Україна з ЄС боротиметься проти піратів

Сомалійські пірати

Україна починає боротися з сомалійськими піратами на випередження, але ефект від цих зусиль повністю буде залежати від дій бойової тактичної групи під назвою HELBROC. Це угруповання, яке об'єднує підрозділи декількох країн - Греції, Болгарії, Румунії і Кіпру.

Про те, що українська участь в цьому багатонаціональному підрозділі можлива заявив начальник Генерального штабу Збройних Сил України Григорій Педченко на спільній прес-конференції з головою військового комітету Європейського Союзу генералом Хаканом Сиреном.

Український генерал повідомив, що в Україні буде створено підрозділ цієї бойової тактичної групи в складі 100 морських піхотинців і 10 штабних офіцерів. Планується задіяти також літак Іл-76 з екіпажем.

"Військова співпраця з Євросоюзом переходить з теоретичної площини в практичну", - сказав український генерал.

Українські моряки на торгівельних суднах під прапорами різних країн світу неодноразово ставали заручниками сомалійських піратів. Ще рік тому тоді ще міністр закордонних справ України Петро Порошенко заявив про те, що українських моряків супроводжуватиме спецназ. Попри рішучість такої заяви оптимізму морякам вона не додала, оскільки зараз українці працюють на суднах зі змішаними багатонаціональними командами. Застосування сили для здійснення операцій з визволення заручників, вважають експерти, неминуче наражатиме на небезпеку громадян інших країн.

Image caption Українські моряки неодноразово ставали заручниками сомалійських піратів

Оптимізм українських посадовців також виглядав недоречним з огляду на технічні та фінансові проблеми українського флоту.

Росія успішно проводила піар-кампанію щодо участі окремих своїх кораблів в діях проти піратів. Проте знову ж таки експерти зазначали, що в районі з небезпечними умовами плавання вже знаходились і кораблі НАТО, і кораблі деяких країн Азії. Але акваторія, в якій діють пірати, настільки велика, що досить потужні сили опонентів не могли завадити піратам знову і знову здійснювати захоплення суден і моряків, вимагаючи викупу.

Зараз Україна, схоже на те, підійшла до найбільш реалістичного варіанту участі в операції проти піратів, запропонувавши свою участь у складі тих сил, які вже діють в регіоні.

Начальник генерального штабу Збройних Сил України Григорій Педченко сказав, що українські військові візьмуть участь в антипіратській операції ЄС "Атланта" в Індійському океані.