Янукович: Україні комфортно у трикутнику

Віктор Янукович на тлі прапорів
Image caption Це буде перший саміт Україна-ЄС після обрання президента Януковича

Президент Янукович сказав іноземним журналістам напередодні свого першого саміту Україна-ЄС, який відбудеться 22 листопада в Брюсселі, що Україна почуває себе "комфортно" у трикутнику Росія-ЄС-США.

"Мені здається, що той баланс стосунків, який у нас склався останнім часом між Росією, ЄС, США (я саме кажу про цей трикутник), він для України – комфортний. Я кажу перш за все з огляду на національні інтереси і їх захист на різних політичних напрямках", - сказав український президент.

У заяві президента ЄС Германа Ван Ромпоя та президента Єврокомісії Жозе Бароззу, оприлюдненій напередодні 14-го саміту Україна-ЄС, йдеться, що зустріч у Брюсселі буде нагодою обговорити поступ України на шляху до підписання угоди про асоціацію з ЄС.

Лідери ЄС, мовиться у заяві, звернуть увагу на реформи в Україні, стан з правами людини і особливий наголос, як сказано, буде на важливості вільної преси.

В економіці йтиметься про зусилля України у боротьбі з корупцією та покращення інвестиційного клімату.

Також буде обговорюватися співпраця з Україною в галузі енергетики.

Герман Ван Ромпой сказав, що ЄС "вітає позитивні кроки України, зокрема, в економічній та енергетичній галузях" і хоче посилення реформ у галузі прав людини, верховенства закону та демократичних принципів.

Без віз 2012 року?

На зустрічі у Брюсселі має, зокрема, обговорюватися питання про перспективу скасування віз до ЄС для громадян України.

Пан Янукович продовжує наполягати, що візи можуть бути скасовані через 2 роки: "2012 рік – це реально ми можемо отримати угоду про безвізовий режим".

За словами нашого кореспондента у Брюсселі, план дій зі скасування візового режиму може стати головним документом саміту Україна-ЄС. Читати подробиці

Водночас європейські лідери не називають дати, коли візи для України можуть бути скасовані. Раніше посадовці твердили, що в найближчій перспективі цього не станеться.

У питанні вільної торгівлі, яке пан Янукович також сподівається обговорити у Брюсселі, він вважає, що Україна "значно просунулася вперед".

"Недружній крок"

У питанні енергетичної співпраці пан Янукович сказав, що модернізація української ГТС відбудеться, але що Україна не віддасть її під контроль Росії.

Як передають міжнародні агентства новин, пан Янукович назвав недружнім проект за участи Газпрому побудови газопроводу "Південний Потік" дном Чорного моря в обхід України.

За його словами, цей проект мав сенс лише за часів недружнього до Кремля керівництва в Україні: "Були причини для такої поведінки, коли Україна лякала Європу й Росію. Але ті часи минули".

Він закликав Росію і ЄС не виключати Україну з енергетичних проектів і додав, що замість складного проекту "Південного Потоку" краще вкладати гроші в українську ГТС.

"Не треба знову винаходити колесо і йти на дно Чорного моря, де є багато непередбачуваних аспектів. Давайте будувати через українську територію", - цитує президента Януковича Франс Прес.

Газопровід "Південний Потік", будівництво якого "Газпром" має завершити до 2015 року, підтримують італійська компанія ENI та французька група EDF.

Європейські чиновники лобіюють проект "Набукко", аби зменшити залежність Європи від російського газу.

Новини на цю ж тему