Ходорковського знову визнали винним

Image caption Міхаіл Ходорковський

У другій судовій справі проти екс-голови ЮКОСа Міхаіла Ходорковського і колишнього керівника МФО "МЕНАТЕП" Платона Лебєдєва винесено обвинувальний вирок.

Суддя Віктор Данілкін оголосив, що Ходорковський і Лебєдєв керували організованою злочинною групою, яка скоювала злочини у нафтовому комплексі Росії з метою особистого збагачення - зокрема, ставили дочірні компанії в явно невигідні умови і реєстрували підставні фірми в офшорах зі злочинними цілями.

При цьому суддя додав, що за частиною обвинувачень справа припинена за закінченням терміну давності.

Ходорковський і Лебєдєв звинувачувалися у розкраданні нафти у дочірніх компаній ЮКОСу та відмиванні грошей на суму близько 30 млрд доларів. Прокуратура стверджує, що в період з 1998 по 2003 роки вони викрали 218 млн тонн нафти. Прихильники Ходорковського називають другий суд над колишнім головою ЮКОСа політично вмотивованим.

Сторона обвинувачення зажадала для підсудних 14 років позбавлення волі, що всього на рік поступається максимальному терміну, передбаченому російським законодавством.

Ходорковський і Платон Лебедєв вже відсиділи 7 років за шахрайство та ухиляння від сплати податків у першій справі, тож з урахуванням відбутого покарання звинувачення вимагає продовжити термін утримання у в'язниці до 2017 року.

Раніше в ході слухань сам Ходорковський висловив упевненість, що вирок буде обвинувальним.

Дружина Ходорковського Інна в інтерв'ю російському виданню "Сноб" також говорила, що не сподівається на виправдувальний вердикт суду і не виключає, що її чоловік буде сидіти у в'язниці як мінімум до 2012 року.

Сам Ходорковський вважає себе політичним ув'язненим.

"За результатом цього процесу стежать мільйони очей. Стежать з надією, що Росія все-таки стане країною свободи і закону, де закон буде вище чиновника. Де підтримка опозиційних партій перестане бути приводом для репресій. Де спецслужби будуть захищати народ і закон, а не бюрократію від народу і закону. Де права людини не стануть більше залежати від настрою царя. Де суд буде залежати тільки від права і від Бога - якщо хочете, називайте це совістю ", - сказав у своєму останньому слові сам Ходорковський.

Протести демонстрантів

Image caption Біля приміщення суду пройшла акція протесту проти переслідування Ходорковського

У понеділок біля приміщення суду зібралося близько 200 чоловік з плакатами, які закликали звільнити обвинувачених.

Крім того, присутні тримали плакати, на одному з яких Ходорковський був зображений разом з президентом Росії Дмітрієм Медведєвим, а на іншому - з президентом і прем'єр-міністром Владіміром Путіним, які, як пояснили автори плакату, символізують два варіанти результату розгляду справи.

Приблизно через годину біля стін суду почався стихійний мітинг. Присутні стали скандувати "Свободу!" та "Ганьба!", а також "Росія без Путіна" і "Путіна на нари".

Міліція почала затримувати демонстрантів, яких вивозили в ОМОНівській вантажівці, що чергувала на події.

За словами журналістів, безпосередньо в зал суду пропустили лише кілька телекамер, фотокореспондентів і співробітників інформаційних агентств - у цілому не більше 30 чоловік, - так як вмістити всіх охочих зал був не в змозі.

Історична справа?

Image caption Результат справи визначить долю Росії - вважає Ходорковський

Прихильники Ходорковського називають процес знаковою подією, за якою наступні покоління будуть судити про "путінську" Росію.

Російський прем'єр Владімір Путін, зі свого боку, минулого тижня вчергове нагадав, що "злодій повинен сидіти у в'язниці". Російський прем'єр висловив переконання в тому, що злочин Ходорковського - найбагатшого в минулому росіянина - доведено судом.

"Вирок - стрижень усього режиму, і в цьому сенсі песимістичні прогнози зрозумілі, тому що режим має силу й не збирається цей стрижень з себе вилучати", - сказав в ефірі Бі-Бі-Сі експерт московського Центру Карнегі Ніколай Петров.

Голова правління Інституту сучасного розвитку і віце-президент Російського союзу промисловців і підприємців Ігор Юргенс в інтерв'ю "Комерсанту" сказав, що тільки виправдальний вирок може задовольнити і підприємницьке співтовариство, і Захід, і потенційних інвесторів у Росії.

Новини на цю ж тему