Приїзд Путіна пов'язують з газом

У середу в Києві має відбутися засідання україно-російського урядового економічного комітету під головуванням прем’єрів Миколи Азарова та Володимира Путіна.

До засідання російський прем’єр також має зустрітися із українським президентом Віктором Яковичем.

Image caption Український президент та російський прем'єр зустрічаються часто. Фото РІА Новості.

Як очікується, головна увага учасників переговорів буде зосереджена на газовій галузі.

Ще з початку року з приходом до влади нового лідера, Москва ні на йоту не відступає від ідеї активнішого втягнення України в економічний союз з іншими колишніми радянськими республіками, а також вбачає шанс захопити контроль над стратегічним газопроводом, який обслуговує значну частину Європи.

У цей формат російських інтересів вписуються і переговори в українській столиці, де, насамперед, йтиметься про постачання російського газу, відшліфовування угод про створення спільного підприємства з розробки газових покладів в Росії і управління українською ГТС. Напередодні український прем’єр підтвердив, що газовим питанням приділятиметься першочергова увага.

Щодо можливих газових домовленостей, експерти відзначають, що всі останні події в україно-російських взаєминах, зокрема, розробка змін до закону Про трубопровідний транспорт, є ознакою того, що іде серйозний рух до появи спільного підприємства між російським "Газпромом" та українським "Нафтогазом".

Провідний експерт з енергетичних питань Центру Разумкова Володимир Омельченко сказав Бі-Бі-Сі:

"Це ще більше прив’яже Україну до поставок російського газу, хоча і без того Україна десь на 70% залежить від російського газу. А що стосується розмов про те, що, начебто, Росія врахує інтереси України, яка хоче зберегти обсяги транзиту газу своєю територією при будівництві Південного та Північного потоків, то, мені здається, це блеф. Росія, у першу чергу, буде зацікавлена окупити ці проекти, і вона не буде враховувати інтереси України у цьому питанні".

Напередодні президент Янукович в інтерв’ю французькій газеті "Фігаро" запевняв, що Київ обговорює з Росією можливість створення СП, але відкидає злиття двох компаній – "Газпрому" та "Нафтогазу". Пан Янукович також підтвердив, що нині тривають переговори про залучення до створення газотранспортного консорціуму третьої сторони, зокрема, і Франції.

Водночас експерт з енергетичних питань Володимир Омельченко твердить, що такі переговори мають на меті відвернути увагу від головного устремління Москви встановити контроль над українською ГТС:

"Відбуваються переговори саме щодо створення україно-російського СП, а розмови щодо включення якоїсь європейської компанії є, на мій погляд, лише відволікаючим маневром для того, щоб успішно завершити переговори саме на україно-російському напрямку."

Передбачається, що у Києві відбудуться і переговори щодо зміни у формулі розрахунку ціни російського газу, на чому наполягає Україна. Але тут у експертів мало оптимізму. Вони посилаються на нещодавні україно-російські переговори у Москві на рівні експертів, які відклали вирішення цього питання до зустрічі прем’єрів у Києві.

Крім того, під час нинішніх переговорів у Києві, за словами прем’єра Азарова, буде підписано і угоди щодо створення СП в авіабудівній та атомній галузі. Опозиція раніше називала підписання подібних угод "здачею національних інтересів" внаслідок запровадження контролю над цими провідними галузями української промисловості.

Новини на цю ж тему