Скандал з ''балтійськими нареченими''

Парад блондинок у Ризі
Image caption Латвійські жінки - популярні серед азійців Ірландії. (На фото парад блондинок у Ризі).

Уряд Латвії звернувся до властей Ірландії із закликом вжити рішучих заходів проти перемитників людей, які заманюють молодих латвійських жінок до Ірландії задля укладення фіктивних шлюбів.

За даними поліції, кількасот жінок щороку їдуть до Ірландії, щоби одружитися з вихідцями з Азії, які готові платити гроші за змогу отримати дозвіл на проживання в країнах Євросоюзу.

Як розповів кореспондент Бі-Бі-Сі Деніел Макгінес, який побував у Ризі, чимало жінок наражаються на небезпеку у спробі швидко заробити зайву копійку.

Image caption Анну примушували вийти заміж в Ірландії

Анна - не справжнє ім’я цієї симпатичної і стильно вдягненої 19-річної дівчини. Вона погодилася на розмову на умовах анонімності, бо й досі боїться помсти з боку перемитників людей.

Ще рік тому вона разом з матір’ю ледь зводили кінці з кінцями, намагаючись вижити на 300 євро на місяць.

Знайомий запропонував вихід зі скрути, порадивши звернутись до якихось людей в Ірландії, які обіцяли допомогти знайти роботу. І цей знайомий навіть дав дівчині квиток на літак. Однак, прибувши до Ірландії, вона швидко усвідомила, що запропонована робота була не тією, на яку вона сподівалась:

"Два чоловіки пакистанського походження зустріли мене і відвезли до будинку, де чекав ще один чоловік, за якого, як мені сказали, я мала вийти заміж. Я була дуже налякана".

Дівчину тримали у закритій кімнаті понад 2 дні, але потім їй вдалося втекти. Чимало молодих жінок потрапляють у подібну пастку через Інтернет. Зайдіть на один з популярних латвійських соціальних мережевих сайтів, і знайдете багато оголошень з пропозиціями роботи. Але там не дуже багато подробиць - лише сказано, що шукають дівчат і молодих жінок віком до 30 років, яким навіть надається в Ірландії безкоштовне житло на 6 місяців. Це рівно стільки часу, скільки потрібно для реєстрації нового шлюбу.

"Я видала себе за потенційну наречену і вмістила вигадані дані про себе...", - каже латвійська журналістка Александра Йолкіна, яка пише книжку про фіктивні шлюби. Вона розмістила кілька фальшивих оголошень в Інтернеті про нібито пошуки роботи за кордоном.

Image caption Латвійська журналістка показує кореспонденту Бі-Бі-Сі свої фіктивні оголошення в Інтернеті

Вже за лічені години вона отримала низку пропозицій про шлюб в Ірландії. Причому усі вони були від вихідців з Індійського субконтиненту, які пропонували заплатити їй до 2 тисяч євро.

"Після того, як я написала, що я згодна, вже за кілька днів мені прислали авіаквитки до Дубліна. А зазвичай вони кажуть, що це унікальна можливість, це шанс, яким гріх не скористатися, це нагода заробити гроші і знайти роботу в Ірландії. Ну, і ще можливість вивчити англійську, бо зазвичай наречені зовсім не говорять англійською", - пояснює журналістка.

Застерегти жінок від ризику потрапити у подібну пастку взялася допомогова латвійська організація Прихисток - Безпечний Дім, яка започаткувала загальнонаціональну інформаційну кампанію. Як каже директор організації Сандра Залкмане, потенційних наречених шукають не лише за допомогою Інтернету.

Іноді подібні поради підказують друзі чи навіть родичі, тож психологічні травми можуть бути дуже тривалими: "Коли людей у такий спосіб зраджують рідні та близькі, їм потім дуже важко взагалі вірити комусь у майбутньому".

За підрахунками латвійської поліції, лише минулого року до 400 жінок уклали фіктивні шлюби з вихідцями з Азії, які мешкають в Ірландії. Масштаби проблеми починають усвідомлювати і в самій Ірландії, але навіть, якщо шлюби визнаються фіктивними, закон не визнає цих жінок жертвами перемитництва людей, оскільки вони їдуть до Ірландії добровільно. А відтак і чоловіків-організаторів афер неможливо притягти до судової відповідальності. Тож цілком зрозумілим виглядає розчарування керівника підрозділу боротьби з перемитництвом і торгівлею людьми поліції Латвії Артурса Вясли.

"Ми справді шоковані. Ми не розуміємо, чому вони досі не доклали реальних зусиль, аби розробити якісь контрзаходи для вирішення цієї проблеми. Вони кажуть, що не вбачають у цьому такої проблеми, як ми", - каже пан Вясла.

А тим часом Анна тішиться з того, що їй вдалося повернутися додому. Вона вступила до медичного інституту і з оптимізмом дивиться у майбутнє:

"Я рішуче налаштована добре і наполегливо вчитися, щоби потім отримати гарну роботу. Я переконана, що мені цілком до снаги зробити своє життя успішним".

Проте на тлі економічної кризи і високого рівня безробіття, який у Латвії є одним з найбільших у Європі, тут не бракує жінок, які відчайдушно намагаються вирватися зі злиднів і вірять в обіцянки кращого життя деінде, навіть коли йдеться про фіктивні шлюби.

Новини на цю ж тему