Барометр корупції у світі зашкалює

Image caption Корупція у світі і далі процвітає. Найбільш корумпованими виявилися правоохоронні та судочинні органи

Ситуація із корупцією у світі гіршає. Принаймні так вважають шість із десяти опитаних організацією Transparency International.

Опитування охопило більше 90-ти тисяч людей у понад 80-ти країнах світу. Чверть респондентів зізналися, що в цьому році їм довелося дати хабар. Результати опитування оприлюднили в щорічному звіті "Барометр корупції". Читати про зростання корупції в світі

Кореспондент Бі-Бі-Сі Марк Ґреґорі зустрівся з одним із керівників Transparency International Робін Годессом.

Бі-Бі-Сі: Хто саме взяв участь в опитуванні?

Робін Годесс: Люди по цілому світу, у вісімдесяти шести країнах. Їх просили оцінити ситуацію з корупцією в останні три роки. Шестеро з десяти опитаних відповіли, що корупція в їх країні стала більшою.

Бі-Бі-Сі: Ця тенденція спостерігається по всьому світу, чи є окремі регіони, де люди вважають проблему особливо гострою?

Робін Годесс: Так, нам довелося виявити якісь дивовижні явища. У Європі і Північній Америці тенденції є найбільш негативними. Там більше двох третин населення вважає, що корупції в останні три роки побільшало. Можливо, це пов'язано з негативними наслідками фінансової кризи і занепокоєнням людей прозорістю, роботою банківського сектора, застосуванням на практиці регуляцій. В людей не було достатньо інформації.

Бі-Бі-Сі: Ви кажете, що сприйняття корупції погіршало, а як щодо корупції у їхньому повсякденному житті? Чи стало її більше, судячи з власного досвіду людей на побутовому рівні?

Робін Годесс:Великий внесок у справу вимірювання рівнів корупції робить міжнародна організація Transparency International, яка є своєрідним барометром. Ми вийшли до людей, розпитали, як змінилися їх оцінки корупції. Ми також розпитували про власний досвід людей і їх стосунки з ключовими державними секторами: системою освіти, охорони здоров'я, з установами, із якими щоденно доводиться мати справу пересічному громадянинові. Ми з'ясували, що приблизно кожна четверта людина у світі і далі дає хабарі, маючи справу із цими службами. Це дуже високий показник, і на жаль, він із часом не змінився. Ми побачили також певні тенденції. Скажімо, бідним людям доводиться давати більше хабарів за послуги, які їм надають. Це своєрідний регресивний податок, яким обкладаються зубожілі, і на це потрібно звернути особливу увагу.

Бі-Бі-Сі: Чи з'ясували ви, чому від бідних значно частіше очікують хабарів?

Робін Годесс: Як виглядає, у них є менше ресурсів, на які вони можуть покластися, чи то йдеться про фінансові ресурси, чи то підтримку владних структур, чи то соціальну допомогу. Вони просто не можуть сказати, що мають доступ до структур влади, які можуть зрушити справу з місця.

Бі-Бі-Сі: Ми говорили про глобальні масштаби, що ситуація з корупцією та її сприйняттям стала гіршою. А чи є якісь відмінності між країнами? Очевидно, рівень корупції у Західній Європі є дещо іншим у порівнянні з частинами Африки?

Робін Годесс: У країнах чорної Африки кожна друга людина дає хабарі, вступаючи у стосунки з різними службами державного сектора. Це означає, що більше 50% опитаних сказали, що за останній рік їм доводилося давати хабар. На Близькому Сході, у Північній Африці та в колишньому Радянському Союзі кожний третій опитаний в цьому році давав хабар. Показники є меншими в обох Америках і, звичайно, у Європі. Там набагато рідше дають малі хабарі. У Північній Америці і у Європі люди не дають грошей поліції, або за отримання якихось дозволів, або потрібних документів. Це не означає, що хабарництва немає. Просто воно існує в іншому вигляді.

Бі-Бі-Сі: Ви вивчали сприйняття людьми корупції у багатьох різних установах. Які інституції виявилися найбільш корумпованими, або які з них здаються людям найбільш корумпованими?

Робін Годесс: На жаль, на власному досвіді люди найчастіше стикаються із хабарами поліції, і це справді непокоїть. За останні кілька років кількість випадків підкупу поліції зросла, вона практично подвоїлася з 2006-го року. Практично кожній третій людині, якій довелося мати справу з поліцією, довелося давати хабар. Однак є й інші інституції, яким варто взятися за подолання корупції та покарання хабарників. Таким, як скажімо, судовим органам. Люди в різних частинах світу зазначають, що рівні корупції в судочинстві є надто високими.

Бі-Бі-Сі: Отже системи судочинства й органи з дотримання закону фактично видаються людям найбільш корумпованими?

Робін Годесс: Так, звичайно. Це є надзвичайно руйнівним фактором у країнах, де ці інституції мають багато влади над щоденним життям людей, над законом, правопорядком, відчуттям справедливості та рівності.