Небезпечні хімікати з України вивозять у Європу

З хімскаладів на Вінничині вивозять пестициди
Image caption Хімікати збирають у 10-ти областях. Пестициди з Вінниччини вивозять до Польщі

Міністерство охорони довкілля виділило 50 млн. грн. на знищення прострочених, невідомих та заборонених пестицидів. До кінця року планують зібрати та вивезти близько 2,5 тисяч тонн отруйних речовин.

Зараз їх збирають по закинутих хімічних складах у 10 областях і, за повідомленнями, у цьому процесі веде перед Вінницька область.

У цьому аграрному регіоні тут найбільше хімікатів, які накопичились у часи радянських колгоспів.

"Панове журналісти, я вас дуже попрошу, ради вашого здоров’я, закінчуйте зйомку. Люди тут не даремно працюють в хімзахисті",- Андрій Любімов, директор ДП "Національний центр поводження з небезпечними відходами" при Мінприроді попереджає про небезпеку кореспондентів, які й без того закутали шарфами носи.

Від стійкого запаху хлору це не рятує. Робітники одягнені в захисні гумові комбінезони й протигази. Місце їхньої роботи огороджене червоною стрічкою.

Вони лопатами накладають отруту в пластмасові бочки. Від звичайних для води ця тара відрізняється тим, що навіть заповнені бочки не б’ються, падаючи з висоти 20 метрів.

Це гарантує безпечну доставку до місця утилізації. Після завантаження на спеціальні піддони хімікати важать, описують і відправляють у Польщу.

"Взагалі у нас є домовленості про утилізацію і з Німеччиною, і з Англією. У Швецію майже тисячу тонн вже завезли. Ми дотримуємося всіх вимог і стандартів. Тому Європа бере українську отруту на знищення",- продовжує Андрій Любімов і каже, що цей спадок вже вплинув на екологію України й здоров’я українців.

"Ми вже їх в якійсь концентрації п’ємо, все це знаходимо в криницях і кругом. Звідси всі хвороби".

У складі отрути є хлор, дуст, сірка, ртуть. Ці речовини вражають нервову й серцеву системи, нирки, печінку й не виводяться з організму людини.

Image caption Хімсклад розташований поруч із фруктовим садом

Зберігається все це часто просто неба поблизу сіл. Торік на Вінниччині зафіксували два випадки масового отруєння корів, які випасались недалеко від старих хімскладів.

Скільки розкидано такої хімії, ніхто не знає. Поки що вивозять із найбільш зруйнованих складів без даху, де хімікати мокнуть під дощем і течуть у ґрунтові води.

На Вінниччині зараз вивозять отруту з села Ходаки Барського району.

Цей хімсклад, хоч і з дахом, але збудований поруч із фруктовим садом.

Всього на Вінниччині майже 800 тонн розкиданої отрути, а також є Джуринський отрутомогильник, на який звезли понад тисячу тонн пестицидів з 9 областей.

В Івано-Франківській області з Калуша до кінця року мають вивезти понад 11 тисяч тонн токсичного гексахлорбензолу.

Україна як аграрна республіка колишнього Радянського Союзу настільки багата отрутним спадком, що могла б збудувати свій завод для утилізації. Але маленький будувати нерентабельно, а на великий потрібно 100 млн. євро, яких немає. Тому за українські гроші українську отруту знищує Європа.

"Слава Богу, що ми його вже збуваємось, і вже тут не буде цієї гидоти. Чистіше і легше дихати буде", - з полегшенням каже Валерій Коломійчук, Ходаківський сільський голова.

Після вивезення отрути в стінах старого хімскладу планують зробити сільський смітник.

Новини на цю ж тему