Гавриш: Україна розширює присутність у Афганістані

Image caption Степан Гавриш

Незважаючи на законодавчу відмову від членства в НАТО, Україна, здається, не збирається згортати співпрацю з Північно-Атлантичним Альянсом і планує розширювати її, як в гуманітарній, так і військовій сферах.

Перший заступник секретаря Ради національної безпеки та оборони України Степан Гавриш сказав Бі-Бі-Сі, що Київ також за розширення співробітництва з Альянсом в його операціях в Косово, Афганістані і Середземному морі.

Степан Гавриш взяв участь у засіданні Спільної робочої групи з питань військової реформи, яке відбулося у Брюсселі.

Степан Гавриш: Ціла низка питань, яку я запропонував для дискусії, це – продовження реформ в секторі безпеки і оборони. Перш за все, це реформи спецслужб в Україні, Служби безпеки України, збільшення, так би мовити, діапазону цивільного контролю за діяльністю органів безпеки і оборони України.

В цілому, я висловив впевненість в тому, що дії нової української влади в умовах зміни зовнішньополітичної формули, так би мовити перехід до політики позаблоковості, дозволили зробити суттєвий внесок в систему, як глобальної, так і перш за все регіональної безпеки, в якій найбільше зацікавлений був Європейський Союз, і таким чином, почати процес нового перезавантаження відносин з Російською Федерацією. Це забезпечило, як мінімум на середньотермінову перспективу, стабільний прогноз на безпековий характер розвитку регіону і, перш за все, в частині контролю за “замороженими” конфліктами.

Бі-Бі-Сі: Якщо говорити в цілому, чи можна очікувати розширення співпраці України з НАТО?

Степан Гавриш: Ми обговорили питання щодо розширення участі України у відповідних операціях НАТО в Косово, в Афганістані, в Середземному морі тощо. Наприклад, на основі рішення Президента, кількість наших військовослужбовців, перш за все медичний персонал, розширено в Афганістані. Це, з нашої точки зору, досить серйозний вклад в умовах, які склалися, у співпрацю з Північно-Атлантичним Альянсом.

Бі-Бі-Сі: Вам не видається дещо дивною ситуація, що Україна збільшує присутність в Афганістані у той час, як країни-члени НАТО планують з наступного року поступово зменшувати свою присутність там?

Степан Гавриш: Ми розширюємо свою присутність виключно у невійськових сферах, або в сферах, які не є сферами застосування зброї враження. Тобто мова йде про медиків, про саперів, про інших спеціалістів, які якраз зменшують гуманітарну катастрофу, яку викликає будь-яка військова операція, зменшують наслідки такої катастрофи.

Бі-Бі-Сі: Чи може Україна приєднатися до створення системи протиракетної оборони?

Image caption Україна - НАТО

Степан Гавриш: Однозначної пропозиції Україна в цей час зробити не може, але сама її політична воля, воля її політичного керівництва, Президента країни спрямована на те, що забезпечити спільну участь з Росією у цьому проекті, тому ми підтримали ініціативу Москви.

Щодо можливості залучення двох українських станцій попередження про старти і рух балістичних ракет з ядерним і неядерним оснащенням, та власне контролю за військовими і іншими супутниками специфічними, то Мукачівська і Севастопольська станції є унікальними за своєю природою, і, зважаючи, що в Європі таких станцій не має, що замінити їх існуючими російськими станціями неможливо, то їх використання мало б достатньо серйозне значення для оцінки факторів, які я назвав, для системи ПРО, яка могла б бути створена в Європі.

Але важливо розвіяти певні ілюзії в цьому напрямку. Перша ілюзія пов’язана з тим, що ці станції сьогодні можуть виконувати ефективно свою функцію. Вони знаходяться в досить складному стані і, зважаючи на їх час з моменту створення і відсутність будь-яких модернізацій, які могли б там відбутися, то ми мусимо сказати про необхідність дуже серйозної їх модернізаційної реформи, яка дала б сучасні можливості для забезпечення саме таких програм з попередження стартів балістичних ракет, та і власне контролю за космосом.

Друга ілюзія, що Україна може сама їх використовувати. Мушу сказати, що основна ресурсна база, яка пов'язана з технологією життєдіяльності цих станцій знаходиться в Російській Федерації, і у Солнечногорську знаходяться всі відповіді на багато питань, які потребують серйозних професійних уточнень. У зв’язку з цим ці станції можуть бути використані, або виключно Російською Федерацією, або спільно з Росією та ЄС, що найбільше влаштувало б Україну.

Новини на цю ж тему