Київ знову готується до "ревізорів" з МВФ

У середу в Києві розпочне роботу чергова місія МВФ, яка має вирішити, чи надавати Україні другу порцію кредиту із загальної позики у 15 мільярдів доларів.

В українському уряді кажуть, що добре підготувалися до візиту експертів фонду, і не очікують якихось принципових зауважень. Міністр фінансів Федір Ярошенко твердить, що узгоджувати з експертами місії треба буде хіба що технічні питання.

До останнього часу виглядало, що урядовець цілком має рацію.

Image caption Ще місяць тому керівник МВФ Домінік Стросс-Кан був цілком задоволений станом української економіки

Рівно місяць тому, під час Ялтинського економічного саміту керівник МВФ Домінік Стросс-Кан заявляв про те, що фахівці фонду цілком задоволені і станом української економіки, і політикою українського уряду:

“В Україні з економікою все добре. І це лише частково заслуга МВФ. В основному, цього домоглася українська влада. Практично всі цілі виконані. А ті заходи, інколи непопулярні, на які йшов український уряд – принесли свої результати.”

Тоді ж прем’єр-міністр України Микола Азаров заявляв, що Київ дотримується усіх головних показників, на які орієнтуються експерти МВФ: дефіцит бюджету, інфляція, курс гривні.

Проте до цих факторів за жовтень додався ще один – підготовлений урядом черговий проект Податкового кодексу, який 7 жовтня було ухвалено у першому читанні, і який вже викликав масові акції протесту підприємців по всій Україні. Учасників цих акцій непокоїть, перш за все, наміри уряду скасувати спрощену систему оподаткування для малого бізнесу, який дозволяв дрібним підприємцям вести спрощену документацію і сплачувати сталу суму до бюджету у вигляді єдиного податку.

Image caption Прем’єр Азарова каже, що готовий відстоювати своє бачення Податкового кодексу навіть перед експертами МВФ

Саме на це звернули увагу і експерти МВФ. У фонді пропонують українському урядові переглянути низку норм, що містяться у проекті Податкового кодексу. Зокрема, МВФ радить залишити можливість для юридичних осіб працювати на єдиному податку, і водночас встановити граничний розмір річного виторгу підприємців-фізичних осіб на рівні у 500 тисяч гривень для спрощеної системи оподаткування.

Водночас, МВФ пропонує не так різко зменшувати ставку податку на прибуток, - не до 19%, як це зафіксовано в урядовому проекті Податкового кодексу, а лише до 23% із нинішніх 25%. Крім того, податкові канікули для бізнесу із річним обігом у 3 мільйони гривень, на думку експертів фонду, варто зробити не із нульовою ставкою податку на прибуток, а зі ставкою у 16%.

Прем’єр-міністр Микола Азаров каже, що з увагою поставився до зауважень експертів МВФ, проте готовий відстоювати свої позиції щодо окремих пунктів проекту кодексу:

“Я до всіх критичних зауважень, якщо вони базуються на реальному знанні ситуації, якщо вони виходять із конструктивної позиції, ставлюся нормально й готовий їх враховувати і розглядати. Але це зовсім не означає, що з усіма критичними зауваженнями я можу погодитися, тому що в мене є своя точка зору, є свої аргументи, розрахунки, прогнози розвитку ситуації. І тому я готовий ці критичні зауваження прийняти до розгляду, і по них дискутувати, і це найголовніше.”

Експерти МВФ, що розпочнуть свою роботу у Києві у середу, матимуть змогу на власні очі побачити ставлення підприємців до розробленого урядом проекту Податкового кодексу, - наступна акція протесту бізнесменів запланована на 4 листопада. Саме у цей день, як очікувалося раніше, парламент мав знову повернутися до розгляду проекту Податкового кодексу. Проте, як заявив днями голова Верховної Ради Володимир Литвин, оскільки від першого до другого читання до законопроекту було внесено понад 4.5 тисячі поправок, розгляд цього документу доведеться відкласти до другої половини листопада.

У липні МВФ погодився надати Україні позику у 15.8 мільярдів доларів, розраховану на 2 роки. Перший транш цієї позики у 1.25 мільярдів доларів Україна вже отримала.

Новини на цю ж тему