Міжнародні спостерігачі ''не побачили'' порушень

підрахунок голосів
Image caption Місцеві вибори - перше випробування для Партії регіонів після перемоги Віктора Януковича

Згідно з першою реакцією міжнародних спостерігачів на місцевих виборах в Україні, голосування відбувалося "спокійно" і враження від виборів "позитивне".

Представник голови Організації з безпеки та співпраці в Європі з питань виборів Марат Сарсембаєв сказав, що не побачив порушень на виборах у Київській області. Водночас він сказав, що висловлюється від власного імені.

"Мої особисті враження, принаймні по 8 виборчих дільницях: в цілому вибори відбулися, зауважень та особливих скарг з боку кандидатів, спостерігачів, членів виборчих комісій я не почув", - заявив Сарсембаєв на прес-конференції в Києві.

За його словами, на тих дільницях, які він відвідав особисто, у складі виборчих комісій були представлені різні політичні сили, і Партія регіонів не мала відмінностей у цьому представництві.

"Я не побачив спеціальних факторів, які могли б працювати на користь правлячої партії", - сказав представник ОБСЄ.

За словами пана Сарсембаєва, офіційні спостерігачі також "були задоволені перебігом виборчого процесу" і не мали претензій ні до комісій, ні до їх керівництва. Щоправда, спілкуючись з членами комісій, Сарсембаєв, за його ж словами, побачив, що у них "не завжди було глибинне розуміння" положень закону.

Представник ОБСЄ також помітив, що пломби на урнах для бюлетенів не завжди були виготовлені на заводі, і на деяких дільницях для пломбування урн використовувався простий папір з підписами членів комісій.

Що стосується партій-клонів, задіяних у виборах, то Сарсембаєв заявив, що ці питання треба вирішувати в судовому порядку.

Спостерігач від Європарламенту Павел Коваль сказав, що вибори "відбулися спокійно. У спостерігачів склалося загалом позитивне враження".

Водночас пан Коваль зауважив, що "виборче законодавство треба вдосконалювати". Він зокрема звернув увагу на те, що останні зміни до закону про місцеві вибори були внесені перед самими виборами. Подібне сталося й перед президентськими виборами. І це, каже депутат Європарламенту, викликає стурбованість у міжнародної спільноти.

Представник Європарламенту додав, що загальну офіційну оцінку місцевих виборів спостерігачі від Європарламенту дадуть наприкінці наступного тижня.

На необхідності спостерігати за всією передвиборчою кампанією, а не лише за процесом голосування, наголошували опозиційні політичні сили та оглядачі, коли заявляли про передвиборчий тиск влади на кандидатів, про друкування зайвих бюлетенів та про затримання й арешти низки кандидатів у мери незадовго до самого дня виборів.

За попередньою заявою спостережної місії CIS-EMO, оголошеній у понеділок на прес-конференції, місцеві вибори в Україні можна вважати такими, що відбулися.

"Зареєстровані порушення на виборах носили несистемний епізодичний характер і повинні бути предметом подальшого удосконалення українського виборчого законодавства", - сказано в заяві.

За оцінками спостерігачів CIS-EMO, помилки і порушення, зафіксовані представниками місії на місцях, не можуть вирішально вплинути на остаточні результати волевиявлення українського народу.

Серед основних недоліків місцевих виборів спостерігачі називають нечітку регламентацію порядку виготовлення виборчих бюлетенів та пов'язані з цим випадки нестачі бюлетенів.

Представники місії заявляють про широке застосування брудних політтехнологій, використання яких на місцевому рівні ускладнює контроль і протидію їм.

Серед недоліків спостерігачі також називають заяви деяких політичних сил, зокрема ВО "Батьківщина", а також засобів масової інформації про результати виборів, зроблені не тільки до закінчення підрахунку голосів, але і до закінчення голосування. Остаточний звіт місії CIS-EMO її керівник Олексій Кочетков обіцяє оприлюднити наступного тижня.

Підрахунок голосів на місцевих виборах – перших після приходу до влади президента Януковича - триває. Остаточні результати голосування будуть відомі 5 листопада. Подробиці тут

Згідно з даними екзит-полу, правляча Партія регіонів веде перед у виборах до обласних рад та на виборах мерів міст, які вважаються першим випробуванням для популярності Віктора Януковича. Подробиці тут

Новини на цю ж тему