Малий бізнес протестує проти нових податків

Близько тисячі підприємців, пікетуючи будівлю парламенту в Києві, закликали депутатів не голосувати за урядовий проект Податкового кодексу. Його ухвалення, кажуть протестувальники, призведе до знищення дрібного бізнесу, скорочення робочих місць та зростання безробіття в Україні.

Image caption Протести підприємців у Києві проти нового Податкового кодексу

Екс-голова Ради підприємців при Кабінеті міністрів Оксана Продан каже, що на вулиці вже готові виходити підприємці не лише Києва та обласних міст. Їх підтримують і невеликі населені пункти. Напередодні акції протесту пройшли у Севастополі.

У Києві підприємці принесли до Верховної Ради кілька поховальних вінків, а також гасла на зразок "Уряд Азарова: бери шинель...". Організаторами акції під стінами папрламенту 21 жовтня виступили Хмельницький, Чернігів, Запоріжжя, Черкаси, Миколаїв, Одеса.

Великий бізнес не протестує

Серед учасників протестів - Всеукраїнський центр сприяння підприємницькій діяльності.

Її керівник Олександр Данилюк каже, що протести підприємців не обмежаться лише Києвом, а пройдуть у багатьох містах у вигляді пікетування приміщень місцевих органів влади.

Акції проти урядового проекту Податкового кодексу провадять переважно представники малого бізнесу за часткової підтримки середнього. Великий бізнес залишається осторонь тих протестів, тому що його представників, за словами Данилюка, цілком влаштовують нові податкові норми.

"Великий бізнес абсолютно нічим не ущемлений у цьому Податковому кодексі. Це по-перше, а по-друге, він живе за своїми власними правилами, і навряд чи більшість представників великого бізнесу, які сьогодні входять у політичний істеблішмент і є народними депутатами і провідниками партії влади, особливо переймаються тими правилами гри. Я думаю, що вони достатньо добре контролюють ситуацію і пишуть такі правила, які їх задовольняють".

Що не подобається дрібним підприємцям

Дрібний бізнес, незалежно від того, в якій галузі він працює, нарікає не лише на зміст кодексу, яким влада прагне скасувати всі податкові преференції для дрібних підприємців, а й на процедуру його ухвалення.

"Для будь-якого підприємця дуже важливо мати можливість заздалегідь планувати свої податки та економіку свого підприємства. До нового податкового періоду залишилося менше 2-х місяців, а яке буде податкове законодавство, невідомо. Це є проблема, і це ставить Україну в ряд найбільш непривабливих для бізнесу країн і, боюсь, може погіршити і без того невисокі позиції України", - сказав в інтерв‘ю Бі-Бі-Сі один із учасників пікету Олександр Данилюк.

Image caption Протестують дрібні підприємці з різних областей України

Запропонований урядом проект Податкового кодексу парламент ухвалив у першому читанні 7 жовтня. Друге читання, за словами голови Верховної Ради Володимира Литвина, має відбутися 4 листопада.

Представники дрібного бізнесу також незадоволені тим, що ухваленим улітку законом парламент зобов‘язав їх платити внески до Пенсійного фонду. Те зобов‘язання вони вважають несправедливим, оскільки впродовж 10 років дії спрощеної системи оподаткування, внески до Пенсійного фонду входили до єдиного податку. За новим законом, підприємці на додачу до єдиного податку (близько 200 гривень) мусять платити ще принаймні 300 гривень до Пенсійного фонду.

"Поки що це мінімальний розмір – близько 300 гривень. Для багатьох підприємців, які працюють у провінції і заробітки яких складають до 100 доларів, для них 300 гривень – це є досить відчутний тягар", - каже керівник Всеукраїнського центру сприяння підприємницькій діяльності Олександр Данилюк.

Натомість віце-прем‘єр уряду Азарова Борис Колесников заявляв раніше, що платники єдиного податку повинні самі дбати про свою майбутню пенсію.

Намір уряду не надавати новим кодексом жодних податкових преференцій дрібним підприємцям Колесников пояснив прагненням уряду створити рівні умови для всіх видів бізнесу – від малого до великого. Уряд також заявив про намір відмовитися від спрощеної системи оподаткування, тому що вона, за словами Колесникова, за 10 років існування в Україні не довела своєї ефективності.