Лукашенку можуть знову не пустити у Європу

Євросоюз може поновити заборону на в‘їзд до 27 країн ЄС для президента Білорусі Аляксандра Лукашенки, а також припинити економічну допомогу тій країні.

Image caption Перші санкції проти Лукашенка ЄС запровадив у 2006 році, а у 2008-му пом‘якшив їх

Причина – побиття та арешти білоруської опозиції, яка протестувала проти фальсифікацій під час обрання Лукашенки президентом країни.

Санкції ЄС проти близько 40 білоруських високопосадовців, звинувачених у причетності до фальсифікації виборів, вперше були запроваджені у 2006 році. Однак у 2008 році їх дія стосовно 36 осіб включно з Лукашенкою була призупинена.

Нев‘їзних побільшає

Про можливість поновлення санкцій проти президента Білорусі у 2011 році та призупинення економічної допомоги тій країні сказав міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт в інтерв‘ю, оприлюдненому сайтом EUobserver.

За його словами, обсяг економічної допомоги Євросоюзу Білорусі на найближчі три роки міг сягнути 3 мільярдів євро. Перспективу поновлення санкцій обговорюють і у правлячій коаліції в Німеччині, - пише німецька преса.

Представник зовнішньополітичниго відомства тієї країни, на якого посилаються ЗМІ, прогнозує, що те питання обговорюватиметься на нараді міністрів закордонних справ ЄС 31 січня.

"До того часу ми мусимо подумати, що буде з призупиненими санкціями проти Білорусі", - цитує німецького високопосадовця агенція Reuters.

Шведський міністр Карл Більдт нагадав, що у 2008 році ЄС пом‘якшив санкції проти Білорусі у відповідь на визволення із в‘язниць низки білоруських опозиціонерів.

Image caption Карл Більдт вважає, що у Білорусі стало більше політв‘язнів

"Ми повинні бути відданими нашій попередній політиці. Минулого разу, коли в тій країні не залишилося політичних в‘язнів, ми вдалися до позитвних кроків. Тепер політв‘язнів стало набагато більше", - сказав мініст і запевнив, що причетні до цього неминуче опиняться у переліку нев‘їзних до країн Європейського Союзу.

До таких, за словами міністра, належить і особисто Лукашенка.

"Я вважаю, що він брав участь у тих діях, які були вчинені", - сказав пан Більдт, якого цитує сайт EUobserver.

За інформацією цього видання, зараз посольства країн ЄС у Мінську готують списки білоруських високопосадовців, на яких можуть поширитися візові санкції. За словами неназваного дипломата, на якого посилається сайт, у чорновиках майбутнього списку фігурують близько 100 кандидатів.

Економічні важелі

За словами шведського міністра, з порядку денного стосунків ЄС-Білорусь явно (принаймні поки що) вилучена "масова економічна допомога". Втім, не виключено, що, припинивши фінансування проектів, пов‘язаних з білоруською владою, ЄС може розширити допомогу громадським організацям тієї країни.

Попри те, що в останній день 2010 року Білорусь закрила представництво ОБСЄ у Мінську. Це сталося після критики з боку тієї організації перебігу останніх президентських виборів у Білорусі.

Водночас дипломати мають сумніви у тому, що ЄС відмовиться визнати результати виборів, оскільки ізоляція Білорусі в Європі може посилити вплив Росії. Хоча, як нагадує шведський міністр Карл Більдт, у стосунках Лукашенки з Москвою також немає ідилії.

Image caption Адміністрація президента України не зізнається, чи вітав Янукович Лукашенка

Хто визнав Лукашенка

До небагатьох лідерів країн, які станом на початок 2011 року визнали перемогу Лукашенки, долучився і президент України Віктор Янукович.

"Упевнений, що з Вашим переобранням на посаду Президента Республіки Білорусь співпраця між нашими державами отримає новий практичний імпульс", - цитує Януковича сайт президента Білорусі.

Серед тих, хто привітав Аляксандра Лукашенку, на сайті названі президенти Росії, Туреччини, Венесуели, Об’єднаних Арабських Еміратів, Ірану, Казахстану, а також лідери Китаю, Палестини та король Саудівської Аравії.

Привітання Віктора Януковича датоване останнім днем 2010 року. Але на сайті президента України привітальної телеграми досі немає. Оглядачі не виключають, що те вітання пролунало під час передноворічної телефонної розмови між президентами.

В адміністрації президента Януковича досі не підтвердили, але й не спростували факту привітання.