FT: Захід не критикує Януковича, бо боїться його відвернути

Віктор Янукович
Image caption Команда Януковича твердить, що намагається відновити стабільність після хаосу та суперечок попередньої влади

Британський часопис "Файненшл Таймс" у четвер присвятив цілу шпальту Україні зі статтею під назвою "Країна насторожі".

"Активісти, які шість років тому влаштували Помаранчеву революцію, побоюються, що її здобутки втрачаються, тоді як президент Янукович працює задля централізації влади", - пишуть кореспонденти газети Ніл Баклі й Роман Олеарчик.

Через 8 місяців після обрання Віктора Януковича президентом багато опозиційних політиків, журналістів, бізнесменів та іноземних дипломатів стурбовані згортанням політичної свободи та свободи слова – пише газета.

"Дехто твердить, що нове керівництво повертається назад до жорсткої системи, яка існувала до помаранчевої доби, за якої великий бізнес, політика, поглинаюча корупція та залишки радянського стилю керівництва були тісно переплетені; Інші кажуть, що влада намагається копіювати "керовану демократію" Путіна".

"Виглядає, що Україна рухається назад", - цитує FT колишнього посла США у Києві Стівена Пайфера.

"Команда Януковича твердить, що вона просто намагається відновити стабільність після хаосу та суперечок після революції, від яких багато українців стомилися. Воно, може, й так, але результатом стало збільшення повноважень президента у порівнянні з парламентом та судовою системою, арешт опозиціонерів і більш активна роль служби безпеки."

Газета пише, що опозиція побоюється, що адміністрація Януковича скористається посиленням свого впливу для маніпуляцій під час місцевих виборів 31 жовтня, що ще більше посилить контроль влади у країні.

Наслідки цього – пише ФТ – сягають далеко за межі України, вибір союзників та політичної системи якої мають велике геополітичне значення.

"З одного боку, Київ намагаються привабити ЄС та США, які сподіваються, що він стане маяком демократії на пострадянському просторі, а з іншого боку, Росія, яка домагається тісних зв’язків зі своїм слов’янським сусідом", - пише газета.

Газета зауважує, що Захід був обережним після обрання пана Януковича. ЄС обіцяє вільну торгівлю та договір про асоціацію, але ЄС і США утрималися від публічної критики пана Януковича, побоюючись, що така критика відверне його від Заходу і підштовхне Київ ще ближче до Москви.

Опозиція обурена такими ваганнями. "Україні сьогодні, як ніколи, потрібна увага міжнародної спільноти", - цитує газета Юлію Тимошенко.

Міжнародні спостерігачі, нагадує ФТ, визнали переважно справедливими президентські вибори у лютому, але відтоді, зауважує газета, посилаючись на критиків влади, нова адміністрація вдалася до швидких і систематичних кроків, спрямованих на зміцнення влади президента та його союзників.

Зокрема, йдеться про створення парламентської більшості шляхом викривлення Конституції. Після того, за словами газети, Верховна Рада переважно отримала роль органу для штампування законів. Суперечлива угода про подовження оренди бази Чорноморського флоту Росії у Криму була ухвалена за 40 хвилин.

Потім Конституційний Суд скасував політреформу 2004 року, але лише після того, як 4 з 18 суддів пішли у відставку минулого місяця, деякі натякаючи, що зробили це під тиском, аби замінити їх на відданих Януковичу.

Колишній заступник прем’єр-міністра Олег Рибачук каже, що "команда Януковича завершила агресивне захоплення влади, мета якого наразі незрозуміла".

Безумовно, можна говорити про тиск на опозицію – пише газета. Низку чільних посадовців в уряді Тимошенко було заарештовано або щодо них проводиться розслідування. Команда Януковича каже, що це просто боротьба з корупцією.

Також є стурбованість щодо свободи слова.

Українці обурюються, що новини почали нагадувати висвітлення подій у Росії. Пана Януковича показують у стилі Путіна, коли він наказує посадовцям вирішити проблеми попереднього уряду.

У рейтингу свободи слова Україна опинилася на 131 позиції поруч з Іраком та Камеруном – нагадує ФТ. Подробиці тут

Два телеканали, налаштовані критично до уряду, втратили значну частку своїх частот у результаті суду з каналом Інтер, власником якого є Валерій Хорошковський – бізнесмен і голова СБУ.

Пан Хорошковський (який також має посаду у Вищій раді юстиції, яка призначає і звільняє суддів) каже, що його бізнес-інтересами опікується дружина. В інтерв’ю Файненшл Таймс він твердив, що не зловживав політичною владою і не відігравав активної ролі у справі з оскарженням розподілу частот.

Водночас, пише газета, СБУ чинить тиск та іноземні та неурядові організації. Видання згадує затримку в Борисполі голови німецького Фонду Аденауера Ніко Ланґе та розслідування Фонду Сороса Україні на предмет того, чи фінансує ця організація політичні партії.

Пан Хорошковський наполягає, що перевірки – рутинні в рамках закону, який забороняє іноземним організаціям фінансувати партії.

Президент запекло відкидає звинувачення в систематичному наступі на демократичні свободи.

Водночас, пише газета, міжнародна стурбованість демократією в Україні та зближення її з Москвою зростає.

Але деякі закордонні інвестори та місцеві бізнесмени кажуть, що період жорсткого управління після хаотичного врядування доби після помаранчевої революції може бути доброю справою.

Газета цитує олігарха, який каже, що ідеальним сценарієм був би той, коли сильний президент передав би владу демократичному після подовженого одного терміну на посаді.

Хоч би якою була природа нового режиму в Україні, пише газета, є підстави вірити, що спроби запровадити "керовану демократію" в російському стилі можуть провалитися.

Неясно, чи погодяться українці, як росіяни, продати політичну свободу в обмін на вищий рівень життя. Щоправда, владі буде важко виконати свої обіцянки без російського енергетичного багатства, чи високих цін на метал.

Питання в тому, чи готова Україна захищати свою свободу і, якщо необхідно, – на вулицях – пише ФТ.

Газета наводить опитування, яке свідчить, що більшість українців стурбовані зазіханням на їхні права. Інші опитування свідчать про різке падіння рейтингів Януковича.

Новини на цю ж тему