Передвиборча напруга - Грач іде з коаліції

"Клони," "фальшиві бюлетені" і використання логотипу ООН для політичної реклами - такими є реалії підготовки до місцевих виборів в Україні.

"Клоновану Батьківщину" прибрали, але реальна так і не візьме участі у виборах на Львівщині.

Львівська обласна територіальна виборча комісія зняла з реєстрації списки кандидатів у депутати від "Батьківщини," подані Іваном Деньковичем. Ці списки лідер партії Юлія Тимошенко називала фальшивими, оскільки пана Деньковича було виключено із партії "Батькіщина" ще чотири місяці тому як "зрадника" - за співпрацю із регуоналами.

Водночас виправлення помилки не означає, що популярна на Львівщині "Батьківщина" зможе взяти участь у виборах, а її прихильники так і не зможуть проголосувати за цю політичну силу на місцевих виборах. Раніше Юлія Тимошенко заявляла, що її політична сила вже не визнає виборів на Львівщині, оскільки, за її словами, партія влади - Партія регіонів - позбавила мешканців області вибору.

Свої "клони" є і у Черкаській області. У списку кандидатів зареєстровано двійника чинного мера Сергія Одарича. А сам мер побоюється, що його та його партію "Вільних демократів" можуть зняти з реєстрації. Але, як повідомила кореспондент Української служби Бі-Бі-Сі в Черкасах Мирослава Станкевич, крім суперечок довкола мерського крісла, цьогорічні місцеві вибори в Черкасах запам’ятаються гучною історією, пов’язаною з білбордами Партії регіонів.

Черкаське політичне ноу-хау

На початку цього тижня на центральному майдані Черкас з’явився білборд з рекламою Партії регіонів, у якому використана чужа символіка. Тлом для слогану "Партія, яка будує" слугувало графічне зображення планети, у якому впізнали символіку ООН.

Відповідальність за цей білборд узяло на себе рекламне агентство "Кассіопея стар". Після інциденту агенція перепросила у всіх і запевнила, що наступного дня усе буде демонтовано. Проте про існування "Кассіопеї стар" нічого не чули у черкаській рекламній агенції "Олекс", якій належить ця рекламна площа. У місцевому осередку Партії регіонів цю ситуацію не коментують.

Натомість координатор системи ООН в Україні Олів’є Адам прокоментував черкаську виборчу історію так:

"Нам про це повідомили зранку у вівторок наші власні представники - про те, що у черкаській області з’явилися плакати із оонівською символікою. Ми одразу ж повідомили керівництву Черкаської області про те, що використання емблеми ООН відбулося без згоди із нашого боку. ООН - неполітична організація, і ми хочемо лишатися абсолютно нейтральними під час виборчої кампанії."

Утім, як твердить представник ООН, символіку цієї організації вже використовували у політичних цілях не тільки в Україні, але й ще у 47 країнах світу. Та й в Україні, за словами Олів’є Адама, випадки використання символіки ООН без згоди цієї організації, вже були. Щоправда, не у політичних цілях:

"Раніше нашу символіку без дозволу використав Київський зоопарк, для своєї емблеми, присвяченій міжнародному року біорізноманіття у світі," - заявив предсатвник ООН.

Не тільки опозиція має претензії до партії влади

Тим часом на дії влади скаржаться не тільки її послідовні критики з опозиції, але й соратники. Лідер кримських комуністів Леонід Грач заявив, що не очікує чесних виборів в Криму і загалом у країні. Депутат від КПУ, фракція якої входить до складу нинішньої парламентської коаліції на чолі із Партією регіонів, також заявив, що вийде із тієї коаліції.

"Я в такій коаліції перебувати не буду. Мене ніхто не зобов’яже там перебувати," - заявив Леонід Грач.

І знову про "зайві"-"технічні"-"резервні" бюлетені

Набуває розвитку і історії із друком "зайвих" виборчих бюлетенів. Як заявив в інтерв’ю Бі-Бі-Сі лідер "Фронту змін" Арсеній Яценюк, поспіх, із яким весь 200-тисячний наклад бюлетенів, надрукованих на Івано-Франківщині, начебто, через технічну помилку, було знищено, може свідчити про те, що від них позбавлялися, як від речових доказів:

"Одна з версій, що то були технічні бюлетені, які мали технічний брак, але дивно, що ці тисячі бюлетенів негайно знищили - адже вони могли б бути речовими доказами у кримінальній справі. Якщо мова йде про технічні відсотки (як про це говорив прем’єр-міністр Микола Азаров - Бі-Бі-Сі), то напевно, додрукувати 1% бюлетенів – це нормальне явище. Але ж не 10% чи 20% бюлетенів. Коли я подивився загальну кількість виборців по Івано-Франківській області, і зважив на реальну явку, то, в принципі, було надруковано бюлетенів на 20-25% виборців, тому мова йде не про технічні речі. Щодо фактів по іншим областям, то можу сказати, що після такої реакції прокуратури, яку ми отримали по Івано-Франківську, інші області навіть якщо надрукували, то вже спалили."

Перші повідомлення про друк необрахованих бюлетенів надійшли наприкінці минулого тижня із Харкова, де представники "Батьківщини" помітили виготовлення "зайвих" 13 тисяч бюлетенів. Представники правоохоронних органів назвали ті бюлетені "резервними" або такими, що були надруковані з технічних міркувань. Проте колишній губернатор Харківщини, а нині кандидат у мери міста, який балотується від партії "Батьківщина," Арсен Аваков в розмові з Бі-Бі-Сі заявив, що наклад бюлетенів був значно більшим, а також розповів про цікаві деталі друку тих бюлетенів:

"Ми по дзвінку приїхали з народними депутатами на фабрику “Фоліо плюс”, на якій друкуються бюлетені - попри укладеного договору. І там, як ми дізналися, було надруковано 4,5 млн. бюлетенів. Також ми з’ясували ганебний факт, що жоден міліціянт, жоден представник ЦВК не був присутнім під час друку. Більше того, разом з бюлетенями - бланками сурової звітності, друкувалися етикетки на кисіль, пиво, вино… Тобто будь-яка людина, яка прийшла за етикетками кисіля, могла взяти ще пару упаковок бюлетенів, і піти собі."

Утім, Харків та Івано-Франківськ - не єдині міста, де друк бюлетенів до місцевих виборів викликав застереження і побоювання, що вони можуть бути використані для фальсифікації результатів виборів. Голова правління громадської мережі "Опора" Ольга Айвазовська розповіла Бі-Бі-Сі про подібні випадки і в інших регіонах. Вона твердить, що при бажанні, цих порушень можна було уникнути:

"Такі проблеми є непоодинокими. Вони дійсно виявлені в чотирьох регіонах. Найголовніше – це те, що їх можна було попередити. Тому що і «Опора», і інші громадські спостерігачі заявляли про потребу належного контролю за друком бюлетенів. Ми зафіксували не просто виготовлення зайвих тиражів бюлетенів, а замовлення друку у приватних структур. Наприклад, в Херсоні одна з таких типографій близька до чинного кандидата, який балотується від однієї з політичних сил. Відповідно, про який контроль чи незаангажованість може бути мова? Тобто, сам кандидат зацікавлений в тому, щоб було втручання у процес друку. Крім того, на жаль, чинне законодавство не передбачає те, що члени комісії, як це було раніше, повинні бути присутні постійно підчас виготовлення тиражів. І, фактично, там присутні тільки працівники поліграфічної структури і представник правоохоронних органів. Але знову таки, на жаль, цього є недостатньо, тому додаткові тиражі і виявляються по всій Україні."

Новини на цю ж тему