У Франківську - 200 тис."зайвих" бюлетенів

Голосування - Фото з виборів 2006 року

Представники найбільших політичних партій в Івано-Франківську заявляють про велику кількість виявлених зайвих бюлетенів. 111 тисяч бюлетенів до обласної ради за багатомандатним округом та ще 80 тисяч - за одномандатними.

Дотепер ні представники Комітету виборців України, ані експерти, ані політики не знають, як їх назвати. Зайві, додаткові, а чи просто - технологічний брак.

Нічна перевірка

Бюлетені виявили вночі 26 жовтня на місцевій друкарні, яка виконує виборче замовлення. Члени окружної виборчої комісії разом з представниками політичних партій приїхали сюди з перевіркою, бо видавці не виходили з ними на зв’язок і не повідомляли про закінчення процесу друку. Саме тут і побачили упаковки з нібито зайвими бюлетенями.

Представники Всеукраїнського об’єднання "Свобода", які одними з перших виявили друк надлишкових бюлетенів, одразу заявили, що ці бюлетені видрукували для фальшування результатів виборів. Їх підтримали представники практично всіх опозиційних до нинішньої влади партій.

Людський фактор?

У друкарні звинувачення відкидають. Її технічний директор каже, що процес друкування бюлетенів ще триває, і тому підрахунки є завчасними. У друкарні самі навіть не готові сказати, чи виконали усе виборче замовлення, чи ні. Якщо бюлетенів і справді виявиться забагато – у цьому винен лише людський фактор. І люди, і апаратура могли помилитися, кажуть у друкарні. Згодом її керівництво й взагалі заявило, що якщо їм перешкоджатимуть, то вони можуть розірвати угоду з окружною виборчою комісією.

Тим часом, і досі немає чіткої відповіді, які ж бюлетені були виявлені в Івано-франківській друкарні, і від правоохоронних органів. Пояснення одне: збирають свідчення та докази, робити якісь висновки зараз передчасно. Лише наступного дня з’явилася офіційна версія, що це за бюлетені, в місцевої виборчої комісії. Її керівник Олег Пилип’юк пояснив журналістам, що при друкові бюлетенів сталася помилка у прізвищі одного із кандидатів до обласної ради. Саме з цієї причини, буцімто, довелося частину бюлетенів передрукувати.

У Комітеті виборців насторожені

Не знають, як правильно назвати тисячі бюлетенів і представники Комітету виборців України. Остання версія - технологічний брак. Проте, кількість насторожує. У те, що ці бюлетені резервні повірити важко, каже голова Комітету в Івано-Франківській області Юрій Лисюк, резерв має бути, проте не в такій кількості. На виборчі дільниці резервні бюлетені подаються із запасом у піввідсотка.

У середу 27 жовтня на позачергову сесію з приводу виявлення зайвих бюлетенів зібралися депутати обласної ради. Перед депутатами звітували і місцеві правоохоронці та силовики, однак якоїсь конкретної відповіді від них не пролунало. Однак емоційна напруга в сесійній залі ще ніколи не була такою високою. Опозиційні партії звинувачували обласну адміністрацію та окружну виборчу комісію у намірі фальсифікувати вибори та намаганні "замести сліди" після виявлення зайвих бюлетенів.

Водночас, голова обласної держадміністрації Михайло Вишиванок заявив, що як ніхто інший зацікавлений у чесних та прозорих виборах, адже саме таке доручення дав йому президент Янукович. Тому у разі виявлених порушень може позбутися займаної посади.