"Ці вибори - репетиція парламентських"

Вибори

У той час як в Україні оголошення результатів місцевих виборів виходить на завершальний етап, Центральна виборча комісія оголосила, що місцеві виборчі органи мають менше тижня на те, щоб у разі потреби проводити повторне голосування.

Про підсумки місцевих виборів у центральній Україні Українська Служба Бі-Бі-Сі розмовляла з політологом Михайлом Басарабом.

Бі-Бі-Сі: Черкаська обласна ТВК у понеділок повідомила, що Партія регіонів отримала більше половини мандатів у Черкаській обласній раді. Якщо порівняти з попередніми президентськими виборами – тоді Черкащина віддала значну перевагу Юлії Тимошенко, - нині ж надала Партії регіонів, яка на жодних перегонах не мала там такої значної підтримки. Чим це можна пояснити і чи це якась тенденція подібного голосування в інших центральних областях України?

М. Басараб: Мені здається, що на користь такого результату зіграли два чинники. Перше – суттєво почала здавати Юлія Тимошенко. Друге – посилення адміністративного ресурсу Партії регіонів. Давайте принаймні поговоримо про Київську область – колишній форпост Юлії Тимошенко. Регіон, де Юлія Тимошенко в значній мірі місцевих рад в Київській області мала абсолютну більшість. Зараз партію, фактично, виключили з виборчого процесу на Київщині, і застосовується надзвичайно високий адміністративний ресурс у Київській області. Я думаю, що так можна охарактеризувати вибори і на Полтавщині, і на Черкащині, тому такий і результат.

Бі-Бі-Сі: Ну, це виборчі технології. Це ж не говорить нам про те, що так кардинально, радикально змінилися настрої самих виборців?

М. Басараб: Так. Те, що відбулось на цих місцевих виборах, зокрема, в Східній Україні, аж ніяк не означає зростання електоральної популярності Партії регіонів. Це може свідчити лише про збільшення політичного, а не електорального впливу Партії регіонів. Виключно політичного впливу через застосування адміністративного ресурсу.

Бі-Бі-Сі: Тобто, не варто вбачати якогось парадоксу в тому, що Партія регіонів, яка у більшості переважно асоціюється з промисловим Донбасом, зі сходом України, раптом здобула таку підтримку у переважно сільських областях, серед селян?

М. Басараб: Парадоксу в цьому нема. Очевидно, що показники "Батьківщини" як поки що провідної опозиційної сили значно погіршились у центрально-українських областях. Але я не вірю в те, що настільки зросла популярність Партії регіонів.

Бі-Бі-Сі: Якщо поглянути окремо на вибори міських голів, багато хто каже, що тут набагато менше було партійних розподілів і багато несподіванок в тому, що обиралися люди з громадських якихось груп, хоча і за підтримки політичних сил тієї ж Партії регіонів, але необов’язково члени цієї партії.

М. Басараб: Звичайно, були деякі дивні, як на мене, результати. Я, наприклад, ніколи б не міг повірити в те, що зараз в Запоріжжі може перемогти представник партії "Батьківщина". Деякі експерти пояснювали це тим, що від Партії регіонів було висунуто непопулярного представника. Якби хтось інший балотувався, то, очевидно, він переміг би представника партії "Батьківщина". Одначе мером Запоріжжя буде представник партії "Батьківщина".

Бі-Бі-Сі: До речі, пане Михайле, Олександр Сін – українець корейського походження – працював заступником голови Запорізької облдержадміністрації. Він дуже популярний, знаєте, як кажуть – міцний господарник, який знає область чудово. Він популярний серед пересічних виборців.

М. Басараб: Я цього не заперечую. Але ж давайте дивитися правді у вічі і зафіксуємо наступний момент. Не завжди надзвичайно популярні господарники перемагали, оскільки щодо них застосовували адміністративний ресурс. Багатьох просто не допустили до виборчої кампанії, не зареєструвавши їх кандидатами. Це кандидати, які мали надзвичайно великі шанси на перемогу. Це стосується деяких місць Київської області, це стосується інших областей. Також я не думав, що у Партії регіонів, навіть не дивлячись на специфіку пана Кернеса, я не думав, що їм так важко дасться ця "перемога" у місті Харкові над паном Аваковим. Я думав, що Партія регіонів там значно впевненіше здобуде результат, який був їм потрібен.

Бі-Бі-Сі: Тобто, якщо трошки узагальнити, то дуже є велика різниця між виборами, скажімо, до обласних рад, коли йдеться про політичну партію, і зовсім інша картина, коли ідеться про особистості.

М. Басараб: Очевидно, так. Оскільки за посаду мера боролися не політичні сили, а боролися особистості в абсолютній більшості випадків. Крім того, мені здається, що можливо, пріоритетом в ситуації з місцевими виборами для президента і його команди були, власне, обласні ради. Зрозуміло, що адміністративний ресурс також не може бути гумовим, тому на деякі місця навіть просто не вистачило сил.

Бі-Бі-Сі: Чи можуть ці вибори стати певним орієнтиром для тих, хто хоче бачити Україну, парламент українській за 2 роки?

М. Басараб: Я думаю, що так, оскільки, як на мене, Партія регіонів відпрацьовувала… Ну, владна команда, назвемо її так, відпрацьовувала на тих виборах технології, починаючи з прийняття сумнівного, з точки зору демократичних норм і принципів, Закону про вибори і закінчуючи тим, як він реалізовувався на всіх етапах виборчої кампанії. Тому, в контексті наступної, парламентської виборчої кампанії можемо вже сьогодні прогнозувати застосування адміністративного ресурсу по лінії райадміністрацій, обладміністрацій, використання силових органів і відомств по вертикалі адміністративного ресурсу. Мені здається, що те, що відбулося на цих місцевих виборах, - це відпрацювання технологій на майбутніх парламентських виборах. Багато чого з сьогоднішніх виборів буде перенесено на парламентські.

Новини на цю ж тему