КВУ: Місцева влада тисне на кандидатів

Виборча агітація в Ужгороді
Image caption Агітація в Ужгорожі - вибори через 10 днів

Голова Комітету виборців України Олександр Черненко, коментуючи в інтерв’ю Українській службі Бі-Бі-Сі звинувачення опозиції у спробах влади усунути від участі у виборах кандидатів, які можуть скласти конкуренцію висуванцям Партії регіонів, підтвердив, що КВУ отримує повідомлення про тиск на кандидатів та членів комісій.

Як передають наші кореспонденти, у низці регіонів не лише опозиція, але й місцеві організації партій, що входять до пропрезидентської більшості, зокрема, комуністи, твердять про перешкоди у виборчій кампанії.

У Донецьку у четвер відбувся мітинг, організований місцевим осередком Комуністичної партії, учасники якого протестували проти тиску з боку місцевої влади у питанні реєстрації кандидатів. Про порушення і тиск заявляють представники партії "Сильна Україна" Сергія Тігіпка.

Форум Бі-Бі-Сі про місцеві вибори

У свою чергу, президент Віктор Янукович у четвер закликав керівників областей забезпечити рівні умови проведення виборів і пообіцяв "блискавичну" реакцію на порушення прав усіх учасників виборів.

Читати: Правила і "поняття" місцевих виборів

За словами голови КВУ, правляча Партія регіонів "не завжди законно використовує" свої адміністративні та правоохоронні ресурси, але пан Черненко називає втручання центральної влади "мінімальним".

Проте, за його словами, "якщо говорити про місцеву владу, то ми бачимо і до нас доходять сигнали, що у деяких регіонах здійснюється тиск – не стільки на виборців, скільки на членів комісії, на самих кандидатів, якщо це якийсь популярний кандидат – щоб вони вступали у Партію регіонів".

Image caption Олександр Черненко: старий “продуктовий” підкуп виборців – вже давно неефективний

О. Черненко: Звичайно, більшість фактів не є публічними, але є і багато фактів, які стали надбанням громадськості, про них заявляли. Я згадую попередні вибори – там був дещо кращий закон. Але треба розуміти, що на місцевих виборах і адмінресурс, і політична конкуренція, і чорні технології на рівень вище, ніж на загальнонаціональних. Просто раніше у нас місцеві вибори відбувались в тіні парламентських, ми всі варилися у своїх регіонах, а тут усе стало дуже очевидним і на центральному рівні.

Бі-Бі-Сі: Чи помічаєте ви якісь нові технології? Зокрема, деякі неурядові організації і журналісти повідомляють про новітні ноу-хау, наприклад, мережевий маркетинг в окремих областях.

О. Черненко: Це вже не нова, а дійсно дуже модна та ефективна річ. Вперше була застосована Нестором Шуфричем у 2002 році, коли він обирався на довиборах в одному з округів Черкас. Тому ці технології вже в Україні, як мінімум, 8 років. Така технологія постійно вдосконалюється і на місцевих виборах доволі ефективно - добре, що такі розслідування і матеріали є, тому що в Україні той старий “продуктовий” підкуп виборців – вже давно неефективний.

А якщо ми говоримо про мережевий маркетинг, то при правильній організації цієї технології до 80% тих, хто залучений до такої схеми, голосують за потрібного кандидата без жодного додаткового контролю. Бо люди вже зазомбовані, а також сподіваються отримати винагороду, якщо їхній кандидат переможе.

Бі-Бі-Сі: Наскільки тривожними для вас є дані соціологічних опитувань про те, що понад 20% виборців готові продати свій голос на виборах, про що це взагалі може свідчити?

О. Черненко: Не знімаючи відповідальності із самих виборців, які так відносяться до свого громадянського обов’язку, я би все-таки основну вину переклав на політиків. Вони в нас давно розбестили мас-медіа, розбестили суди, а зараз іде розбещення виборців. Виборці багато в чому зневірені, пережили економічну кризу і зараз раді кожній копійці. Багато в чому їх можна зрозуміти, але це не знімає відповідальності з виборців. Тим більше, нагадую, що підкуп виборців – це кримінальний злочин.

Новини на цю ж тему