Тимошенко запрошує МВФ проти "РосУкрЕнерго"

Image caption Юлія Тимошенко

Екс-прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко передала у представництво МВФ в Україні листи з проханням направити до України моніторингову групу для оцінки "корупційної оборудки" "Росукренерго", яка може позбавити бюджет України 5,4 млрд. доларів США.

Листи адресовано кожному з 24 членів ради директорів Міжнародного валютного фонду, а також директору-розпоряднику МВФ Домініку Стросс-Кану.

Юлія Тимошенко впевнена, що "українська та міжнародна спільноти добре поінформовані про діяльність компанії "РосУкрЕнерго" та її засновників, до складу яких входять одіозні постаті, які розшукуються ФБР.

Спеціальне розслідування відносно її діяльності було проведено міжнародною неурядовою організацією "Global Witness", детальну інформацію про засновників цієї структури також викладено в матеріалах, надрукованих як українськими, так і світовими ЗМІ", і Тимошенко заявила, що українське суспільство розраховує на об’єктивну реакцію та професійні дії Ради директорів МВФ.

Юлія Тимошенко запропонувала місії МВФ перед тим, як ухвалювати рішення про чергову фінансову допомогу, відправити в Україну спеціальну моніторингову групу, яка розбереться з кожним кроком "корупційної оборудки", в якій фігурує влада та "РосУкрЕнерго".

У листі Юлія Тимошенко зазначила: "У непростий післякризовий період народу України надзвичайно важко жити, працювати та повертати МВФ кредити, які будуть перераховані мафіозним структурам. Знаю, що народам країн-донорів МВФ також нелегко після кризи. І було б несправедливо, якби платники податків країн-донорів МВФ фінансували корупційні схеми на пострадянському просторі".

Фірташ: Тимошенко - невдалий політик

Image caption Дмитро Фірташ

Бізнесмен і співвласник РосУкрЕнерго Дмитро Фірташ назвав Юлію Тимошенко невдалим бізнесменом і політиком, який його переслідував, щоб відвернути увагу від власних газових оборудок.

Про це він сказав в інтерв'ю "Фокусу", відповідаючи на питання, чому, на його думку, Тимошенко вела таку "запеклу війну" проти нього.

"Я вважаю, що Тимошенко - невдалий бізнесмен і невдалий політик. Моя думка, і я це раніше говорив їй в тому числі, - що вона рано чи пізно закінчить погано. Усі, хто з нею починає, закінчують погано. Приклад - Павло Лазаренко. А сама вона ніколи ні за що відповідальності не несе, завжди відповідає хтось інший", - сказав Фірташ.

Водночас він зазначив, що у нього є своя версія, чому Тимошенко "вела з ним війну":

"Тимошенко заробила гроші на Україні. І борги країна за неї віддавала. А боргів вони з Лазаренком створили, якщо ви пам'ятаєте, близько 2 млрд. доларів, з яких практично половина - її борг", - додав він.

Бізнесмен Дмитро Фірташ також заявив, що у нього не було бізнес-зв'язків з кримінальним авторитетом Семеном Могилевичем, на що натякала у листі до МВФ Юлія Тимошенко.

Коментуючи свою розмову з американським послом, опубліковану на Wikileaks, в якій він визнає зв'язок з Могилевичем, Фірташ зауважив:

"Могилевич - це не моя проблема. Він - найбільша проблема Тимошенко. Хто роздував цю тему? Вона і Макаров. Два союзники, які чітко розуміли, з ким мали справу. ...У 2005 році Тимошенко прийшла до влади і почала розповідати про те, що я - мафія, я - з Могилевичем".

Дмитро Фірташ нагадав про "справу Могилевича", яка зникла за часів роботи в СБУ близького соратника Юлії Тимошенко – Олександра Турчинова:

"Якщо б я був з Могилевичем, навіщо в такому разі під час прем'єрства Тимошенко і роботи Турчинова головою СБУ були знищені всі папки по Могилевичу?".

За словами Фірташа, у цих документах були "всі явки, зустрічі, домовленості, якісь прослушки, очевидно".

"Мене там немає і бути не могло. Бо тоді я був дуже маленьким. Я шукав, де заробити 100 тисяч доларів, тоді як вони вже продавали газ на мільярди", - сказав він.

Бізнесмен Дмитро Фірташ також заперечує, що у нього був спільний бізнес з міністром палива та енергетики Юрієм Бойком.

РосУкрЕнерго vs. держава Україна

"Нафтогаз України" має повернути "РосУкрЕнерго" 12 мільярдів кубометрів газу з українських підземних сховищ.

"РосУкрЕнерго" виграла справу у міжнародному арбітражному суді, де твердила, що газ було експропрійовано у 2009 році після полагодження газової суперечки Росії та України, яка призвела до затримки постачань газу до Європи.

Часопис Financial Times зазначав, що "РосУкрЕнерго" контролює російська компанія "Газпром" та люди, наближені до оточення президента Януковича. За отримані 12 мільярдів кубометрів газу "РосУкрЕнерго" заплатить "Нафтогазу" України 1,7 мільярда доларів, а "Газпрому" 800 мільйонів доларів, що за нинішніми цінами означатиме, що газ буде отримано за півціни.

Видання цитує експерта неурядової організації Global Witness, який вважає, що потреби у посереднику, який заробляє на торгівлі газом між Росією, Україною та Європою, ніколи не було.

Колишній прем’єр-міністр Юлія Тимошенко звинувачує голову адміністрації президента Януковича Сергія Льовочкіна та міністра енергетики Юрія Бойка у тому, що вони отримують зиск від "РосУкрЕнерго". Сергій Льовoчкін заперечує такі звинувачення, а Юрій Бойко, який раніше був одним із чільних керівників "РосУкрЕнерго", відмовився це коментувати.

Українська парламентська комісія встановила, що "Газпром" веде подвійну гру у справі "РосУкрЕнерго" і вдається до шантажу, пише британське видання. Керівництво "Газпрому" не відповідає на такі звинувачення, але відомо, що російський монополіст прагне здобути контроль над системою українських газогонів.

Часопис пише, що, на думку українських експертів, "Нафтогаз" України тепер поставлений в такі умови, коли буде важко платити по рахунках за газ з Росії, і "Газпрому" буде набагато легше домогтися контролю над газотранспортною системою України у майбутньому.

Новини на цю ж тему