Росія хоче українців у війні з піратами

Чорноморський флот Росії
Image caption Чорноморський флот Росії у Севастополі

Росія пропонує, аби українські вояки боролися з піратами з російських кораблів. Водночас деякі військові експерти висловлюють сумніви, посилаючись на певне нехтування Росією морського права.

Ідеї про співпрацю пролунали у Севастополі, де військові України і Росії обговорили перспективи співпраці у боротьбі з піратством. Це була вже друга зустріч, перша у жовтні відбулась у Москві, у штабі країн СНД. Деталі двосторонньої співпраці ще нечіткі, але наразі мова йде про те, що з сомалійськими піратами можна боротися не просто злагоджено, а з одного й того ж корабля.

Ідея росіян полягає в тому, щоб українські підрозділи спецпризначення або морські піхотинці перебували на російських кораблях, які виходять патрулювати небезпечні води в Індійському океані.

В інтерв’ю Бі-Бі-Сі, перебуваючи у Севастополі, факт проведення консультацій підтвердив Міністр оборони України Михайло Єжель: “Всі варіанти, які ви назвали, вони можливі. Вони сьогодні вивчаються”.

У грудні на зустрічі у Севастополі увага була зосереджена на тому, яким має бути порядок застосування зброї і як загалом співпраця впишеться в правові норми. Ці консультації збіглись у часі із повідомленнями про розслідування військовою прокуратурою Росії факту появи в Інтернеті відео, на якому нібито російські моряки з есмінця “Маршал Шапошников” з автоматів та з переносного зенітно-ракетного комплексу розстрілюють човен із сомалійськими піратами.

Цей епізод, якщо такий інцидент дійсно був, породив серед українських військових чимало сумнівів: мовляв, чи потрібна Україні антипіратська співпраця із Росією, якщо російські моряки можуть так нехтувати міжнародним правом? Кораблі ЄС, виконуючи операцію “Атланта”, мають на те мандат ООН. А от угруповання російських кораблів в Індійському океані працює за наказом керівництва Росії, окремо від європейського.

Які ж можливі правові наслідки спільних дій? Начальник юридичного відділу командування ВМС, полковник юстиції В’ячеслав Школяр сказав Бі-Бі-Сі, що до такої глибини проблем сторони ще не дійшли, запевняючи, що сторони працюють у межах міжнародного морського права.

Водночас пан Школяр згодився, що юридичні зачіпки можуть виникнути.

Тим часом українські морські піхотинці продовжують вивчати натовську методику боротьби з піратами. Стрілець Ігор Ліхутін щойно повернувся зі спеццентру НАТО, що на грецькому острові Крит.

Ігор Ліхутін: “Саме робота в Аденській затоці обговорювалась на цих курсах. Нам показали, як діяти у боротьбі з сомалійськими піратами. З росіянами було б простіше: знайоміша мова.”

Разом з тим оглядачі відзначають, що Росія зацікавлена не стільки у допомозі українських підрозділів спецпризначення, скільки у витягуванні українських збройних сил з “орбіти впливу НАТО”, у яку, як вважають російські військові, Україну втягнула “помаранчева влада”.

Новини на цю ж тему