У Білорусі затримали кандидатів у президенти

Голова ЦВК Білорусі Лідія Єрмошина заявила, що згідно із попередніми даними, переможцем першого туру президентських виборів став Алєксандр Лукашенка, який здобув 79,67% голосів. При цьому явка, попри морози, склала більше 90%.

Пан Лукашенка вчетверте обирається президентом Білорусі. Вперше це відбулося у 1994 році.

Другу найбільшу кількість голосів, 6.47%, за даними ЦВК Білорусі, було віддано за графу "Проти всіх."

За повідомленнями представників кандидатів у президенти, із решти 9 кандидатів затримано семеро. Одного кандидата у президенти - Владіміра Некляєва - було затримано прямо у лікарні, куди його було доставлено після того, як він отримав травму голови під час протестів. Напередодні білоруське телебачення показало сюжет про затримання спецназівцями автобуса біля офісу пана Некляєва, у якому були знайдені петарди, димові шашки та металеві прути.

Учасників протесту в центрі Мінська розігнала міліція.

Опозиція заявляє, що результати виборів були фальсифіковані чинним президентом Білорусі.

У неділю ввечері в центрі Мінська зібралися за різними даними від 10 до 20 тисяч людей, вони скандували "Геть!" та "Хай живе Білорусь!". Акція протесту вилилася в сутички з силами безпеки. Учасники багатотисячної акції штурмували будівлю уряду. За повідомленнями, натовп бив вікна та виламував двері.

Протестувальники закидували міліцію камінням та сніжками. Натомість, білоруські спецпризначенці із гумовими палицями та щитами витіснили протестувальників із площі Незалежності у Мінську. Є дані про поранених.

У ході сутичок з міліцією постраждав кандидат у президенти Віталій Римашевський. Йому розбили голову. Є також дані, що серед постраждалих внаслідок акції до 10 журналістів.

Опозиція твердить, що сутички розпочалися через провокацію. У Міністерстві внутрішніх справ наполягають, що насильство спровокували прихильники опозиційних кандидатів у президенти.

Опозиція звинувачує владу у фальсифікаціях та вимагає нових виборів.

Опонентами пана Лукашенки були 9 кандидатів. За попередніми даними, найближчий його конкурент - Андрей Санніков - набирає у 10 разів менше голосів, ніж чинний президент.

Іншого кандидата від опозиції Владіміра Некляєва було побито під час акцій протесту.

Image caption Кандидату в президенти Білорусі Некляєву надають допомогу

Свідки зазначають, що він втратив свідомість і його відвезли до шпиталю. Голова Європарламенту Єжи Бузек назвав інцидент з паном Некляєвим неприпустимим.

"Цей боягузливий напад на беззахисного кандидата у президенти Білорусі є обурливим", - йдеться у заяві пана Бузека.

Із Білорусі також надходять повідомлення, що мобільні телефони журналістів, політиків та активістів захисту прав людини було заблоковано.

Також повідомляли про відімкнення соціальних мереж, як-от Facebook та Twitter.