Баку і Єреван обміняються полоненими з часів війни

До Києва з державним візитом у четвер прибув президент Азербайджану Ільхам Алієв. Попри насичену офіційну програму зустрічей і церемоній, провідною темою переговорів у Києві стануть постачання каспійської нафти.

Напередодні, коли в Києві перебував російський прем'єр-міністр Путін, президент Азербайджану був у Росії, де відбулася зустріч у тристоронньому форматі: Алієв, Саргсян, Медведєв.

Image caption Президенти Вірменії та Азербайджану з господарем зустрічі, президентом Росії

Вірменія та Азербайджан домовилися про обмін полоненими часів війни в Нагірному Карабаху. Відповідну угоду досягли президенти обох країн Серж Саргсян та Ільхам Алієв на зустрічі в російському місті Астрахань під головуванням президента Медведєва.

Це була перша зустріч у такому форматі від часу погіршення ситуації довкола Карабаху, коли надходили повідомлення про перестрілку між сторонами на лінії умовного кордону.

Президент Росії заявив про поступ у намаганнях покласти край тривалій територіальній суперечці між Вірменією і Азербайджаном, а обмін полоненими є, за його словами, "хоча невеликим, але дуже важливим кроком" у напрямку мирного договору.

Пан Медведєв сподівається, що перші конкретні кроки задля владнання конфлікту можуть бути узгоджені вже до початку грудня, коли в Казахстані відбудеться саміт ОБСЄ.

Перший крок

Заяву про обмін полоненими обережно привітали офіційні представники обох країн: міністерство закордонних справ Вірменії назвало зустріч президентів "корисною і важливою", а чільний представник азербайджанського парламенту Айдин Мірзазаде сказав, що заява викликає "почуття стриманого оптимізму".

Загальна кількість полонених, про обмін яких домовилися президенти, незначна - менше десятьох з кожної сторони, але в Кремлі наголошують на значенні того, що сторони зуміли домовитися.

Під час зустрічі в Астрахані представники Вірменії та Азербайджану домовилися також повернути одна одній тіла вояків, які загинули 2010 року.

Азербайджан вимагає повернути тіла двох офіцерів, які загинули в червні і вересні, а Вірменія вимагає повернення військовополоненого, який, згідно з версією Баку, наклав на себе руки в тюремній камері на початку жовтня. Однак Вірменія підозрює, що його вбили або закатували.

Етнічна війна

Нагірний Карабах формально входить до складу Азербайджану, але після збройного конфлікту на початку 1990-их років той регіон контролюють етнічні вірмени.

Територіальна суперечка між Азербайджаном і Вірменією почалася в 1988 році, коли Нагірний Карабах, населений переважно вірменами, заявив про вихід зі складу Азербайджанської РСР.

1991 року було проголошено Нагірно-Карабахську Республіку, яку не визнала жодна країна світу, включно з Вірменією. Перемир'я між Азербайджаном і Вірменією було укладене 12 травня 1994 року. Внаслідок війни понад 30 тисяч людей загинули, а майже мільйон були змушені покинути їхні домівки.