Чому акули перетворилися на людожерів

Міжнародні експерти, які знаються на акулах, прибувають до Єгипту, аби допомогти владі тієї країни розслідувати причини нещодавніх нападів тих морських хижаків на людей на морському курорті у Шарм-ель-Шейху.

Фахівці намагаються з‘ясувати, чому акули полишили морські глибини і з‘явилися на мілині та напали на відпочивальників, у результаті чого одна людина загинула, а ще четверо туристів, серед яких одна українка, зазнали серйозних травм. Наразі пляжі Шам-ель-Шейху закрито на невизначений період.

Туристи, які зараз там відпочивають, поділилися з Бі-Бі-Сі своїми враженнями про нещодавні події:

"Десь опівдні рятувальники почали свистіти і виганяти усіх з води. Казали, що десь близько є акула. Тож усіх витягли з води. Більшість людей підкорилися досить швидко, але, якщо чесно, то це трохи розчаровує - вода прямо перед тобою, але нікому не можна заходити навіть на мілину", - розповіла одна з жінок, яка відпочиває у Шарм-ель-Шейху.

Інша жінка каже, що їй з родиною пощастило, бо вони встигли кілька днів покупатися в морі ще до нападу акул.

Серед чуток про ймовірні причини нападу морських хижаків на людей, вона називає підозри, що пірнальники або туристи годували рибу поблизу берега, і це, мовляв, привабило акулу. Тож, історія завжди має два боки, - зауважила співрозмовниця Бі-Бі-Сі.

Що каже наука

Багато міжнародних фахівців називають рідкісними подібні атаки акул на людей, оскільки акули насправді не є людоїдами. Довгокрила акула - звичний мешканець Червоного моря. Аквалангісти розповідають, що раніше дайвери без жодних побоювань занурювалися під воду і плавали в оточенні довгокрилих акул.

Присутність у Червоному морі акул-мако, а особливо, на мілині, - явище нетипове, каже британський науковець Йен Фергюсон. За словами фахівця, останній випадок нападу такої акули на людину в тому регіоні був зафіксований 40 років тому на Ізраїльському курорті Ейлат. Внаслідок інциденту постраждав один турист.

За словами Фергюсона, який часто буває на Червоному морі, підійти акулам до берега тут зовсім нескладно, оскільки велика глибина починається недалеко від берега.

Науковці погоджуються, що напади акул на людей трапляються вкрай рідко. Вони намагатимуться з‘ясувати, чому акули опинилися у прибережних водах і що змусило їх атакувати людей.

Під час організованих урядом Єгипту пошукових робіт було впіймано двох акул, але експерти кажуть, немає жодних доказів того, що нападали саме ті особини.

Версії

Доктор Елке Бов‘яновські - біолог і інструктор з пірнання, яка працює у Єгипті, каже, що поки незрозуміло, чому акули почали нападати на людей:

"Дуже складно робити припущення. Довкола цього дуже багато здогадок, ходять якісь дикі чутки. Раніше нічого подібного у нас не було, хоча раніше мільйони людей пірнали у цих водах. Тож ми зараз дещо спантеличені. Є припущення, що до цього причетне підгодовування і заманювання риб, яке очевидно, йде з боку готелів. Але ми все ще збираємо інформацію!"

Елке Бов‘яновські каже, що пірнальників залучатимуть до аналізу поведінки акул, аби вирішити проблему.

"Розпізнавати акул досить легко. Нам лише потрібна відповідна система збору інформації і стеження за активністю тієї акули. До цього часу напади на плавців відбувалися далеко від берега, і ніхто з пірнальників не повідомляв про жоден інцидент з акулами. Тож виглядає, що займатися дайвінгом зараз безпечно. Ми сподіваємося, що нам дозволять збирати інформацію під водою, аби мати змогу проаналізувати поведінку акул".

За непідтвердженими чутками, неподалік від берега Червоного моря у воду хтось скинув трупи тварин. За деякими повідомленнями, це могла зробити команда, яка перевозила "живий вантаж". Кращого способу привабити морських хижаків годі й шукати, кажуть дослідники.

Якщо це правда, то це, за словами Девіда Джекобі з Морської біологічної асоціації Великої Британії, пояснює багато чого у поведінці акул. "Океанські акули їдять нечасто, оскільки знайти харчі у відкритому морі непросто".

Найбільш імовірною причиною нападів Джекобі вважає те, що акул могла занепокоїти поведінка людей, відтак хижаки змушені були захищатися. Водночас фахівець не виключає, що акули могли помилково сприйняти людей за свою звичну здобич.

"Можливо, люди опинилися не в тому місці і не в той час", - зауважує Джекобі, який не виключає, що акул міг привабити й блиск прикрас на тілі чи на купальниках туристів.

Ізраїль: не плутайте реальність із "Щелепами"

Ізраїльські офіційні особи спростували обвинувачення з боку Єгипту у тому, що напади акул на туристів у Червоному морі - це спецоперація іноземної розвідки, а саме – Моссаду.

Кореспондент Бі-Бі-Сі у Єрусалимі каже, що теорії змов дуже популярні на Близькому Сході. Арабські країни найчастіше винуватять у своїх проблемах агентів Моссаду. Чутки про те, що у незвичайній активності акул у Червоному морі може бути ізраїльський слід, ширилися Єгиптом ще від початку нападів.

Але світову увагу до них привернув коментар одного з місцевих єгипетських губернаторів, що з’явився на офіційному єгипетському сайті новин: "Розмови про те, що Моссад закинув у море акулу-вбивцю, аби зруйнувати туризм у Єгипті, не можна відкидати, але потрібен час, щоб це підтвердити", - сказав Могамед Абдул Фаділ Шоуша.

Єрусалимські медіа підхопили цю тему і передали реакцію ізраїльського високопосадовця, який назвав закиди Єгипту "смішними". Згодом речник ізраїльського МЗС сказав Бі-Бі-Сі, що "той чоловік, напевно, забагато разів подивився фільм "Щелепи" і сплутав реальність з вигадкою".

До того ж, атаки акул можуть налякати не лише єгипетських, але й ізраїльських відвідувачів. Ізраїль має власні курорти на узбережжі Червоного моря, а Шарм Ель-Шейх - популярне місце відпочинку серед ізраїльських туристів.

Статистика

За даними, зібраними Університетом Флориди в США, щороку фіксується від 70 до 100 нападів акул на людей. Від 5 до 15 таких випадків - смертельні для людей. На довгокрилу акулу припадає невелика частка цих атак.