходи, засоби масової інформації та підприємства. Росія вже з цього користається і робитиме це ще більше у майбутньому".

Юлія Тимошенко висловила своє здивування, що Захід не називає речі своїми іменами, коли йдеться про наступ на демократію в Україні. Вона назвала 8 місяців президента Януковича при владі "похоронами української демократії".

Daily Telegraph зазначає, що відколи колишній механік Янукович прийшов до влади, він розширив свої президентські повноваження, продовжив термін розміщення Чорноморського флоту Росії в Криму до 2042 року та розширив вживання російської мови у щоденному житті держави.

При цьому, на думку критиків, він придушив свободу ЗМІ, загнав у куток опозицію і перебудував Україну на бліду подобу СРСР зразка 1970 року. Сам Янукович відкидає критику і каже, що приніс стабільність та відновив дружбу з Росією.

Daily Telegraph пише, що Юлія Тимошенко закликала Захід прокинутися і звернути увагу на те, як Україну та її 45 мільйонів мешканців "продають по шматках" Росії. "Гроші та страх панують в країні," - заявила вона часопису.

Київ під контролем Москви

"Українська зовнішня і безпекова політика України контролюється Росією" - такий заголовок статті Тараса Кузя у американському виданні Georgiandaily.org

Професор Джорджтаунського університету вважає, що саме до такого висновку приходять керівні еліти у країнах Європи.

Автор зазначає, що вплив Росії на зовнішню політику України виявився на двох напрямках. По-перше, це - координація позиції української делегації у ПАРЄ з позицією російської делегації під час останньої доповіді Парламентської асамблеї з України.

По-друге, присутність потужної російської делегації на саміті Ялтинська Європейська стратегія, яку щороку проводить олігарх Віктор Пінчук. Цього разу на саміт прибув віце-прем’єр-міністр Алєксєй Кудрін та ідеолог "російської модернізації" Віктор Вексельберг. Символічно, що президент Янукович уперше заявив на цьому саміті, що Україна не прагне вступу в ЄС, а "обере швидкість, форми і напрями інтеграції з огляду на власні інтереси".

Силовики Кремля?

Image caption Валерій Хорошковський

Кузьо вказує на три напрямки, в яких простежується вплив Росії на безпекову політику України.

По-перше, через керівника СБУ Валерія Хорошковського, який "лише за 8 місяців підірвав міжнародний імідж України, а також внутрішню і міжнародну довіру щодо відданості Януковича демократії". Резолюція ПАРЄ по Україні вказала на недоліки в роботі СБУ, яка під керівництвом Хорошковського почала займатися не властивими для спецслужби речами. На думку експертів, опитаних Кузьо у Києві, існує переконання, що пан Хорошковський плекає власні президентські плани, які він воліє здійснити за підтримки Москви як "Український Путін".

По-друге, російський контроль здійснюється через де-факто керівника охорони президента Януковича – В’ячеслава Заневського, який є громадянином Росії. Згідно з повідомленнями преси, пан Заневський контролює кореспонденцію президента, його особисте життя, має доступ до державних таємниць, телефонних розмов і може встановлювати засоби моніторингу у приміщеннях, де перебуває президент України. Тарас Кузьо пише, що було б наївним сподіватися, що ця інформація не передається у Росію.

По-третє, вплив Росії визначається через призначення керівником УкрСпецЕкспорту України Дмітрія Саламатіна. Народжений у Казахстані фахівець жив у 1991-97 роках у Росії і є зятем колишнього першого віце-прем'єра російського уряду Олега Сосковця. Таким чином, призначено людину, вважає автор статті, яка відображатиме інтереси Росії у торгівлі зброєю, яка приносить Україні близько мільярда доларів щорічно.

З огляду на всі ці фактори професор Кузьо доходить висновку, що такі призначення Януковича серед силовиків перевиконали квоту вимог Москви і не дозволяють Україні здійснювати незалежну від Кремля зовнішню і безпекову політику.

Новини на цю ж тему