"Wikileaks може зіпсувати настрій українській владі"

Юрій Щербак
Image caption Юрій Щербак хотів би, щоб його повідомлення оприлюднили згодом

Американський держсекретар Гіларі Клінтон пообіцяла жорсткі дії щодо тих осіб, які надали інформацію веб-сайту Wikileaks.

Веб-сайт цими днями оприлюднив тисячі шматків із секретного листування американських дипломатів.

Документи, оприлюднені Wikeleaks, містять особисті коментарі на адресу багатьох світових лідерів.

Деякі американські політики і міжнародні діячі назвали злив таємного листування посольств США на сайті Wikileaks відповідником нападів 11 вересня 2001.

Прокоментувати скандальну історію з американськими дипломатами Українська Служба Бі-Бі-Сі попросила Юрія Щербака - дипломата і письменника, колишнього посла України у Сполучених Штатах, який уважно стежить за цією історією і співчуває американським колегам, хоча як літератор розуміє фактичну безцінність оприлюдненої інформації.

Ю. Щербак: Той скандал, який розгорається на наших очах, є безпрецедентним в історії світової дипломатії і матиме далекосяжні наслідки у вигляді як відставок та якихось поворотів зовнішньої політики, так і переслідування певних людей, які мали відверті розмови з американськими дипломатами. Те, що англійські журналісти назвали "кошмаром дипломатії і мрією істориків", звичайно, з одного боку, це жахливий провал американської дипломатії, а з другого боку, – це розкриття тих таємниць, яких треба було чекати 25 років дозовано, які б публікувалися у відкритій пресі через такий період, коли ці події вже нікого не чіпають. На сьогодні це матеріал, який торкається живих людей, сьогоднішніх діячів і, звичайно, він є надзвичайно болісним і небезпечним з багатьох причин.

Бі-Бі-Сі: От як тепер, до речі, працювати далі самим американським дипломатам, а як працювати дипломатам, які спілкуються з американськими колегами? Чи це створює внутрішню самоцензуру,аби чогось не сказати зайвого. Якісь додаткові бар'єри ставляться?

Ю. Щербак: Безперечно, тепер уже очевидно, що буде введений режим самоцензури для багатьох людей, які спілкуються не тільки з американськими дипломатами, але і з іншими дипломатами. В принципі, робота дипломатів – це в широкому плані розвідувальна діяльність. Але розвідувальна діяльність, яка ведеться легальними способами, способами спілкування, оцінки преси, відкритих джерел і так далі. В даному випадку люди, які спілкувались з американськими дипломатами, будуть задумуватись, чи варто взагалі говорити якісь відверті речі. До речі, вже є повідомлення преси про те, що низка російських опозиціонерів, які розповідали дуже невідкриті речі про режим у Росії, зараз переживають, оскільки можуть мати дуже сумні наслідки в своїй кар'єрі. Але сьогодні виплеск інформації, яка нараховує 243 тисячі донесень з посольств з усього світу і 8 тисяч директив державного департаменту, – це щось неймовірне, безпрецедентне і, звичайно, це нова віха в історії світової дипломатії. До речі, я з великим здивуванням зустрів і український слід у тих публікаціях.

Бі-Бі-Сі: Українська медсестра при полковникові Каддафі?

Ю. Щербак: Ні, медсестра - це дрібниці, це просто пікантна деталь. А я знайшов посилання на колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, який нібито американському послу розповідав, що Генеральна прокуратура вимагала від нього, щоб він заарештував Турчинова і Кожемякіна. Я не знаю, наскільки це відповідає дійсності, навіть якщо таке повідомлення таємне було, це не виключено, що може бути і провокація, особливо враховуючи те, що зараз навколо Луценка ведуться різні дії, але, в принципі, це можливо. І я не думаю, що публікації, скажімо, донесень американських послів з Києва покращили настрій київським можновладцям, оскільки я собі можу уявити, які йшли інформації таємні щодо рівня корупції в Україні і щодо поведінки окремих державних діячів України.

Бі-Бі-Сі: А ви можете собі уявити стан теперішній американських провідників, коли є витоки повідомлень щодо лідерів європейських країн – найближчих союзників і дуже, скажімо так, неприязні оцінки і італійського прем'єра Сильвіо Берлусконі, і на адресу канцлера Ангели Меркель?

Ю. Щербак: Я повинен сказати, що, в принципі, такі відносини для державних діячів не новина. Це абсолютно холодні, цинічні відносини, коли говоряться якісь дуже жорсткі речі щодо своїх так званих друзів і партнерів. І я не думаю, щоб їх дуже це здивувало.

Бі-Бі-Сі: У суспільстві більш-менш відкритої інформації і відкритого доступу до інформації такі документи просочилися і стали надбанням широкого загалу. Напевно, й українські дипломати, російські, китайські займаються збиранням...

Ю. Щербак: Що ми будемо тут приховувати? Я прекрасно знаю, які ми повідомлення висилали, і я б не дуже хотів, щоб ці повідомлення були надруковані, скажімо, через рік – через два. Висилаючи свої найбільш якісь закриті повідомлення... я спочатку як письменник, як автор хотів би, щоб вони колись були надруковані, бо там не є такі речі... там цікаві є повідомлення. Але з другого боку, я б звичайно не хотів, щоб вони були оприлюднені негайно, тому що це все ж таки закрита інформація, делікатна інформація. І всі дипломати такими речами займаються, оскільки це є один із дуже важливих методів ведення дипломатичних справ. Оцінка країни перебування тих політиків, з якими маєш справу, і з тими відносинами, які панують в цій країні – це дуже серйозні речі, які кожне посольство веде в будь-якій країні перебування.